Przestronna kuchnia spełnia więcej funkcji niż tylko pomieszczenia do gotowania. Dobrze zaaranżowana jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy członkowie rodziny. Także zaproszeni goście mogą towarzyszyć gospodarzowi w przygotowaniu posiłku. Często łączy funkcje jadalni, mini barku. Duża przestrzeń daje duże możliwości, jednak bywa także problemem. Jak zaaranżować przestronną kuchnię, aby wykorzystać cały jej potencjał?
Przestronna kuchnia w stylu industrialnym
Dużą przestrzeń bardzo dobrze wykorzystuje styl industrialny, który narodził się właśnie w loftach. Jak wykorzystać go do zaaranżowania przestronnej kuchni? Na środku warto umieścić dużą wyspę i przedzielić ją na część użytkową i jadalną. Po jednej stronie wykończona może być czarnym blatem. Wyspa jest świetnym miejscem na kuchenkę czy zlew. Nad kuchenką dobrze zaprezentuje się duży industrialny okap. Po drugiej stronie wyspę warto wykończyć drewnianym blatem i ustawić przy nim czarne stołki barowe. Dzięki temu goście czy dzieci będą mogli uczestniczyć w gotowaniu.
W stylu industrialnym ważna jest kolorystyka. Pomieszczenie powinno być utrzymane w odcieniach szarości, neutralnego beżu, zawierać czarne, metalowe elementy, ciemne drewno oraz dekoracyjną czerwoną cegłę na jednej z wolnych ścian. Do jej stworzenia świetnie nadaje się tynk Master Brick i szablon starej cegły. Fronty mebli kuchennych mogą być szare lub czarne, ale koniecznie matowe. Dużą rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie – np. ledowe pod szafkami, a na suficie dekoracyjne, industrialne żyrandole i kinkiety.
Sielska kuchnia w stylu rustykalnym
Przestronna kuchnia może łączyć funkcje jadalni i nie musi być wówczas połączona z innym pomieszczeniem np. salonem. Tradycyjne, zamknięte kuchnie można urządzić w stylu rustykalnym – pełnym drewna, starych przedmiotów, łąkowych kwiatów. Dekoracją mogą stać się także przedmioty codziennego użytku. Aby je wyeksponować, warto nad blatami umieścić otwarte półki, relingi z haczykami, na których będą wisiały patelnie i garnki.
Na środku pomieszczenia, zamiast wyspy, może znajdować się duży okrągły stół z drewnianymi krzesłami. To właśnie przy nim mieszkańcy będą spożywać wspólnie posiłki. Świetną ozdobą może stać się także przeszklona witryna z porcelaną i zastawą stołową umieszczona pod ścianą niedaleko stołu. Wystrój rustykalny najlepiej utrzymać w delikatnych, pastelowych lub neutralnych kolorach. Dzięki temu pomieszczenie będzie jasne, a naturalne światło wpadające przez duże okno podkreśli przestrzeń.
Przestronna kuchnia połączona z salonem
Przestronna kuchnia często łączona jest z salonem. To dzięki niemu zyskuje swój rozmiar. Styl nowoczesny jak najbardziej pasuje do takich rozwiązań i nie ma tak wielu ścisłych zasad, których trzeba przestrzegać. Fronty mebli powinny być raczej gładkie i błyszczące, a wystrój pozbawiony nadmiaru dekoracji powinien iść w stronę minimalizmu.
W otwartych kuchniach na salon problemem jest zawsze sposób połączenia obu pomieszczeń. W jaki sposób zaznaczyć strefy? Czy urządzić je w tej samej kolorystyce, wykończyć tymi samymi materiałami? Warto pamiętać, że kuchnia powinna być łatwa w czyszczeniu. Na podłodze najlepiej sprawdzą się płytki. Do ich przyklejenia świetnie nadaje się klej Glazlep. Płytki heksagonalne można delikatnie wpuścić do salonu, aby uatrakcyjnić przejście pomiędzy dwoma pomieszczeniami.
Kuchnia i salon powinny ze sobą korespondować. Można to zaznaczyć za pomocą materiałów wykończenia np. drewna czy kamienia albo kolorystyki. Jeśli w kuchni znajdują się błyszczące czarne meble – niech w salonie również będą obecne. Aby zaznaczyć granicę kuchni, warto postawić półwysep, przy którym będą ustawione krzesła barowe.
Czarno-biała wariacja kuchni w stylu glamour
Styl glamour jest kolejnym, który dobrze sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach. Najczęściej utrzymany jest w jasnej, szarej lub beżowej kolorystyce i wypełniony jest lustrami oraz kryształami. Jednocześnie nie jest aranżacją pełną przepychu. Jego nowoczesne wariacje sprawdzą się w kuchni urządzonej w czarno-białej kolorystyce. Ściany można pomalować na biały kolor za pomocą farby Barwena Mat. Kontrastem dla nich będą czarne, błyszczące fronty mebli i czarny blat. Nad blatem świetnie sprawdzą się płytki imitujące białą cegłę, a na podłodze czarno-biała szachownica.
Typowe kryształowe dodatki niech zastąpią złote akcenty w postaci miedzianego kranu, złotych lamp i kinkietów czy złotych gałek na meblach.
Kuchnię otwartą na salon niech przedziela półwysep, do którego od strony salonu będzie dostawiony stół. Tuż obok można postawić dekoracyjną komodę na rzeźbionych nogach czy półkę na wino.
Przestronna kuchnia pełna betonu i zielonych kwiatów
Przestrzeń dobrze podkreśla również beton obecny w aranżacjach Urban Jungle. Materiał ten może mieszać się z kamieniem o szarym odcieniu. Do uzyskania takiego efektu świetnie nadaje się beton architektoniczny na ścianach czy tynk Easy Stone. Podłoga powinna być wykończona wielkoformatowymi płytkami w kolorze jasnoszarym. Koloru mogą dodać drewniane fronty w kolorze zieleni w stylu shaker i oczywiście rośliny.
Zielone rośliny mogą stać na otwartych półkach nad blatem kuchennym. Pomiędzy nimi dobrze zaprezentują się produkty spożywcze w ozdobnych słoikach czy kubki i talerze. Na środku pomieszczenia, nad wyspą z dodatkowym blatem do przygotowywania posiłków i krzesłami barowymi można zawiesić metalową platformę, na której będą umieszczone zielone kwiaty zwisające czy pnące. Pomiędzy liśćmi można ukryć delikatne oświetlenie ledowe.
Przestronna kuchnia jest marzeniem wielu osób. Najczęściej stanowi centrum życia rodzinnego w domu, gdzie mieszkańcy spotykają się na wspólnych posiłkach czy po prostu na rozmowie. W przestronnych kuchniach dobrze sprawdza się styl industrialny, glamour czy urban jungle. Można sięgnąć po nowoczesne rozwiązania lub te inspirowane tradycją jak w przypadku kuchni rustykalnej. Do wykończenia pomieszczenia warto wykorzystać świetnej jakości produkty marki Majster Pol. W portfolio firmy znajdują się mocne kleje do płytek czy dekoracyjne tynki na ścianę.