W okresie zimowym dbanie o ogród jest równie ważne co latem. Dzięki temu w pierwszych ciepłych miesiącach kwiaty, krzewy oraz drzewa odwdzięczą się pięknym, bujnym wyglądem. O czym warto pamiętać, aby wiosną móc cieszyć się zachwycającym ogrodem?

Prawidłowe zabezpieczanie roślin przed chłodem

Dbając o ogród zimą, warto przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć wszystkie rośliny przed mrozem. W zależności od odmiany mogą być one mniej lub bardziej wrażliwe na chłód oraz wiatr. Niemniej jednak, przed pierwszymi przymrozkami należy okryć większość roślin zimujących. Rozsądne jest także reagowanie na zmiany pogody. Przed dużymi mrozami warto zabezpieczyć je dodatkowo, a tuż przed roztopami należy niezwłocznie usunąć okrycie. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się procesów gnilnych.

Usuwanie nadmiernej ilości śniegu

Choć powszechnie mówi się, że śnieg ma dobroczynny wpływ na glebę oraz pozwala na jej głębokie nawilżenie, to w przypadku roślin ogrodowych należy podchodzić do tego ostrożnie. Jeśli zdarzą się niewielkie opady, to rzeczywiście mogą mieć pozytywny wpływ.

Natomiast przy obfitych, konieczne jest usunięcie nadmiaru śniegu. Może doprowadzić on do zniekształcenia lub połamania gałęzi krzewów i drzew. Zbyt duże ilości zalegającego śniegu na powierzchni trawnika warto zgarniać pod drzewa, tak aby w okresie roztopów nie pojawiły się kałuże. Niezalecane jest także wydeptywanie ścieżek ze śniegu na trawie, ponieważ ubita warstwa białego puchu ma bardzo negatywny wpływ na znajdującą się pod na trawę.

Przycinanie drzew oraz krzewów

Chcąc prawidłowo zadbać o ogród zimą, warto pamiętać o formowaniu koron drzew. W tym okresie można przeprowadzać przycinanie na drzewach liściastych. Jedynymi wyjątkami są brzozy, klony oraz graby, które tego typu zabiegów wymagają w okresie letnim.

Warto mieć również na uwadze, że w miesiącach zimowych można przycinać także drzewa iglaste. Pod koniec lutego zaleca się cięcie pielęgnacyjne, mające na celu usunięcie chorych i obumarłych pędów, zarówno drzew, jak i krzewów.

Optymalna pielęgnacja trawnika

W okresie zimowym nie można zapominać o dbaniu o trawnik. Najważniejszą zasadą jest unikanie zsypywania na niego śniegu usuniętego z chodników lub podjazdu. Dodatkowo warto pamiętać, aby w miesiącach zimowych zrezygnować z chodzenia po trawniku. Zwłaszcza w mroźne dni można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia źdźbeł trawy, ale także struktur gleby. Może skutkować to nawet uszkodzeniami darni w następnym sezonie.

Bielenie pni drzew

Dobrze zabezpieczony ogród zimą to także pomalowane na biało pnie drzew. W celu uniknięcia ran na ich powierzchni warto przeprowadzić bielenie. Pozwala ono zabezpieczyć powierzchnię kory przed pękaniem spowodowanym zmianami temperatury. Najbardziej ryzykowne są mroźne dni, po których następują pierwsze wiosenne, mocno nasłonecznione.

Tego typu zabieg warto wykonać pod koniec stycznia.

Co zrobić z choinką po świętach Bożego Narodzenia?

Wartościowym zwyczajem sezonu zimowego jest podjęcie próby zasadzenia choinki. W tym celu, po uprzątnięciu wszelkich dekoracji świątecznych warto umieścić drzewko w chłodnym, lecz przewiewnym miejscu z dostępem do naturalnego światła. Warto unikać wystawiania choinki bezpośrednio na zewnątrz, ponieważ może prowadzić to do przemarzania rośliny.

Warto regularnie podlewać drzewko, tak aby w pierwszych tygodniach wiosny móc umieścić w glebie. Kluczem do powodzenia takiego zabiegu, jest wybranie drzewka z prawidłowym systemem korzeniowym.

Jak dbać o rośliny doniczkowe znajdujące się na tarasie?

W ogrodach oraz na tarasach wiele osób preferuje rośliny doniczkowe. To bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie, lecz one również wymagają specjalnego traktowania w miesiącach zimowych.

Przede wszystkim należy zadbać o ochronę przed mrozem oraz wiatrem. Dobrym rozwiązaniem jest przestawienie ich wyżej, tak aby nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem. Wiele gatunków należy okryć, podobnie jak ozdobne krzewy umieszczane w glebie.

kwiaty w ogrodzie zimą

Niektóre rośliny doniczkowe wymagają przeniesienia do pomieszczenia, np. garażu. Dzięki temu będą mogły przezimować, a na wiosnę ponownie rozkwitnąć. W tym czasie nie ma konieczności regularnego oraz obfitego podlewania.

Pod koniec lutego rośliny doniczkowe można przesadzić do większych skrzynek lub doniczek. Warto wtedy użyć świeżej, bogatej w składniki odżywcze ziemi.

Czy zimą można stosować kompost w ogrodzie?

Ogród zimą w większości przypadków nie wymaga nawożenia. Jeśli jednak pewna jego część została wydzielona na grządki warzywne, można pokryć je kompostem. Warunkiem są jednak łagodne warunki atmosferyczne. Co więcej, jeśli pogoda ulegnie zmianie i pojawią się przymrozki, całą powierzchnię, gdzie położony kompost należy okryć.

Regularne dbanie o ogród zimą to niezbędny element prawidłowej pielęgnacji całorocznej. Rośliny wymagają troski, odżywienia oraz zabezpieczenia niezależnie od pogody. Kluczową kwestią jest natomiast dopasowanie metod oraz preparatów do pory roku oraz odmiany. Dzięki temu ogród będzie wyglądał schludnie, a rośliny pozostaną zdrowe i witalne.

Czytaj także
Czytaj więcej

Tynkowanie sufitu krok po kroku

Tynkowanie sufitu może być procesem skomplikowanym, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami możesz osiągnąć profesjonalne efekty. W tym…
farba renowacyjna na wałku
Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku

Malowanie elewacji może wydawać się zadaniem trudnym do zrealizowania bez ekipy remontowej. Jednak w rzeczywistości jest to czynność,…
Czytaj więcej

Jak wykonać podwieszany sufit?

Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej…