Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie i estetycznie. Wysokiej jakości materiały, dokładny projekt oraz rozpiska, co robić krok po kroku powinny zapewnić pozytywny efekt końcowy.

Remont kuchni – początek od projektu wnętrza

Aby rozpocząć prace remontowe w kuchni i każdym dowolnym pomieszczeniu mieszkania, zawsze warto na samym początku zająć się przygotowaniem projektu. W tego typu dokumencie znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące pomieszczenia – zarówno wymiary pomieszczenia, jak i instalacje, podłączenia oraz rzuty wraz z wyposażeniem. Dzięki temu remont kuchni będzie lepiej zaplanowany, a wykonanie poszczególnych prac stanie się prostsze.

remont kuchni plan

Projekt można wykonać samodzielnie albo zlecić wykonanie go specjalnej firmie, która realizuje tego typu aranżacje. Na etapie planowania bardzo ważną czynnością jest także oszacowanie budżetu przeznaczonego na remont kuchni. Umożliwi to podjęcie świadomych decyzji zakupowych, na które rzeczywiście można sobie pozwolić.

Sprawny demontaż kuchni

Jeśli w grę wchodzi remont kuchni już wcześniej wykorzystywanej, należy uwzględnić jej demontaż. Tego typu gruntowne zmiany zapewnią swobodę podczas wykonywania prac. Sprawnie wykonany demontaż przy pomocny fachowców zminimalizuje ryzyko zniszczeń, co umożliwi sprzedanie kuchni i danie jej drugiego życia.

Ponadto staranny demontaż pozwala na dokładne oczyszczenia miejsc wokół instalacji znajdujących się w pomieszczaniu oraz oznaczenie ich, aby uniknąć ewentualnych awarii. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej ekipy, dzięki której znacząco uniknie się strat materialnych, wycieków czy różnego rodzaju niebezpieczeństw.

Styl, w jakim urządzona będzie kuchnia

Przed rozpoczęciem remontu i wszelkich prac warto określić, w jakim stylu chce się urządzić kuchnię. Szczególnie, że dziś każdy ma bardzo szerokie pole do manewru. Oczywiście aranżacja powinna jak najlepiej pasować do gustu właścicieli, a jednocześnie podkreślać atuty wnętrza. Dziś coraz więcej osób decyduje się na najpopularniejsze rozwiązania, pośród których są style:

  • skandynawski
  • loftowy
  • rustykalny
  • nowoczesny
  • glamour

Każdy z nich będzie wymagał innych decyzji zakupowych związanych zarówno z kolorem farb, rodzajem podłóg, wyglądem mebli kuchennych i oświetlenia. Osoby lubiące tradycyjne rozwiązania z pewnością polubią styl rustykalny, który jest niezwykle przytulny. Miłośnicy jasnych kolorów, wysokiej jakości oraz dużej funkcjonalności docenią styl skandynawski. Z kolei zwolennicy surowych klimatów i nietuzinkowej elegancki polubią loft.

kuchnia loft

Wybór podłóg oraz ścian

Skoro styl jest już wybrany, można przejść do działania. Prace należy rozpocząć od wymiany podłóg oraz ścian. To bardzo istotne, aby zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także trwałość oraz odporność. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym bardzo dużo się dzieje i występuje spore ryzyko zabrudzeń, duża wilgotność czy wysoka temperatura w momencie gotowania. Dlatego ważne, aby wybierane elementy były wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, a utrzymanie ich w czystości było rzeczywiście proste.

remont kuchni i podłogi

Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o podłogę kuchenną, są płytki ceramiczne. Te bardzo łatwo umyć, a wachlarz kolorów i wzorów odpowie na potrzeby najbardziej wymagających osób. Warto pamiętać także o zastosowaniu wysokiej jakości kleju jak Granlep czy Greslep, który zagwarantuje sprawne i właściwe przyklejenie płytek. Alternatywnym wyborem mogą być wykładziny PCV lub panele winylowe, drewniane czy laminowane.

Remont kuchni i oświetlenie w pomieszczeniu

Bardzo ważną rolę w kuchni odgrywa odpowiednie oświetlenie. Poprawia ono komfort użytkowania pomieszczenia, sprawia, że wygodniej się gotuje, a przygotowane potrawy wyglądają znacznie apetycznej. Dlatego trzeba pamiętać, by remont kuchni uwzględniał także wyposażenie jej w więcej niż jedno źródło światła.

kuchnia światła

Oprócz głównej lampy sufitowej powinno znaleźć się także coś dodatkowego – plafony, reflektory, oczka świetlne LED czy wiszące lampy nad wyspą. Dzięki temu wnętrze będzie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Meble kuchenne na zamówienie bądź gotowe

Ostatnią kwestią, o którą trzeba zadbać, jest dobór mebli. Tutaj można skusić się albo na gotowe meble kuchenne, albo takie przygotowane na wymiar. Producenci oferują ciekawe możliwości, które odpowiedzą na wymagania i wpasują się w stylistykę wnętrza. Dla osób szukających bardzo budżetowych rozwiązań i niemających zbyt dużo czasu najlepszym wyborem będą meble gotowe. Wtedy remont kuchni z pewnością przebiegnie bardzo sprawnie.Warto mieć na uwadze, że wariant ten nie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń nieustawnych czy małych, ponieważ nie ma możliwości indywidualnego dopasowania poszczególnych mebli do wymiarów kuchni. Meble na wymiar dają taką swobodę, dzięki czemu wnętrze zyskuje na funkcjonalności i estetyce. Potrzeba tylko nieco cierpliwości, ponieważ zakład stolarski musi mieć czas na przygotowanie danego zamówienia.

remont kuchni i mebli

Mówiąc o meblach kuchennych, warto mieć na uwadze nowoczesne funkcjonalności, które znacząco poprawiają ergonomię. To przede wszystkim wygodne systemu cichego domykania, jakie wykorzystuje się w szufladach czy szafkach. Ponadto są to systemy cargo, jakie pozwalają na całkowite wysuwanie zawartości szafek. Karuzele i systemy narożne dają swobodę i umożliwiają wykorzystanie przestrzeni w każdym kącie kuchennym. Przy okazji warto wspomnieć o systemach segregacji i organizerach – z myślą o komforcie domowników oraz ekologii.

Podsumowanie

Remont kuchni może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przyjemna zmiana w domu, która poprawia jakość życia i wygodę. Wystarczy zadbać o dobry projekt, trzymać się konkretnego planu i wybrać zaufaną ekipę, jaka odciąży domowników i profesjonalnie wykona szereg usług.

Czytaj także
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…
ogrzewanie do domu
Czytaj więcej

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Obecnie wykorzystywane technologie ogrzewania domu podążają w stronę oszczędności oraz ekologii. W związku z tym widać na rynku…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…