Odchodzenie od tradycyjnego tynku na elewacji jest coraz bardziej widoczne, głównie w ostatnich latach. Inwestorzy wykazują silną chęć wyróżnienia się, dlatego na elewacji znacznie częściej pojawiają się inne materiały – drewno oraz cegła.

Cegła tradycyjna, płytka klinkierowa, szablon – poznaj różnice różnice

Patrząc na budynek, pierwszym, co rzuca się w oczy, jest elewacja. I to im w ostatnich latach poświęcono bardzo dużo uwagi. Tradycyjne, jednolite ściany zostały zastąpione stylowymi wykończeniami. Dlatego w ostatnim czasie, obok paneli odwzorowujących strukturę drewna, wiodącymi materiałami stała się cegła. Czym jednak różni się między sobą tradycyjna cegła, płytka klinkierowa oraz cegła powstała z szablonu?

cegła na elewacji mastrbrick

Przede wszystkim cegła elewacyjna powstaje przy pomocy wypalania w bardzo wysokiej temperaturze. To sprawia, że naturalna glina, zastosowana do produkcji, staje się niezwykle twarda i wytrzymała, tworząc przy tym wspaniały efekt. Płytka klinkierowa posiada podobne właściwości, jednak zazwyczaj jest cieńsza oraz posiada w składzie posiada piasek kwarcowy.

Trzecią opcją jest cegła elewacyjna Master Brick, nakładana przy użyciu szablonów odwzorowujących cegłę klinkierową. Masa tworzy wysoce elastyczną i wytrzymałą powłokę, która jest dodatkowo zabezpieczona najnowocześniejszym na rynku biocydem kapsułowym, zapewniającym długookresową i trwałą ochronę powłoki przed korozją mikrobiologiczną.

Cegła ciekawym sposobem na elewację

Cegła znana jest ludzkości od bardzo dawna, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Największym atutem cegły jest fakt, iż to materiał w 100% naturalny, ponieważ wytwarza się ją z gliny.

cegła na elewacji w budowie

Jednak, czy aby na pewno trzeba płacić więcej i przygotowywać pod cegłę specjalny ruszt, aby całość trzymała się pewnie i tworzyła dobry efekt? Obecne technologie zostały tak rozwinięte, że pozwalają na produkowanie materiałów bardzo podobnych, charakteryzujących się tymi samymi cechami, co wzór. Doskonałym przykładem jest cegła elewacyjna Master Brick – masa o plastycznej konsystencji tworzona na podstawie wodnej dyspresji styrenowo-akrylowej, występująca w 11 klasycznych wariantach kolorystycznych.

Cegła na elewacji – jaki to styl?

Cegła na elewacji to bardzo dobry materiał, jeśli chcemy nadać domowi konkretny styl. Pasuje ona zarówno do domów wykończonych w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym czy vintage. Materiał ten znacznie ułatwia utrzymanie spójności zewnętrza z wnętrzem, jeśli tylko chcemy mieć coś podobnego w salonie lub w innym pomieszczeniu domu.

Cegła na elewacji może pojawić się na całości, bez żadnych dodatków czy wstawek, jednak zazwyczaj stosuje się ją jako dodatek lub para z innym materiałem. Jeśli nie chcemy, by dom wyglądał na zbyt ciężki i niedostępny, można cegłę zastosować jedynie na jednej ścian domu, wokół okien, na narożu tarasu, skąd może płynnie przeniknąć w głąb domu.

cegła na elewacji domek

Myśląc o takich rozwiązaniach, warto ponownie zwrócić uwagę cegłę elewacyjną Master Brick. Materiał ten doskonale sprawdzi się na elewacji w połączeniu z tynkiem, dodając eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Poza tynkiem, cegła na elewacji świetnie komponuje się z drewnem pod postacią paneli dekoracyjnych Rustika. Jeśli chcemy uzyskać efekt typowego wiejskiego domku, takie połączenie powinno najbardziej zwrócić naszą uwagę.

Zalety i wady stosowania cegły elewacyjnej

Decydując się na elewację z elementami cegły warto pamiętać, że nie będzie ona potrzebowała nadmiernej odnowy czy remontów, takich jak malowanie (co często zdarza się w przypadku tynków). Elewacyjna cegła jest trwała i może przetrwać długie lata. Materiał ten jest doskonale chroniony przed korozją chemiczną, mrozem czy korozją biologiczną.

Największą z wad cegieł jest ich masa. Tradycyjna cegła jest dość ciężka, a więc ułożenie na elewacji wymaga specjalnej konstrukcji, która będzie trzymała całość w ryzach. Alternatywa jest cegła elewacyjna Master Brick, która charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dzięki czemu wzmacnianie elewacji nie jest koniecznie.

Czytaj także
Czytaj więcej

6 pomysłów na przedpokój

Aranżacja przedpokoju jest jednym z największych wyzwań dekoratorów wnętrz. Wszystko z powodu często nieregularnego kształtu, wąskich przejść czy…
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…
ogrzewanie do domu
Czytaj więcej

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Obecnie wykorzystywane technologie ogrzewania domu podążają w stronę oszczędności oraz ekologii. W związku z tym widać na rynku…