Inwestorzy planujący budowę mogą wybierać spośród wielu interesujących projektów domów, dostępnych w katalogach pracowni architektonicznych. Wiele osób decyduje się na wniesienie podpiwniczonego obiektu, posiadającego wiele zalet, a zarazem niepozbawionego pewnych wad. Jakie będą najważniejsze plusy i minusy budynku mieszkalnego z piwnicą? Kiedy warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie oraz o czym należy pamiętać, budując podpiwniczony dom?

Jakie są zalety domu z piwnicą?

Dom z piwnicą to propozycja cechująca się wieloma atutami. Pozwala uzyskać cenną dodatkową przestrzeń, bez konieczności zwiększania powierzchni zabudowy. W piwnicy można urządzić strefę gospodarczą – kotłownię, magazyn, warsztat, pralnię z suszarnią lub spiżarnię. Będzie ona także odpowiednim miejscem na pokój rekreacyjny, siłownię czy zaciszny gabinet. Sprawdzi się jako przestrzeń do przezimowania ogrodowych roślin ozdobnych oraz składowania większej ilości opału. Podziemna kondygnacja wpłynie na łatwiejsze uzyskanie komfortowej temperatury we wnętrzach mieszkalnych. W okresie zimowym ułatwi ich ogrzanie, natomiast latem – schłodzenie. Budując dom z piwnicą, nie trzeba będzie wznosić wolnostojącego budynku gospodarczego. Pozwoli to na łatwiejsze utrzymanie optymalnej estetyki całej posesji oraz zaoszczędzenie miejsca, szczególnie istotne na wyjątkowo małych działkach.

Jakie wady posiada dom z piwnicą?

Choć dom z piwnicą wydaje się być wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, nie brakuje mu niestety pewnych wad. Najpoważniejszą z nich jest koszt wykonania podpiwniczenia, który może wynieść nawet 20-30% wartości całej budowy. Takie przedsięwzięcie może okazać się szczególnie kłopotliwe, gdy na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, generujący konieczność niezwykle starannego zaizolowania przeciwwilgociowego ścian i podłogi podziemnej kondygnacji. W skrajnych przypadkach może on przyczyniać się do podmywania fundamentów, wykazując niekorzystny wpływ na konstrukcję budynku. Brak okien w piwnicy może wiązać się ze wzrostem zużycia prądu, niezbędnego do oświetlenia ciemnych wnętrz. Decydując się na jej ogrzewanie, należy liczyć się także ze zwiększeniem wysokości rachunków za opał.

dom z piwnicą zalaną

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą?

Dom z piwnicą to najlepsze rozwiązanie na małe działki. Umożliwia pozyskanie dużej ilości dodatkowego miejsca do przechowywania nawet w sytuacji, gdy na terenie posesji niemożliwe jest wzniesienie kolejnych obiektów gospodarczych. Warto zdecydować się na podpiwniczony budynek w chwili, gdy grunt posiada wyjątkowo duże nachylenie, sięgające 1,5 metra. Wyeliminuje to potrzebę kosztownego – a często wręcz niemożliwego do przeprowadzenia wyrównywania terenu, ułatwiając rozsądne zagospodarowanie całej działki. Dom z piwnicą można wybrać w sytuacji, gdy w jego wnętrzu ma być prowadzona działalność gospodarcza wymagająca wydzielenia odpowiednich pomieszczeń. Taka propozycja będzie godna polecenia w chwili, gdy domownikom zależy na łatwym przemieszczaniu się pomiędzy częścią mieszkalną a gospodarczą bez konieczności opuszczania wnętrza budynku. Warto rozważyć ją również w sytuacji, gdy przyszli mieszkańcy marzą o urządzeniu sali kinowej, funkcjonalnego schowka lub piwniczki na wino, na które brakuje miejsca w wyższych kondygnacjach domu.

dom z piwnicą urządzoną

O czym należy pamiętać, budując dom z piwnicą?

Planując budowę domu z piwnicą, należy pamiętać o uwzględnieniu wydatków związanych z wykonaniem podziemnej kondygnacji. Warto zdecydować się na przeprowadzenie badań gruntu, pomocnych w określeniu poziomu wód gruntowych czy rodzajów warstw podłoża. Godne rozważenia będzie wykonanie drenażu opaskowego, który odprowadzi nadmiar wody z pobliża budynku. Nie wolno zapominać o prawidłowym dopasowaniu materiałów – nie wszystkie nadają się bowiem do przygotowania pionowych przegród w piwnicy. Prócz wzniesienia ścian pod ziemią, niezbędne będzie wykonanie stosunkowo kosztownego stropu i schodów, montaż drzwi czy doprowadzenie instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, a niekiedy również grzewczej. Podczas wykańczania piwnicy, wyjątkowo ważne będzie przygotowanie solidnej izolacji przeciwwilgociowej. Ściany od zewnątrz należy zabezpieczyć za pomocą warstwy masy lub papy bitumicznej oraz folii kubełkowej. Od strony pomieszczeń warto natomiast zastosować folię w płynie Aquafoil bądź Hydroizolację Bloker H20, na której możliwe jest układanie płytek ceramicznych. To najlepszy sposób na uszczelnienie powierzchni, odporny na działanie wody gruntowej czy mycie.

Choć projekty domów z piwnicą są obecnie nieco mniej popularne, niż jeszcze kilkanaście lat temu, ich realizacja może przynieść wiele korzyści. Zapewnią one cenną dodatkową przestrzeń, ułatwią utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach oraz zachowanie maksymalnej estetyki przydomowego terenu. Należy jednak pamiętać o wykonaniu solidnej izolacji przeciwwilgociowej, która uchroni przed niekorzystnym wpływem wód gruntowych na konstrukcję budynku. Dzięki niej podpiwniczony dom będzie mniej narażony na zawilgocenie czy osłabienie fundamentów, służąc swoim mieszkańcom przez wiele lat.

Czytaj także
ścianka działowa szkieletowa
Czytaj więcej

Ścianki działowe – od A do Z

Ściany działowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, ponieważ z założenia nie służą do przenoszenia obciążeń, ale do…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
Czytaj więcej

5 trendów budowlanych na 2023 rok

Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach…