Termoizolacja budynku to złożony proces, który składa się z kilku istotnych etapów. Jednym z nich jest montaż listwy cokołowej, która znacząco ułatwia realizację ocieplenia. Jak wykonać montaż i czy istnieje obowiązek zastosowania listwy podczas nakładania termoizolacji?

Listwa cokołowa – budowa i zastosowanie

Podstawowym materiałem z którego jest wykonana listwa cokołowa jest aluminium. Listwa. aby prawidłowo spełniała swoją funkcję, jest odpowiednio wyprofilowana. Pojedyncza listwa na ogół ma 2 metry długości i 15 lub 20 centymetrów szerokości. Drugą wartość dobiera się w zależności od grubości materiału termoizolacyjnego.

Listwa cokołowa układanie

Warto tutaj zauważyć, że listwa cokołowa ma tak naprawdę dwie nazwy robocze. Bardzo często jest ona określana również jako listwa startowa do styropianu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że taka nazwa dużo lepiej oddaje jej charakterystykę. Dlaczego w ogóle zastosowano takie określenie? Ponieważ to właśnie położenie listwy stanowi zazwyczaj początkowy etap prac związanych z ociepleniem budynku. Od niej rozpoczyna się bowiem układanie pierwszej warstwy płyt styropianowych.

Czy listwa cokołowa do styropianu jest konieczna podczas każdej realizacji?

Każdy projekt budowlany zawiera informacje na temat przeprowadzania ewentualnej termomodernizacji. Z reguły projektanci pozostawiają pełną dowolność w aspekcie wykorzystania listwy cokołowej. Jednak należy wziąć pod uwagę również inne czynniki. Przede wszystkim listwa stanowi integralną część całego montowanego systemu. Ułatwia ona wyprowadzenie pierwszego poziomu termoizolacji.

Listwa cokołowa przycinanie

Co więcej, listwa startowa zapewni ochronę termoizolacji i cokołu przed wodą deszczową spływającą po elewacji. Odpowiednio wyprofilowany „nosek” listwy powoduje, że woda deszczowa odrywa się od niej. Jej obecność zabezpiecza także przed działaniem gyzoni lub owadów, które nie będą mogły dostać się do styropianu. Dlatego pomimo faktu, że listwa cokołowa do styropianu nie jest obowiązkowa, jej zastosowanie będzie zdecydowanie wskazane.

Przygotowanie podłoża do montażu listwy startowej

Przed rozpoczęciem montażu listwy cokołowej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu niezbędne będzie usunięcie z powierzchni wszystkich pozostałych nawisów zaprawy. Jeżeli na ścianie znajdują się ponadto jakiekolwiek ubytki, trzeba zadbać o ich uzupełnienie. Właściwie przygotowane podłoże musi być całkowicie równe i suche.

Następnie powinno się jeszcze zagruntować ściany. Uśredniony czas schnięcia gruntu wynosi około 24 godzin. Po upływie całej doby będzie można bez przeszkód rozpocząć pierwszy etap termomodernizacji, czyli montaż listwy cokołowej.

W jaki sposób należy zamontować listwy startowe do elewacji?

Przed montażem listwy cokołowej należy oczywiście wyraźnie zaznaczyć miejsce, w którym zostanie ona umieszczona. Pomiar musi zostać wykonany bardzo dokładnie, aby zapobiec powstaniu jakichkolwiek nierówności. Do jego wyznaczenia warto więc użyć np. poziomicy laserowej, która cechuje się dużą dokładnością. Należy przy tym pamiętać, iż listwa startowa powinna zostać zamontowana na wysokości cokołu. Zazwyczaj będzie to odległość nie mniejsza niż 20 centymetrów od ziemi.

Obszar montażu należy oznaczyć przy użyciu sznurka traserskiego i upewnić się, czy jest on całkowicie równy. Jeżeli wszystko będzie w porządku, można rozpocząć pracę z użyciem listwy startowej. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj montaż przy użyciu kołków rozporowych. W przypadku standardowej listwy cokołowej do styropianu o długości 2 metrów należy wykorzystać około 8-10 kołków. Taka liczba łączników powinna zapewnić trwałe i stabilne przymocowanie. Ponadto kołki powinny koniecznie znaleźć się na obydwu krańcach montowanej listwy. Szczególną ostrożność należy zachować podczas montażu w narożnikach. Tutaj niezbędne będzie zachowanie odstępu od krawędzi, który powinien wynosić przynajmniej kilka centymetrów. Jest to niezmierne ważne, gdyż użycie wiertarki bezpośrednio obok narożnika może prowadzić do uszkodzenia powierzchni.

Podsumowując, poprawnie zamontowana listwa cokołowa pozwoli łatwiej wypoziomować pierwszą warstwę płyt styropianowych. To z kolei przełoży się na sprawniejsze przeprowadzenie całej termomodernizacji. Listwa stanowi również istotne zabezpieczenie materiału termoizolacyjnego. Jak widać, liczne zalety listwy cokołowej są najlepszą odpowiedzią na to, dlaczego warto stosować ją podczas każdej termomodernizacji budynku.

Czytaj także
preparat biobójczy - aplikacja
Czytaj więcej

Jak przywrócić estetyczną elewację?

Na elewację wpływa wiele czynników zewnętrznych, które bezlitośnie weryfikują jakość użytych materiałów. Wysokiej jakości produkty pozwalają cieszyć się…
Czytaj więcej

Zakładanie trawnika krok po kroku

Piękny trawnik to efekt odpowiednio prowadzonej i regularnej pielęgnacji, która jednak na nic się zda, jeśli podłoże zostanie…
garaż zewnątrz
Czytaj więcej

Jak wykończyć garaż?

Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu. Jednak często pełni on także funkcję przydomowego warsztatu czy przestrzeni do przechowywania…