Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające wrażenie kompletnie surowych. Są to między innymi tynki strukturalne i panele ścienne, których używamy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. By uzyskać efekt loftu, bądź postindustrialny sznyt, można wprowadzić też klasyczną cegłę, znakomicie współgrającą z różnego typu farbami i rozmaitymi kolorami elewacji oraz ścian.
Rodzaje materiałów wykończeniowych – aktualne trendy
Ostatnimi czasy, szczególnie modne jest także stosowanie naturalnych kamieni dekoracyjnych oraz odwzorowujących drewno, co dodaje charakteru całości i skutecznie przyciąga spojrzenia. Okazałe tafle, w stonowanych lub kontrastowych barwach, kreują przepięknie tło dla designerskich mebli, jednocześnie zachowując przytulny wygląd. Ponadto, interesujący pomysł to również beton architektoniczny FLEXON BET coraz częściej widywany we współczesnych przestrzeniach mieszkalnych i pomieszczeniach biurowych. Jego niewątpliwym atutem jest zróżnicowanie technik jego aplikacji oraz wykończenia powierzchni, które pozwalają na uzyskanie efektu o różnorodnej formie np. szalowanego, w postaci raków, wżerów itp. Z kolei, tynki najlepiej pokryć lakierem BETLAK, tworzącego warstwę ochronną.
Wielbiciele natury odkryją tymczasem absolutnie nietuzinkowy panel dekoracyjny RUSTIKA odwzorowujący naturalną deskę. Dołączone komponenty, umożliwiają montaż deski na elewacji i wewnątrz budynków, zaś rzeczywisty rysunek słojów drewna w połączeniu z półmatowym wykończeniem jest wiarygodnym odwzorowaniem naturalnego drewna w nowoczesnej technologii. Świetnie sprawdza się na zewnątrz, chroniąc przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, a w środku niesamowicie zdobi, będąc zarazem praktycznym elementem, niewymagającym zbędnego wysiłku przy utrzymywaniu.
Lekki i bardzo elastyczny bez problemu położymy nawet na nietypowych powierzchniach, a co ciekawe, ułożenie słoi jest za każdym razem niepowtarzalne. Do położenia panelu niezbędne będą DEKOLEP – dwuskładnikowy klej dyspersyjny oraz DEKO lakier, zabezpieczający wykonaną okładzinę w 10 dostępnych wariantach kolorystycznych (m.in. dąb, teak, olcha, palisander, kasztan).
Ponadto kreatywne wykończenie ścian zapewniają tzw. panele miękkie, czyli tapicerowane panele z pianki poliuretanowej. Poza swoimi niepodważalnymi walorami wizualnymi poprawiają też akustykę w mieszkaniu i są bardzo miłe w dotyku. Dobrze sprawdzają się w pokoju dziecinnym oraz w sypialni. Wyraziste panele z powodzeniem zastąpią obrazy na ścianie, będąc zarazem główną ozdobą pokoju, tak samo, jak modele 3D, pojawiające się w wyszukanych formach, przypominających fale, figury geometryczne, czy klocki. Chcąc więc wyróżnić się z tłumu, wystarczy jedynie uruchomić wyobraźnię i zaszaleć.
Focus na prostotę
Reasumując, nowoczesne wnętrza domów posiadają kilka podstawowych cech. Głównym założeniem jest aranżowanie przestrzeni w duchu prostoty, a dodatkowo w zgodzie z naturą. W pomieszczeniach dominują linie proste i geometria, w miejscu niegdyś popularnych bogatych zdobień i ornamentów. Jeżeli zaś mowa o palecie barw, jest to biel, szarość, czerń i odcienie beżu, a funkcje dekoracyjne przejmują materiały wykończeniowe i gra świateł. Gustowne detale stylistyczne wspaniale pasują do salonu, kuchni i sypialni, toteż poza panelami, czy betonem nie trzeba wprowadzać już innych dekoracji, a wystarczą tylko skromne, delikatne figurki, wazony, poduszki i plakaty za każdym razem dodają uroku.
Beton nie jest już kojarzony wyłącznie z budową i przewija się na ścianach, ale też podłogach współczesnych mieszkań. Drewno konstrukcyjne i panele w ogromnej liczbie dekorów, również tworzą oryginalne elewacje i pokrywają ściany wewnętrzne. Industrialny look zyskamy też przy pomocy blachy perforowanej, doskonale wpisującej się w miejski, krajobraz. Architekci stosują również przeszklenia i dbają o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń, zarazem poświęcając uwagę ochronie przeciwsłonecznej i izolacyjności cieplnej. Tym samym, budynki na miarę naszych czasów stają się coraz bardziej nowoczesne i przyjazne środowisku.
Pamiętajmy również, że dobór materiałów do wykańczania wnętrz przekłada się nie tylko na ich estetykę, ale wpływa również na nasze samopoczucie. Dlatego też wybierajmy te artykuły, które są odporne na działanie wilgoci, o niskiej nasiąkliwości lub te, zabezpieczone specjalnymi powłokami blokującymi przed wnikaniem wilgoci. Decydując się, chociażby na użycie drewna np. w łazience, kupujmy gatunki egzotyczne lub drewno poddane obróbce termicznej (thermodrewno). Mamy wówczas stuprocentową pewność, że nie tylko urządzamy dom piękny, ale przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia domowników.
Nie potrzeba więc ogromnego nakładu sił i środków, żeby urozmaicić i ożywić nasze mieszkanie. Wprowadzając światło, rośliny i kontrastowe zestawienia, zyskujemy od razu niesamowity efekt. Gdy na pierwszym planie znajdą się surowe, ponadczasowe tworzywa, reszta zagra tak, jak trzeba. Musimy jednak pamiętać o ostrożności i umiarze, gdyż jak wiadomo mniej, znaczy więcej!