Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach nadal wysoką pozycję zajmują rozwiązania ekologiczne, w tym wykorzystywanie materiałów z recyklingu. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również technologia Smart House. Nie można też zapominać o dużym zainteresowaniu budownictwem pasywnym, plusenergetycznym i zeroenergetycznym. Oto 5 najważniejszych trendów budowlanych na 2023 rok!

Po ekologicznej stronie życia

Trendy budowlane obowiązujące w 2023 roku nadal mocno będą skupiać się na proekologicznych rozwiązaniach. Dotyczy to zarówno wykorzystywania w budownictwie naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, bawełna, czy len, jak i stosowania surowców izolacyjnych lub pochodzących z drugiej ręki. W myśl tej idei wpisuje się również wybieranie wyłącznie elementów z recyklingu, stawianie na energooszczędne systemy i sprzęty, a także efektywniejsze dostosowywanie dostępnej przestrzeni do potrzeb mieszkańców.

Tegoroczne trendy budowlane jeszcze większą, niż dotychczas uwagę przywiązują do budownictwa zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Chodzi jednak teraz już nie tylko o inwestycje mieszkalne, ale też biurowe czy komercyjne. Z tego względu preekologiczny trend będzie coraz bardziej widoczny w najnowszych propozycjach deweloperskich w 2023 roku.

Ugruntowanie pozycji technologii Smart House

W tym roku zdecydowanie swoją pozycję ugruntuje technologia Smart House. Dzięki zautomatyzowanym i nowoczesnym projektom to właśnie inteligentne domy będą przodować we współczesnym budownictwie. Coraz większa świadomość na rynku, liczne korzyści płynące z takiego przedsięwzięcia sprawiają, że w niedalekiej przyszłości budownictwo Smart House stanie się już standardem.

Z pewnością dużą zaletą rozwiązania jest energooszczędność, co w dobie systematycznych wzrostów kosztów energii ma kluczowe znaczenie. Technologia zakłada bowiem automatyzację systemów ociepleń, oświetlenia, bezpieczeństwa, czy nagłośnienia, przez co dom zyskuje na funkcjonalności i pozwala sporo zaoszczędzić, co z kolei wpływa na większy komfort jego mieszkańców.

Budownictwo pasywne, plusenergetyczne i zeroenergetyczne

Trendy na 2023 rok objęły również budownictwo pasywne, plusenergetyczne i zeroenergetyczne. Pierwsze z nich skupiają się na nieruchomościach z niższym zapotrzebowaniem na energię, która jest niezbędna do ogrzania danego domu. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się promienie słoneczne oraz źródła ciepła, wywodzące się bezpośrednio od wentylacji bądź innych urządzeń elektrycznych.

Z kolei budynki plusenergetyczne i zeroenergetyczne nie tylko korzystają z ekologicznych źródeł energii, ale też wykazują zdolność do generowania większej ilości energii, niż faktycznie same potrzebują. Dzięki temu budynek staje się energetycznie samowystarczalny, jednocześnie wytwarzając energię, którą można potem zmagazynować albo sprzedać do sieci.

Obecnie głównym źródłem energii w inwestycjach plusenergetycznych oraz zeroenergetycznych są panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, a także pompy ciepła.

Powrót do tradycji

Obok bardzo innowacyjnych oraz nowoczesnych rozwiązań, nie mniejszą popularnością zacznie cieszyć się budownictwo w stylu grandmillennial. Surowe i minimalistyczne projekty zostaną zastąpione o wiele bogatszymi propozycjami, nawiązującymi do stylu okresu wiktoriańskiego z drugiej połowy XIX wieku.

Większą uwagę zacznie przywiązywać się do ozdobnych detali, paneli dekoracyjnych, luksusowego designu oraz stosowania wyłącznie najwyższej jakości materiałów elewacyjnych. Ponadto ten trend budowlany promuje wyraźny podział budynku na strefę dzienną i nocną, czy nakłania do stworzenia przestrzeni dedykowanej wyłącznie gościom. Powrót do tak tradycyjnego modelu budownictwa jest sporą nowością w porównaniu do trendów panujących w poprzednich latach.

Realizowanie inwestycji przez prefabrykację

Budownictwo w 2023 roku coraz częściej będzie też wykorzystywać technologię prefabrykacji. Polega ona na produkowaniu, a następnie montowaniu poszczególnych elementów budynku na dokładnie tym samym placu budowy. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na zdecydowanie szybszą realizację projektu, niezależność od warunków pogodowych, a także efektywne podniesienie jakości części składowych budynków. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala ograniczyć konieczność robót wykończeniowych do minimum. Prefabrykaty swoje zastosowanie znajdują zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Przy ich użyciu da się skonstruować całe obiekty bądź jedynie niektóre ich elementy.

Trendy budowlane na 2023 z pewnością w dużym stopniu podyktowane są również szalejącą inflacją i ogromnymi wzrostami kosztów energii. Branża stawiając na innowacyjne, proekologiczne rozwiązania próbuje więc chociaż w pewnym stopniu załagodzić obecną sytuację na rynku. Większa świadomość potencjalnych inwestorów i zapotrzebowanie na zautomatyzowane systemy sprawiły, że inteligentne czy plusenergetyczne domy powoli zaczynają stawać się już standardem współczesnego budownictwa.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
Czytaj więcej

Jak dobrać kolory do budynku?

Wybór kolorów dla nowego budynku to nie tylko dobór ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg…
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…
Czytaj więcej

Dom z piwnicą czy bez?

Inwestorzy planujący budowę mogą wybierać spośród wielu interesujących projektów domów, dostępnych w katalogach pracowni architektonicznych. Wiele osób decyduje…