Drewniane budowle były w modzie praktycznie od zawsze. Świetnie wyglądają na tle otaczającej je przyrody, doskonale komponują się z wieloma materiałami, a także stanowią hołd dla dawnych tradycji i obyczajów. Obecnie drewno widujemy zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i bardziej modernistycznych projektach. Surowiec ten jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem może wpasować się w praktycznie każdy styl architektoniczny. Ze względu na cenę i prosty montaż, w ostatnich latach to deski elewacyjne zaczęły wypierać naturalne drewno. Czy ozdobienie zewnętrznych ścian budynku to jedyny sposób na ich wykorzystanie? Sprawdzamy!

Drewno w budownictwie: wady i zalety

Nie da się ukryć, że drewno ma swój urok. Wśród architektów cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne oraz uniwersalizm. Konstrukcje wzniesione z użyciem tego surowca sprawiają wrażenie niezwykle ciepłych i przytulnych. Co więcej, ich budowa z reguły trwa krócej, niż standardowych obiektów murowanych. Warto wspomnieć, że wyróżniają się one dobrymi właściwościami izolacyjnymi – drewno nie przewodzi ani prądu, ani ciepła, dzięki czemu chłód z zewnątrz nie jest w stanie przedostać się do środka. Niestety, pomimo licznych zalet, surowiec ten ma też swoje ciemne strony.

Nawet najlepszej jakości drewno z czasem zacznie tracić swoje piękno, jeśli nie zostanie poddane regularnym zabiegom konserwacyjnym. Pozostawienie go samopas może skończyć się utratą koloru, pęknięciami, a nawet gniciem. Choć surowiec nie wpuszcza zimnego powietrza z zewnątrz do budynku, niestety, nie absorbuje on ciepła. Oznacza to, że ogrzanie drewnianego obiektu to dość kosztowny proces, ponieważ ściany szybko się wychładzają – aby utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach konieczna jest nieprzerwana praca pieca, kotła lub innego urządzenia grzewczego.

Czy deska elewacyjna to dobry wybór?

Na początku warto sobie uświadomić, że deski elewacyjne wykonuje się z tworzyw sztucznych, w tym samego PVC bądź kompozytu drewnianego. Daje im to dużą przewagę w kwestii trwałości i odporności na działanie warunków atmosferycznych. Podczas gdy naturalne drewno bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych niszczeje i zaczyna pękać, deska elewacyjna wymaga minimalnej konserwacji, aby przez wiele lat wyglądać jak w momencie zakupu. Jej cena jest stosunkowo niska, a doliczając do niej koszty związane z montażem okazuje się, że to naprawdę opłacalna inwestycja.

W kwestiach estetycznych, deski elewacyjne nie odbiegają w znaczący sposób od naturalnego drewna. Obecnie na rynku dostępne jest tyle różnorodnych modeli tego produktu, że bez problemu można znaleźć idealną kopię interesującego nas surowca. Dobrym przykładem jest panel dekoracyjny RUSTIKA, który występuje w 10 wariantach kolorystycznych, idealnie odwzorowujących naturalną strukturę drewna.

Pomysły na wykorzystanie deski elewacyjnej

Choć ich nazwa jest dość jednoznaczna, w rzeczywistości deski elewacyjne mają o wiele szersze zastosowanie, niż tylko zdobienie zewnętrznych ścian domu. Produkt ten jest na tyle uniwersalny, że można nim udekorować praktycznie wszystko, na co ma się ochotę. Jak zatem ciekawie wykorzystać deskę elewacyjną?

Deska elewacyjna na garażu

Większość osób decydując się na garaż, patrzy głównie na jego funkcjonalność – powinien on być w stanie pomieścić auto, narzędzia i wszystkie rzeczy, których nie ma się ochoty trzymać w domu. Niestety, pochopne podjęcie decyzji skutkuje powstaniem – najczęściej – blaszanej lub murowanej konstrukcji, która skutecznie zaburza estetykę całej posesji. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu są deski elewacyjne – z ich pomocą można przyozdobić lub nawet całkowicie obudować garaż tak, aby nieatrakcyjna i niespójna z otoczeniem bryła nabrała nowego, eleganckiego charakteru.

https://www.youtube.com/watch?v=78XNWkQGCVU

Deska elewacyjna wewnątrz domu

Drewno jest niezwykle cenionym surowcem przez architektów wnętrz. Doskonale odnajduje się w klasycznych aranżacjach a także tych, w których motywem przewodnim jest elegancja. Niestety, drewniane elementy wyposażenia potrafią zaskoczyć swoją wysoką ceną. W dodatku, utrzymanie ich w nienagannym stanie przez dłuższy okres czasu wymaga sporych nakładów pracy i regularnej konserwacji.

Zamiast wydawać fortunę i stale martwić się stanem swojego dobytku, warto postawić na deski elewacyjne. Panel odwzorowujący drewno może pokryć większość powierzchni. Świetnie sprawdzi się w roli boazerii lub ciekawego akcentu w wybranym pomieszczeniu. Rozwiązanie to pozwala wzbogacić wnętrza o doskonałe akcenty naturalnego surowca, przy jednocześnie niskich kosztach przedsięwzięcia.

Jedna deska elewacyjna – wiele możliwości

Deski elewacyjne to doskonały zamiennik prawdziwego drewna. Są one tańsze, bardziej wytrzymałe, a prawidłowo zamontowane będą nie do odróżnienia od naturalnego surowca. Uniwersalizm materiału i duża różnorodność kolorystyczna sprawiają, że każdy zainteresowany jest w stanie znaleźć produkt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Na tym jednak dobre wieści się nie kończą.

deska elewacyjna drzwi

Deski elewacyjne z powodzeniem można stosować zarówno w celu pokrycia wierzchnich warstw budynków, jak i urozmaicenia aranżacji wnętrz. Garaż, ściany czy inne wybrane elementy pomieszczeń mogą nabrać nowego wydźwięku tylko dzięki temu jednemu produktowi. Przekonaj się, jakie to proste!

Czytaj także
inteligentny dom sterowanie
Czytaj więcej

Czym jest Inteligentny Dom?

Inteligentny dom to określenie budynku, który kryje w sobie nowoczesny, spójny oraz komplementarny ekosystem połączonych ze sobą układów…
psychologia koloru kolorowa
Czytaj więcej

Psychologia koloru w architekturze

Kolor jest nieodłącznym elementem otaczającego nas świata, zarówno w naturze, jak i stworzonego przez człowieka. W rzeczywistości nie…
ogród zimowy
Czytaj więcej

Jak przygotować zimowy ogród?

Ogrody zimowe zyskują popularność. Powstają nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach. Ich zaleta to…