Odchodzenie od tradycyjnego tynku na elewacji jest coraz bardziej widoczne, głównie w ostatnich latach. Inwestorzy wykazują silną chęć wyróżnienia się, dlatego na elewacji znacznie częściej pojawiają się inne materiały – drewno oraz cegła.

Cegła tradycyjna, płytka klinkierowa, szablon – poznaj różnice różnice

Patrząc na budynek, pierwszym, co rzuca się w oczy, jest elewacja. I to im w ostatnich latach poświęcono bardzo dużo uwagi. Tradycyjne, jednolite ściany zostały zastąpione stylowymi wykończeniami. Dlatego w ostatnim czasie, obok paneli odwzorowujących strukturę drewna, wiodącymi materiałami stała się cegła. Czym jednak różni się między sobą tradycyjna cegła, płytka klinkierowa oraz cegła powstała z szablonu?

cegła na elewacji mastrbrick

Przede wszystkim cegła elewacyjna powstaje przy pomocy wypalania w bardzo wysokiej temperaturze. To sprawia, że naturalna glina, zastosowana do produkcji, staje się niezwykle twarda i wytrzymała, tworząc przy tym wspaniały efekt. Płytka klinkierowa posiada podobne właściwości, jednak zazwyczaj jest cieńsza oraz posiada w składzie posiada piasek kwarcowy.

Trzecią opcją jest cegła elewacyjna Master Brick, nakładana przy użyciu szablonów odwzorowujących cegłę klinkierową. Masa tworzy wysoce elastyczną i wytrzymałą powłokę, która jest dodatkowo zabezpieczona najnowocześniejszym na rynku biocydem kapsułowym, zapewniającym długookresową i trwałą ochronę powłoki przed korozją mikrobiologiczną.

Cegła ciekawym sposobem na elewację

Cegła znana jest ludzkości od bardzo dawna, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Największym atutem cegły jest fakt, iż to materiał w 100% naturalny, ponieważ wytwarza się ją z gliny.

cegła na elewacji w budowie

Jednak, czy aby na pewno trzeba płacić więcej i przygotowywać pod cegłę specjalny ruszt, aby całość trzymała się pewnie i tworzyła dobry efekt? Obecne technologie zostały tak rozwinięte, że pozwalają na produkowanie materiałów bardzo podobnych, charakteryzujących się tymi samymi cechami, co wzór. Doskonałym przykładem jest cegła elewacyjna Master Brick – masa o plastycznej konsystencji tworzona na podstawie wodnej dyspresji styrenowo-akrylowej, występująca w 11 klasycznych wariantach kolorystycznych.

Cegła na elewacji – jaki to styl?

Cegła na elewacji to bardzo dobry materiał, jeśli chcemy nadać domowi konkretny styl. Pasuje ona zarówno do domów wykończonych w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym czy vintage. Materiał ten znacznie ułatwia utrzymanie spójności zewnętrza z wnętrzem, jeśli tylko chcemy mieć coś podobnego w salonie lub w innym pomieszczeniu domu.

Cegła na elewacji może pojawić się na całości, bez żadnych dodatków czy wstawek, jednak zazwyczaj stosuje się ją jako dodatek lub para z innym materiałem. Jeśli nie chcemy, by dom wyglądał na zbyt ciężki i niedostępny, można cegłę zastosować jedynie na jednej ścian domu, wokół okien, na narożu tarasu, skąd może płynnie przeniknąć w głąb domu.

cegła na elewacji domek

Myśląc o takich rozwiązaniach, warto ponownie zwrócić uwagę cegłę elewacyjną Master Brick. Materiał ten doskonale sprawdzi się na elewacji w połączeniu z tynkiem, dodając eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Poza tynkiem, cegła na elewacji świetnie komponuje się z drewnem pod postacią paneli dekoracyjnych Rustika. Jeśli chcemy uzyskać efekt typowego wiejskiego domku, takie połączenie powinno najbardziej zwrócić naszą uwagę.

Zalety i wady stosowania cegły elewacyjnej

Decydując się na elewację z elementami cegły warto pamiętać, że nie będzie ona potrzebowała nadmiernej odnowy czy remontów, takich jak malowanie (co często zdarza się w przypadku tynków). Elewacyjna cegła jest trwała i może przetrwać długie lata. Materiał ten jest doskonale chroniony przed korozją chemiczną, mrozem czy korozją biologiczną.

Największą z wad cegieł jest ich masa. Tradycyjna cegła jest dość ciężka, a więc ułożenie na elewacji wymaga specjalnej konstrukcji, która będzie trzymała całość w ryzach. Alternatywa jest cegła elewacyjna Master Brick, która charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dzięki czemu wzmacnianie elewacji nie jest koniecznie.

Czytaj także
ogrzewanie do domu
Czytaj więcej

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Obecnie wykorzystywane technologie ogrzewania domu podążają w stronę oszczędności oraz ekologii. W związku z tym widać na rynku…
drzwi wewnętrzne
Czytaj więcej

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych do domu zależy od wielu czynników. Oprócz najbardziej oczywistego, czyli aranżacji pomieszczeń, warto też zwrócić…