Przestrzeń pod schodami może być bardzo ciekawie i praktycznie zaaranżowana. Wystarczy dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe i dopasować je do materiałów, z których wykonane są schody i balustrada. O tym, jak finalnie będzie wyglądać strefa wydzielona pod schodami, decyduje przede wszystkim miejsce, w którym się ona znajduje. Inaczej zagospodarowuje się przestrzeń użytkową w salonie, w kuchni czy w przedpokoju. Ważne jest także to, w jakiej części wnętrza zostały umieszczone schody.

Przestrzeń pod schodami w kuchni

Kuchnia to miejsce wyjątkowe w każdym domu. Wymaga skrupulatnego podejścia do aranżacji i praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Jeśli w części tego pomieszczenia umieszczony jest ciąg komunikacyjny w postaci schodów, wolną przestrzeń pod nim można bardzo pomysłowo zaaranżować. Szczególnie wtedy, gdy kuchnia ma niedużą kubaturę, wydzielenie kilku metrów dodatkowego miejsca ma ogromne znaczenie. Pomysłów na zaaranżowanie tej strefy jest dużo, i wiele zależy od tego, jakie preferencje mają użytkownicy.

Praktyczny schowek na wino lub spiżarnia

Bardzo często przestrzeń pod schodami kuchennymi przeznacza się na małą spiżarnię z kilkoma półeczkami i szafkami na przetwory. Może mieć ona charakter otwarty (wtedy półki muszą być zamykane) lub zamknięty (wtedy montuje się drzwi). Warto pomyśleć o schowku na wino, który można połączyć ze spiżarnią. Jeśli jednak trunki mają być eksponowane, wtedy zamiast spiżarni we wnęce pod schodami znajdują się eleganckie, np. drewniane stojaki. Wraz z umieszczonymi na nich butelkami stworzą dodatkowy, nietuzinkowy dekor strefy przykuchennej.

Jeśli schowek ma być w ogóle niewidoczny, warto oddzielić go ścianą działową. Do jej wykonania można użyć jasnych bloczków z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub silikatów. Ściany można pokryć farbą akrylową Barwena Mat do wnętrz, która pozwoli uzyskać wysokiej jasności powłokę dekoracyjno-ochronną.

Schowek na przybory do sprzątania i art. AGD

We wnęce pod schodami może znaleźć się bardzo praktyczny schowek na sprzęty AGD, np. odkurzacze, mopy, szczotki i środki czystości. Innym równie pomysłowym rozwiązaniem jest umieszczenie w schowku rzadko używanych garnków, zastaw stołowych, serwet i obrusów. Posegregowane, równo ułożone sprzęty i tekstylia nie zajmą miejsca w kuchni  czy w jadalni i w każdej chwili będzie można po nie sięgnąć.

Jeśli przestrzeń pod schodami jest wystarczająco duża, wtedy wystarczy zamówić meble na wymiar do zabudowy. Natomiast przy mniejszej kubaturze lepiej postawić na półki i szuflady wsuwane pod schody. Aby podbić estetykę miejsca, szuflady mogą być elegancko wykończone, np. zdobieniami czy mosiężnymi uchwytami.

Przestrzeń po schodami w korytarzu

Korytarz to miejsce, które traktuje się często po macoszemu, a szkoda. To wizytówka całego domu, dlatego warto zagospodarować je jak najlepiej. Pierwsze wrażenie osoby przekraczającej próg domu, szczególnie po raz pierwszy, jest bardzo ważne. Estetyka wnętrza, funkcjonalność i przytulność budują klimat korytarza i przenoszą się na inne wnętrza.

Jeśli przez korytarz biegnie ciąg komunikacyjny w postaci schodów, warto dobrze to wykorzystać. Nawet najmniejszą wnękę można tak zaaranżować, aby korytarz nabrał wyjątkowego charakteru i stał się bardziej praktyczny. Pierwsze rozwiązanie, które nasuwa się na myśl, to wykonanie funkcjonalnej i eleganckiej zabudowy pod szafę i półki na buty. W praktycznych organizerach i pudełkach pomieszczą się środki do pielęgnacji butów i inne akcesoria tego typu, np. szczotki do ubrań. Podobni jak w kuchni w korytarzu można wyznaczyć miejsce pod schodami na sprzęty AGD lub narzędziownię.

Przestrzeń pod schodami w salonie

Miejsce pod schodami w salonie jest uwielbiane przez osoby, które cenią sobie przytulne i praktyczne wnętrza. W wielu przypadkach nie chodzi nawet o powiększenie przestrzeni użytkowej małych wnętrz. Chodzi o atrakcyjne aranżacje, które dodają salonowi charakteru i elegancji. Wyeksponowanie biegu schodów i miejsca pod nimi z dużym wyczuciem estetyki i funkcjonalności wnętrza to klucz do sukcesu. Salon staje się miejscem niezwykle komfortowym i przyjaznym dla każdego domownika.

Bardzo dużo realizacji sprawdza się do wygospodarowania w salonie pod schodami kącika czytelniczego. To istny raj dla moli książkowych i wszystkich, którzy chcą zaszyć się w zaciszu domu z książką czy ulubionym magazynem lub słuchawkami z muzyką. Wkomponowany w ścianę pod schodami regał z kilkoma półeczkami i szufladami wygląda rewelacyjnie. Do tego koniecznie trzeba dodać wygodne siedzisko z miękkimi pledami i poduchami lub fotel, np. uszatek.

Nie można zapomnieć o małych lampkach (halogeny, plafony lub kinkiety), które doświetlą półki i miejsce do czytania. Wprowadzą też mnóstwo uroku i przytulny nastrój do wnętrza. Jeśli  kącik czytelniczy będzie wydzielony boczną ścianą, wtedy warto ją dodatkowo przyozdobić cegłą elewacyjną MASTER BRICK. Szablon, odwzorowujący najpopularniejsze układy cegieł w murach klinkierowych czy tradycyjne układy kamieni, wygląda zjawiskowo.

Równie ciekawym pomysłem na zagospodarowanie bocznej ścianki pod schodami jest wstawienie ogromnego akwarium. Kolorowe, pełne rybek i innych morskich stworzeń ciekawie wkomponuje się w aranżację salonową i doda jej niebanalnego uroku. Alternatywnym, równie nietuzinkowym rozwiązaniem na przestrzeń pod schodami, jest montaż kominka. Można otoczyć go białym kamieniem lub przyozdobić szablonem np. imitującym starą cegłę. Taki dekor w salonie uatrakcyjni wnętrze i będzie sprzyjał spokojnemu wypoczynkowi.

Mając nawet najmniejsze schody i wnętrza mieszkalne o niedużej kubaturze, można stworzyć ciekawe aranżacje. Niezagospodarowana przestrzeń staje się nie tylko dodatkowym miejscem użytkowym, ale wpisuje się w wystrój całego pomieszczenia. Pomysłowe aranżacje ożywiają i ocieplają salon oraz dają możliwość odświeżenia wnętrza. Bez dużych nakładów finansowych i bez dużego wkładu pracy co jakiś czas można zmienić całkowicie wystrój salonu.

Czytaj także
Czytaj więcej

5 trendów budowlanych na 2023 rok

Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach…
remont kuchni krok po kroku
Czytaj więcej

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie…
remont łazienki skończony
Czytaj więcej

Jak wykonać remont łazienki?

Remont łazienki wydaje się prosty i szybki. W praktyce okazuje się, że nawet mała łazienka wymaga sporo pracy,…