Rok 2023 to czas, w którym naturalne materiały i różnorodne formy mieszają się z nowinkami technicznymi i oszczędzaniem energii, co widać wyraźnie zwłaszcza w oświetleniu do domu czy biura. Jakie trendy oświetleniowe są najpopularniejsze w 2023 roku?

Trendy oświetleniowe w 2023 roku – prostota czy wymyślna forma?

Gdy mowa o kształcie lampy lub abażuru, w 2023 roku dwa najważniejsze trendy oświetleniowe stoją w wyraźnej opozycji. Najpopularniejsze oświetlenie to obecnie minimalistyczne lampy i żyrandole albo modele o skomplikowanych kształtach, ale nawiązujące do prac znakomitych architektów czy inżynierów pracujących w branży kosmicznej. Przed wyborem lampy zgodnej z aktualnymi trendami oświetleniowymi należy wziąć jednak pod uwagę całą aranżację wnętrza – to niezwykle ważne, aby źródła światła były spójne z całym wystrojem.

Jakie lampy i abażury są najmodniejsze w 2023 roku?

  1. Z krzywiznami i wygięciami, widoczne zwłaszcza w pałąkach lamp podłogowych i stołowych. Takie modele doskonale pasują do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz. Pięknie prezentują się na przykład na tle ściany z efektem betonu, który można uzyskać za pomocą polimerowego tynku strukturalnego FLEXON BET.
  2. Postumenty z betonu lub marmuru, które doskonale współgrają z metalowymi pałąkami oraz metalowymi i metalowo-tekstylnymi abażurami lamp podłogowych i stołowych.
  3. Przeskalowane abażury to ważny trend oświetleniowy, który warto wziąć pod uwagę w trakcie poszukiwania idealnej lampy sufitowej do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Najważniejsza jest sama wielkość abażuru – materiał i design najlepiej dopasować do stylu, w którym urządzono wnętrze.
  4. Futurystyczne, skomplikowane kształty abażurów. Projekty o nieoczywistej formie przypominają rzeźby lub zachwycające dzieła architektów, a niektóre z nich kształtem nawiązują wręcz do sond kosmicznych bądź aparatury statków kosmicznych.
  5. Ładowane poprzez USB albo zasilane baterią to głównie lampki nocne lub źródło nastrojowego oświetlenia. W ich przypadku nie ma znaczenia design ani materiał wykorzystany do ich wykonania, ale brak kabla, który mógłby wpływać negatywnie na harmonię w bardzo stonowanym wnętrzu albo w takim, w którym brakuje gniazdek w miejscach odpowiednich dla źródeł delikatnego światła.

Naturalne materiały i energooszczędne lampy, czy powrót do natury w trendach oświetleniowych 2023

Rosnąca popularność naturalnych materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz to wyraźny sygnał, że ekologia pojawia się także we wnętrzach. Spośród najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są do tworzenia lamp i abażurów w 2023 roku, warto wyróżnić drewno, kamień, a także rafię, trawę i lilię wodną w różnych odcieniach. Nie brakuje również papierowych abażurów ani tych wykonanych z tkaniny lnianej lub bawełnianej.

Miłośnicy naturalnych trendów chętnie zwracają jeszcze uwagę na abażury w stylu boho wykonane ze sznurka, a także na metalowo-szklane i drewniano-szklane lampy. Połączenie mlecznego szkła z drewnem pasuje idealnie np. do salonu lub sypialni w stylu skandynawskim, której naturalny, jasny charakter można uzyskać, sięgając po farbę MP MAJSTER-POL kremową, beżową lub popielatą w typie dopasowanym do rodzaju wnętrza. Z kolei lampy z abażurem z przezroczystego szkła i z podstawą z modnego czarnego metalu są odpowiednie do wnętrz industrialnych. W przypadku większych remontów warto zadbać o detale, na przykład użyć szablonu brick w trakcie malowania ścian. Czarny metal jest zresztą jednym z najważniejszych trendów w oświetleniu 2023, który jest widoczny między innymi w różnych typach lamp z abażurem z tego materiału.

Gdy mowa o ekologicznych rozwiązaniach dla domu, dobrze wziąć pod uwagę nie tylko energooszczędne żarówki do lamp sufitowych czy ściennych, lecz także zakup oświetlenia z drugiej ręki. Moda zazwyczaj zatacza koło, dlatego warto odwiedzać second handy albo portale aukcyjne, aby zapewnić oszczędność sobie i naszej planecie. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć używaną lampę vintage, która będzie odpowiadać współczesnym trendom, albo wybrać model wymagający odnowienia i dostosowania do współczesnego spojrzenia na aranżację wnętrz.

Trendy oświetleniowe przyjazne planecie i człowiekowi – co pokazuje rok 2023?

Tak jak w poprzednich latach, także w 2023 roku widać wyraźne skoncentrowanie projektantów oświetlenia na ekologii i dopasowaniu projektów do potrzeb człowieka. Wśród najważniejszych ekotrendów znajdują się energooszczędne diody LED, a także oświetlenie zasilane energią odnawialną, na przykład ze słońca.

W ostatnich latach projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają także po żarówki i kompletne systemy oświetlenia sterowane za pomocą aplikacji. Wybór intensywności i barwy światła oraz możliwość zdalnego lub głosowego sterowania lampami to tylko część z najpopularniejszych funkcji tych nowoczesnych rozwiązań.

Podsumowując, w 2023 roku trendy oświetleniowe kierują kupujących w stronę ekologii i naturalnych materiałów. Widoczne są także dwa bardzo wyraźne rodzaje lamp i abażurów, które – choć całkiem odmienne – doskonale pasuję do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Mowa o prostych lampach wykorzystujących łuki (np. w zakrzywieniu pałąków w lampach podłogowych) albo o wyrazistej i efektownej formie, która zdaniem wielu przypomina rzeźby lub statki kosmiczne.

Czytaj także
remont łazienki skończony
Czytaj więcej

Jak wykonać remont łazienki?

Remont łazienki wydaje się prosty i szybki. W praktyce okazuje się, że nawet mała łazienka wymaga sporo pracy,…
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…
Czytaj więcej

6 pomysłów na przedpokój

Aranżacja przedpokoju jest jednym z największych wyzwań dekoratorów wnętrz. Wszystko z powodu często nieregularnego kształtu, wąskich przejść czy…
adaptacja poddasza finish
Czytaj więcej

Adaptacja poddasza krok po kroku

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna,…