Drewniane schody wnoszą do każdego domu wiele ciepła i naturalności. Tworzą wyjątkowy klimat i urozmaicają wystrój wnętrza. Jednak po kilku latach eksploatacji ich stan może się pogorszyć. Tracą nie tylko na wyglądzie, ale także funkcjonalności. Najczęstsze mankamenty to ubytki w drewnie, rysy, pęknięcia czy skrzypienie i chwiejność elementów schodów.

Od tego trzeba zacząć renowację!

Przed podjęciem pierwszych kroków związanych z renowacją schodów drewnianych należy dokładnie zbadać ich przydatność do użytku. Do szczegółowych oględzin elementów drewnianych konieczna jest dobra latarka, która generuje mocny snop światła. Za jej pomocą można zajrzeć w każdą szczelinę i w każde miejsce niewidoczne w świetle dziennym.

Dopiero po dokładnym sprawdzeniu przychodzi czas na zgromadzenie potrzebnych narzędzi i preparatów niezbędnych przy tego typu pracach. Najczęściej wystarczy papier ścierny o różnej gramaturze, szlifierka, wyciskarka, wyrzynarka i kit do drewna. Oczywiście to tylko zestaw podstawowych produktów, który w zależności od stopnia uszkodzenia będzie trzeba nieco poszerzyć.

Co dalej?

Znalezione szpary w elementach schodów należy wypełnić specjalnym kitem do drewna, natomiast w przypadku mniejszych ubytków warto zastosować kliny o przekroju trójkątnym.

Kit nanosi się za pomocą ręcznej wyciskarki, a kiedy stwardnieje, poddaje się świetnie wszelkim obróbkom (cięcie, wiercenie, szlifowanie). Kolejnym etapem jest zabezpieczenie wystających części (dokręcenie, wbicie), np. gwoździ. Natomiast wszelkie luzy należy połączyć wkrętami samonawiercającymi. Jeśli skrzypienie nie mija, warto zastosować stalowe kątowniki lub drewniane podpórki, umieszczane od spodu stopni.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do renowacji schodów należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu starego podłoża. Zakres prac jest różny w zależności od stopnia zniszczenia drewna oraz obranej techniki. Prace należy rozpocząć od zdarcia starych warstwy lakieru/lakieru. Do tego proces najczęściej wybiera się ługowanie, dzięki któremu dochodzi do rozpuszczenia starej farby. Ostatnim etapem jest cyklinowanie drewna, czyli mechaniczne szlifowanie.

Czas na blask

Kiedy schody zostaną odpowiednio zabezpieczone, a luki uzupełnione, czas na wykończanie. W tym celu często używa się lakierów do drewna, które przywracają schodom blask. Warto jednak wybrać lakier, który po położeniu okaże się trwały i nada schodom ciekawy efekt wizualny.

Decydując się na nowe wybarwienie, przed położeniem lakieru bezbarwnego, należy zaimplementować lakier pigmentowy. Warto mieć na uwadze, że wybór dotychczasowego lakieru to nie zawsze musi być najlepszy wybór. Dzięki nowemu kolorowi schody zyskują nową jakość oraz znacznie odmienią wnętrze domu.

Eleganckie, nowoczesne i praktyczne panele na schody

Jeżeli okaże się, że schody są bardzo zniszczone, tradycyjne rozwiązania mogą nie wystarczyć. Oczywiście, można je zastosować, ale istnieje ryzyko, że nie uda się osiągnąć oczekiwanego efektu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest obicie schodów panelami winylowymi lub laminowanymi, dzięki którym powierzchnia stopniu stanie się jednolita. Montaż jest szybki i prosty, a schody łatwe do utrzymania w czystości.

Na naznaczone upływem czasu schody nie ma jednego rozwiązania. Wszystkie są inne i znajdują się w konkretnej architekturze wnętrza. Dlatego przystępując do renowacji warto zacząć od dopasowania wyglądu schodów do wystroju i preferencji użytkownika. Ciekawie zaaranżowane schody dodadzą mieszkaniu uroku i wzbudzą podziw wsród odwiedzających.

Czytaj także
garaż zewnątrz
Czytaj więcej

Jak wykończyć garaż?

Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu. Jednak często pełni on także funkcję przydomowego warsztatu czy przestrzeni do przechowywania…
Czytaj więcej

Jaka rynna do domu?

Projektując wymarzony dom, warto zwrócić szczególną uwagę na kompleksowy układ odprowadzania wody z dachu. Profesjonalny system rynnowy to…
Czytaj więcej

Jak estetycznie oświetlić elewację?

Zimne czy ciepłe? Punktowe czy na listwie? Dobrze dobrane oświetlenie na elewacji może całkowicie odmienić otoczenie domu. Warto…
tynk mozaikowy zielony
Czytaj więcej

Nakładanie tynku mozaikowego krok po kroku

We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały, które wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Tak…