Domowa siłownia jest powszechnie uważana za opłacalną inwestycję. Pozwala na dostosowanie przestrzeni do indywidualnych oczekiwań, a co za tym idzie – spersonalizowania treningów. Swoje małe królestwo sportu można stworzyć nawet mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. Jest to zatem świetna propozycja dla wszystkich osób, które chcą zadbać o kondycję, bez potrzeby opuszczania czterech kątów. Jak urządzić domową siłownię, aby spełniała wszystkie oczekiwania? O tym w niniejszym artykule.

Wybór odpowiedniego pomieszczenia i planowanie przestrzeni

Miejsce, w którym powstanie domowa siłownia, powinno zostać wyraźnie oddzielone od pozostałych pomieszczeń. Aby spełniała oczekiwania, warto przemyśleć, które pomieszczenie w domu zapewni jak największy dostęp do światła dziennego, a także właściwą cyrkulację powietrza. Powinno posiadać nie tylko co najmniej jedno okno, ale przede wszystkim – kratki wentylacyjne i nawiewniki. Równie ważne jest, aby można było w nim swobodnie trenować – siłownia w domu nie może mieć więc mniej niż 2,5 × 3 m. Właśnie dlatego jednym z najczęściej wybieranych pomieszczeń jest poddasze.

Chcąc wykorzystać każdy metr pomieszczenia, trzeba przygotować dobry projekt. Pierwszym krokiem jest stworzenie rysunku technicznego. Uwzględnia on metraż pomieszczenia, potrzebne materiały budowlane i wykończeniowe, a także informacje o wybranych urządzeniach do ćwiczeń. Oczywiście, nie można zapomnieć o sporządzeniu kosztorysu. Rysunek techniczny można wykonać samodzielnie, bądź zlecić jego przygotowanie profesjonalnej firmie.

Dostosowanie poddasza pod domową siłownię

Pomieszczenie, w którym ma powstać siłownia, trzeba odpowiednio przystosować. Nie jest wymagany całkowity remont, ale ściany oraz podłoga powinny zostać dostosowane w taki sposób, aby stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń do ćwiczeń. Warto rozważyć wygłuszenie pomieszczenia, przykładowo poprzez zamocowanie kasetonów sufitowych oraz płyt gipsowo-kartonowych.

Domowa siłownia jest miejscem, gdzie ściany niewątpliwie będą dość często się brudzić. Warto więc rozważyć pokrycie ich dobrze kryjącą farbą, która jednocześnie jest trwała i odporna na zmywanie. W tej roli dobrze sprawdzi się farba silikatowo-silikonowa MAJSTERFARBA. Jeśli zaś na ścianie zostaną zamontowane płyty gipsowo-kartonowe, do ich malowania można użyć farby silikonowej MAJSTERFARBA – jest przeznaczona głównie do elewacji budynków, dzięki czemu nie jest nasiąkliwa.

Podłogę domowej siłowni znajdującej się na poddaszu można wyłożyć matą w formie puzzli. Jest modułowa, dzięki czemu można umieścić ją w poszczególnych częściach pomieszczenia, jak i na całej podłodze. Mata jest wykonana z trwałego, ale jednocześnie miękkiego materiału – spokojnie można ustawić na niej sprzęt, bądź wykonywać ćwiczenia. Chcąc wybrać najbardziej odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na grubość maty, jej sprężystość oraz ogólną jakość wykonania. Im jest ona wyższa, tym mata będzie bardziej funkcjonalna.

Urządzanie domowej siłowni na poddaszu

Domowa siłownia powinna być kompaktowa. Podczas jej aranżacji, trzeba wziąć pod uwagę, jakie typy treningów będą w niej wykonywane. Jeśli w pomieszczeniu znajdą się ciężkie sprzęty, należy wybrać dla nich jedno miejsce, aby nie były przestawiane. Dodatkową izolację akustyczną można zapewnić poprzez położenie pod konkretny sprzęt matę PVC.

domowa siłownia z ciężkim sprzętem

Aby obserwować swoje postępy, warto zdecydować się na umieszczenie na ścianie dużego lustra. Doda ono także pomieszczeniu dodatkowego uroku. Tak przygotowane poddasze można wzbogacić o elementy dekoracyjne, przykładowo rośliny lub plakaty z cytatami motywującymi. Przyszły użytkownik siłowni może umieścić w niej także sofę lub fotel, aby móc wygodnie odpocząć pomiędzy seriami w treningu.

Sprzęt do domowej siłowni

Gdy poddasze zostanie już odpowiednio przygotowane, można przystąpić do rozmieszczenia w nim posiadanych akcesoriów. Domowa siłownia wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych sprzętów, znajdujących się w profesjonalnych klubach fitness! W siłowni na poddaszu może znaleźć się:

  • Bieżnia elektryczna,
  • Rower stacjonarny,
  • Orbitrek,
  • Wyciąg do ćwiczeń,
  • Drabinka treningowa,
  • Atlas do ćwiczeń,
  • Worek treningowy (wiszący lub stojący).

Oprócz tego, na półkach w siłowni może znaleźć się drobniejszy sprzęt, taki jak: hantle do ćwiczeń siłowych, gumy oporowe, kettlebell, czy piłki lekarskie.

domowa siłownia fitness

Domowa siłownia – czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Zaaranżowanie siłowni na poddaszu to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chciałyby zadbać o swoją formę, jednak nie chcą lub nie mogą uczęszczać do siłowni publicznej. Wykupienie karnetu lub indywidualnych lekcji z trenerem staje się niepotrzebne, co z kolei wiąże się z zachowaniem w portfelu znacznej sumy pieniędzy. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na urządzenie siłowni o dużym metrażu. W niektórych przypadkach trudno więc będzie o różnorodność ćwiczeń. Monotonność może mieć wpływ na spadek motywacji i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Domowa siłownia jest kosztowną inwestycją, ale zdecydowanie warto ją poczynić. To znaczna oszczędność czasu, pieniędzy, a także pełen komfort oraz prywatność.

Czytaj także
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…
ogród zimowy
Czytaj więcej

Jak przygotować zimowy ogród?

Ogrody zimowe zyskują popularność. Powstają nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach. Ich zaleta to…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…