Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej wieloletniej eksploatacji. Jest w stanie ukryć niedoskonałości starego stropu, poza tym to idealne miejsce na przeprowadzenie instalacji elektrycznej w celu montażu oświetlenia. Sufit wykonany z płyt gipsowych czy też kasetonów oprócz aspektu dekoracyjnego, wpłynie na wygłuszenie pomieszczenia, a także jego docieplenie. Jak wykonać podwieszany sufit? Jakie materiały należy przygotować? Podpowiadamy.
- Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych?
- Sufit podwieszany – krok po kroku
- Jak przygotować płytę g-k do malowania?
- Warto zadbać o oświetlenie
Rodzaje sufitów podwieszanych
Sufity podwieszane klasyfikuje się na podstawie materiałów, z jakich zostały wykonane bądź typu stelaża. Obecnie stosuje się stelaże aluminiowe, z tworzywa lub drewna, natomiast sufity wykonuje się z:
- płyt gipsowych;
- kasetonów;
- paneli.
Na rynku dostępne są także systemy sufitów napinanych, jednak powstały one z myślą o dużych powierzchniach biurowych lub produkcyjnych i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś zdecyduje się na tego typu inwestycję, planując sufit podwieszany w gospodarstwie domowym.
Sufity podwieszane z płyt gipsowych
Starannie wykonany sufit z płyt g-k w niczym nie odróżnia się od sufitu konwencjonalnego. Jest trwały, estetyczny i co istotne, pozwala na umieszczenie ponad warstwą stropową linii elektrycznych doprowadzających prąd do oświetlenia znajdującego się bezpośrednio w suficie. Sufit tego typu ma doskonałą izolacyjność akustyczną, przez co zalecany jest w budynkach wielorodzinnych.
Podwieszany sufit kasetonowy
Kasetony cechują się łatwością montażu, który polega jedynie na ułożeniu poszczególnych elementów na wcześniej przygotowanej platformie z profili aluminiowych. Technologia pozwala na swobodny demontaż każdego z kasetonów w celu umieszczenia w jego miejsce innych akcesoriów (oświetlenie, systemy wentylacyjne, nagrzewnice).
Sufit podwieszany panelowy
W tym przypadku kasetony zastąpione zostają panelami z PCV, materiałów drewnopochodnych bądź metalowych.
Niezależnie od tego, jakie materiały zostaną zastosowane, czynnikiem łączącym wszystkie konstrukcje jest stworzenie stelaża nośnego, składającego się z wieszaków, łączników i kształtowników.
Jak wykonać podwieszany sufit?
Dla lepszej przejrzystości kolejne czynności warto podzielić na etapy.
Etap pierwszy – trasowanie i mocowanie prowadnic
Pierwszą czynnością powinno być rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych prowadnic bocznych. To one wyznaczą poziom, na jakim sufit będzie się znajdował. Prowadnice należy mocować za pomocą kołków rozporowych, przy czym minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu musi wynosić przynajmniej 45 mm. Będzie to przestrzeń zapewniająca wentylację, swobodne operowanie instalacją elektryczną lub ewentualne rozmieszczenie ocieplenia w przypadku, kiedy sufit będzie znajdować się w pomieszczeniu umiejscowionym na górnej kondygnacji.
Prowadnice należy podkleić taśmą akustyczną. W przyszłości pozwoli to na uniknięcie przenoszenia dźwięków z sąsiednich pomieszczeń.
Etap drugi – montaż wieszaków do stropu
Wieszaki kotwowe podtrzymają konstrukcję sufitu podwieszanego, zapobiegając jej odkształceniu pod wpływem ciężaru mocowanych płyt, kasetonów bądź paneli. Zagęszczenie wieszaków powinno odpowiadać przewidywanemu obciążeniu. Zakłada się, że przy całkowitym ciężarze zabudowy sufitu, dochodzącym do 15 kg/m² rozstaw wieszaków powinien wynosić 1 m. Rozmieszczenie wieszaków może ulegać zmianie w przypadku skomplikowanych kształtów powierzchni sufitu.
Etap trzeci – prowadnice wzdłużne
Prowadnice wzdłużne mocowane są do przygotowanych wieszaków. Prowadnice powinny być rozmieszczone równolegle względem siebie, przy zachowaniu równych odległości. Staranność zapobiegnie w przyszłości powstawaniu odkształceń i nierówności. Decydując się na konstrukcję krzyżową, jest to najwyższy czas na mocowanie łączników. Powinny one znajdować się względem siebie w odległości około 40 cm. Stelaż będzie gotowy po przymocowaniu paneli poprzecznych.
Montaż elementów sufitu na stelażu
Gotowy stelaż można już wypełnić elementami zewnętrznymi. Zastosowanie kasetonów czy też paneli nie wymaga zabiegów dodatkowych. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku płyt kartonowo-gipsowych.
Płyty należy przytwierdzić do profili przy pomocy wkrętów w rozstawie maksymalnie co 17 cm. Oczywiście zachowany powinien być układ prostokątny. Ostatnią czynnością będzie szpachlowanie spoin pomiędzy płytami i malowanie.
Przygotowanie powierzchni płyt g-k do malowania
Wypada w tym miejscu wspomnieć kilka słów o przygotowaniu płyt do malowania. Nader często użytkownicy skarżą się na nierównomierne pokrycie warstwą farby, co wynika z kolorystyki płyt oraz kontrastujących białych pozostałości po szpachlowaniu.
W celu ograniczenia zużycia farby dobrze jest pokryć płytę preparatem gruntującym, który spowoduje ujednolicenie malowanej powierzchni, oraz zwiększy przyczepność karton-gipsu.
Sufit podwieszany może całkowicie zmienić wystrój mieszkania, nadając mu futurystyczny, nieco tajemniczy wygląd.
Dodatkowym atrybutem może okazać się oryginalne oświetlenie, zwłaszcza kiedy konstrukcja przewiduje liczne załamania i zakola. Najważniejsze to nie bać się eksperymentów a inspiracji warto poszukać w bogatej bazie wiedzy przygotowanej przez najwyższej klasy ekspertów.