Rok 2023 to czas, w którym naturalne materiały i różnorodne formy mieszają się z nowinkami technicznymi i oszczędzaniem energii, co widać wyraźnie zwłaszcza w oświetleniu do domu czy biura. Jakie trendy oświetleniowe są najpopularniejsze w 2023 roku?

Trendy oświetleniowe w 2023 roku – prostota czy wymyślna forma?

Gdy mowa o kształcie lampy lub abażuru, w 2023 roku dwa najważniejsze trendy oświetleniowe stoją w wyraźnej opozycji. Najpopularniejsze oświetlenie to obecnie minimalistyczne lampy i żyrandole albo modele o skomplikowanych kształtach, ale nawiązujące do prac znakomitych architektów czy inżynierów pracujących w branży kosmicznej. Przed wyborem lampy zgodnej z aktualnymi trendami oświetleniowymi należy wziąć jednak pod uwagę całą aranżację wnętrza – to niezwykle ważne, aby źródła światła były spójne z całym wystrojem.

Jakie lampy i abażury są najmodniejsze w 2023 roku?

  1. Z krzywiznami i wygięciami, widoczne zwłaszcza w pałąkach lamp podłogowych i stołowych. Takie modele doskonale pasują do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz. Pięknie prezentują się na przykład na tle ściany z efektem betonu, który można uzyskać za pomocą polimerowego tynku strukturalnego FLEXON BET.
  2. Postumenty z betonu lub marmuru, które doskonale współgrają z metalowymi pałąkami oraz metalowymi i metalowo-tekstylnymi abażurami lamp podłogowych i stołowych.
  3. Przeskalowane abażury to ważny trend oświetleniowy, który warto wziąć pod uwagę w trakcie poszukiwania idealnej lampy sufitowej do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Najważniejsza jest sama wielkość abażuru – materiał i design najlepiej dopasować do stylu, w którym urządzono wnętrze.
  4. Futurystyczne, skomplikowane kształty abażurów. Projekty o nieoczywistej formie przypominają rzeźby lub zachwycające dzieła architektów, a niektóre z nich kształtem nawiązują wręcz do sond kosmicznych bądź aparatury statków kosmicznych.
  5. Ładowane poprzez USB albo zasilane baterią to głównie lampki nocne lub źródło nastrojowego oświetlenia. W ich przypadku nie ma znaczenia design ani materiał wykorzystany do ich wykonania, ale brak kabla, który mógłby wpływać negatywnie na harmonię w bardzo stonowanym wnętrzu albo w takim, w którym brakuje gniazdek w miejscach odpowiednich dla źródeł delikatnego światła.

Naturalne materiały i energooszczędne lampy, czy powrót do natury w trendach oświetleniowych 2023

Rosnąca popularność naturalnych materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz to wyraźny sygnał, że ekologia pojawia się także we wnętrzach. Spośród najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są do tworzenia lamp i abażurów w 2023 roku, warto wyróżnić drewno, kamień, a także rafię, trawę i lilię wodną w różnych odcieniach. Nie brakuje również papierowych abażurów ani tych wykonanych z tkaniny lnianej lub bawełnianej.

Miłośnicy naturalnych trendów chętnie zwracają jeszcze uwagę na abażury w stylu boho wykonane ze sznurka, a także na metalowo-szklane i drewniano-szklane lampy. Połączenie mlecznego szkła z drewnem pasuje idealnie np. do salonu lub sypialni w stylu skandynawskim, której naturalny, jasny charakter można uzyskać, sięgając po farbę MP MAJSTER-POL kremową, beżową lub popielatą w typie dopasowanym do rodzaju wnętrza. Z kolei lampy z abażurem z przezroczystego szkła i z podstawą z modnego czarnego metalu są odpowiednie do wnętrz industrialnych. W przypadku większych remontów warto zadbać o detale, na przykład użyć szablonu brick w trakcie malowania ścian. Czarny metal jest zresztą jednym z najważniejszych trendów w oświetleniu 2023, który jest widoczny między innymi w różnych typach lamp z abażurem z tego materiału.

Gdy mowa o ekologicznych rozwiązaniach dla domu, dobrze wziąć pod uwagę nie tylko energooszczędne żarówki do lamp sufitowych czy ściennych, lecz także zakup oświetlenia z drugiej ręki. Moda zazwyczaj zatacza koło, dlatego warto odwiedzać second handy albo portale aukcyjne, aby zapewnić oszczędność sobie i naszej planecie. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć używaną lampę vintage, która będzie odpowiadać współczesnym trendom, albo wybrać model wymagający odnowienia i dostosowania do współczesnego spojrzenia na aranżację wnętrz.

Trendy oświetleniowe przyjazne planecie i człowiekowi – co pokazuje rok 2023?

Tak jak w poprzednich latach, także w 2023 roku widać wyraźne skoncentrowanie projektantów oświetlenia na ekologii i dopasowaniu projektów do potrzeb człowieka. Wśród najważniejszych ekotrendów znajdują się energooszczędne diody LED, a także oświetlenie zasilane energią odnawialną, na przykład ze słońca.

W ostatnich latach projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają także po żarówki i kompletne systemy oświetlenia sterowane za pomocą aplikacji. Wybór intensywności i barwy światła oraz możliwość zdalnego lub głosowego sterowania lampami to tylko część z najpopularniejszych funkcji tych nowoczesnych rozwiązań.

Podsumowując, w 2023 roku trendy oświetleniowe kierują kupujących w stronę ekologii i naturalnych materiałów. Widoczne są także dwa bardzo wyraźne rodzaje lamp i abażurów, które – choć całkiem odmienne – doskonale pasuję do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Mowa o prostych lampach wykorzystujących łuki (np. w zakrzywieniu pałąków w lampach podłogowych) albo o wyrazistej i efektownej formie, która zdaniem wielu przypomina rzeźby lub statki kosmiczne.

Czytaj także
drzwi wewnętrzne
Czytaj więcej

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych do domu zależy od wielu czynników. Oprócz najbardziej oczywistego, czyli aranżacji pomieszczeń, warto też zwrócić…
Czytaj więcej

Jak dobrać kolory do budynku?

Wybór kolorów dla nowego budynku to nie tylko dobór ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg…
remont łazienki skończony
Czytaj więcej

Jak wykonać remont łazienki?

Remont łazienki wydaje się prosty i szybki. W praktyce okazuje się, że nawet mała łazienka wymaga sporo pracy,…