Co jest niezbędne w łazience, czyli przygotowanie planu remontu
Raz na kilka lub kilkanaście lat niezbędny jest remont łazienki. Należy zaplanować go odpowiednio wcześnie oraz dobrze się do niego przygotować. Przy okazji warto wprowadzić w łazience różne udogodnienia, np. zastąpić tradycyjną wannę prysznicem walk-in. To ciekawe rozwiązanie nie tylko jest bardzo wygodne, ale też doskonale wygląda, wprowadzając do łazienki nowoczesny, elegancki styl.
Planowanie remontu najlepiej rozpocząć od analizy, co w tym pomieszczeniu jest niezbędne. To także czas na przemyślenie różnych oczekiwań domowników i wybranie wersji, która najlepiej będzie wszystkim odpowiadać. Następnie należy sporządzić plan remontu oraz kosztorys, który określi wstępny koszt. Po porównaniu budżetu przeznaczonego na remont łazienki z kosztorysem można wprowadzić ewentualne poprawki lub zrezygnować z mniej istotnych udogodnień.
Dobrze jest też skonsultować wszystko z fachowcami, nawet jeśli prace będą wykonywane we własnym zakresie. Jeśli remont ma przeprowadzić ekipa budowlana, to najwyższa pora na poszukanie dobrych specjalistów i ustalenie terminu.
Wybranie i zamówienie niezbędnych materiałów
Do remontu i urządzenia łazienki konieczne są różne materiały i wyposażenie. Należy je starannie wybrać, biorąc pod uwagę nie tylko wygląd i cenę, ale także jakość. Kupowanie najtańszego na rynku kleju do płytek ceramicznych czy taniej ceramiki zwykle kończy się kolejnym remontem w niedługim czasie. Warto przejrzeć oferty różnych sklepów, a także skorzystać z porad doradców.
Wszelkie materiały i wyposażenie należy zamówić odpowiednio wcześnie, bo na niektóre elementy można czekać nawet kilka tygodni. Późne zamawiane lub kupowanie na bieżąco może się skończyć nieplanowanym przestojem w oczekiwaniu na dostawę.
Na tym etapie warto podpisać umowę z wykonawcą. Nie można też zapomnieć, że niektóre czynności trzeba uzgodnić z zarządcą budynku, np. spuszczenie wody z grzejników czy wymianę kanalizacji.
Prace przygotowawcze
Prace przygotowawcze to bardzo istotny etap remontu łazienki. Usunięcie starych płytek, farby, armatury i odpowiednie przygotowanie podłoża bardzo ułatwi kolejne czynności.
Skuwanie starych płytek może być uciążliwe, ponieważ często przyklejano je na cement. Niezbędne będą m.in. młotek i przebijak, może się też przydać młotowiertarka z funkcją kucia. Dość kłopotliwe może okazać się również usuwanie farby olejnej ze ścian, co wymaga czasochłonnego zdrapywania.
Na koniec pozostaje uprzątnięcie powstałego gruzu do specjalnie zamówionego kontenera. Gruzu oraz innych odpadów remontowych nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników, pod groźbą kary finansowej.
Hydraulika, elektryczność i wentylacja – konieczne zmiany i wymiany
Po usunięciu starej glazury można przystąpić do prac hydraulicznych. Wszystkie stare, metalowe rury trzeba wymienić na nowe, najlepiej plastikowe. Następuje też montaż niezbędnych podłączeń, baterii prysznicowych, umywalkowych czy wannowych (o ile będzie wanna), a także odpływu liniowego, niezbędnego przy prysznicu walk-in.
Remont łazienki to doskonała okazja do wymiany lub poprawienia instalacji elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia ledowego lub halogenowego i odpowiednie rozmieszczenie kontaktów sprawią, że łazienka będzie nie tylko elegancka, ale też funkcjonalna i bezpieczna.
Podczas remontu nie można zapomnieć o ogrzewaniu i wentylacji. Zapewne przyda się wymiana grzejnika na nowy. Dobrym rozwiązaniem może być montaż ogrzewania podłogowego lub łazienkowych grzejników elektrycznych. Koniecznie należy zadbać o odpowiednią wentylację. Nieprawidłowa sprawi, że w łazience będzie stale wilgotno, co doprowadzi do rozwoju szkodliwych grzybów.
Wyrównanie podłoża i ścian
Po położeniu instalacji należy wyrównać ściany i podłoże. Na ściany najlepiej położyć wodoodporne, zielone płyty gipsowo-kartonowe. Podłoże można wyrównać stosując np. masę samopoziomującą. Jej wybór zależy m.in. od tego, czy będzie robione ogrzewanie podłogowe.
Bardzo istotną sprawą jest odpowiednia hydroizolacja. Zabezpieczy ona nie tylko sąsiadów z dołu przed zalaniem, ale także łazienkę przed zagrzybieniem. Dobrym rozwiązaniem jest Hydroizolacja Bloker H2O czy folia w płynie AQUAFOIL, która zabezpieczy nie tylko podłoże, ale także odpływy. Jest to szczególnie ważne przy montażu nowoczesnego prysznica bezbrodzikowego. Bloker H2O jest również wskazany przy ogrzewaniu podłogowym.
Położenie płytek i montaż armatury łazienkowe
Po wyrównaniu podłogi i ścian można przystąpić do kolejnego etapu, czyli kładzenia płytek ceramicznych. Tu należy zwrócić uwagę na wybór właściwego kleju. Dobrze sprawdza się klej Granlep, który pozostaje kompatybilny z Blokerem H2O. Ma także przedłużony czas schnięcia otwartego, co pozwoli na spokojne układanie płytek.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar prysznica walk-in. Płytki muszą mieć niewielki spadek w kierunku odpływu liniowego, aby woda spływała w odpowiednim kierunku.
Po położeniu płytek następuje tzw. biały montaż, czyli instalowanie pozostałej armatury, umywalek czy toalety. To także czas na zamontowanie ścian kabiny prysznicowej, luster oraz ustawienie zaplanowanych mebli. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w niewielkich łazienkach, jest zamontowanie dużego lustra, które optycznie powiększy pomieszczenie.
Do niezbędnych prac wykończeniowych należy także fugowanie i uszczelnienie silikonem wszelkich narożników. Silikon znakomicie uszczelni szczeliny i miejsca, gdzie trudno jest położyć tradycyjną fugę.
Nie taki remont straszny
Remont łazienki to zawsze spore wyzwanie. Zwykle bowiem oznacza wyłączenie jej z użytkowania, co rodzi sporo niedogodności. Jednak dobrze przygotowany nie musi być specjalnie uciążliwy i trwać bez końca.
Przedstawione wskazówki pozwolą odpowiednio przygotować się do remontu i uniknąć niepotrzebnego stresu. Dzięki planowi dokładnie wiadomo, co i kiedy będzie robione oraz jak długo potrwają prace. W ten sposób łatwiej też oszacować koszty remontu. Oczywiście, zawsze mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje, ale będzie je o wiele łatwiej rozwiązać mając opracowany harmonogram.