Renowacja parkietu jest sposobem na odnowienie starej podłogi i przywrócenie jej estetycznego wyglądu. Pozwala także zmienić wygląd podłogi i dopasować ją do nowego wystroju wnętrza. Dotyczy to jednak tylko drewnianych parkietów. W jaki sposób przeprowadzić renowację parkietu i co do tego jest potrzebne? W artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące odnawiania podłogi drewnianej.

Renowacja parkietu – kiedy niezbędne jest cyklinowanie?

Sposób renowacji parkietu zależy od stopnia jej zniszczenia i rodzaju wykończenia. W przypadku podłóg zabezpieczonych naturalnym olejem wystarczy skupić się na miejscach zarysowanych, zaplamionych czy uszkodzonych. Należy zedrzeć wierzchnią warstwę drewna za pomocą papieru ściernego, odpylić oraz nałożyć olej.

renowacja parkiety cyklinowanie

Renowacja parkietu pokrytego lakierem jest znacznie bardziej pracochłonna i długotrwała. W tym przypadku niezbędne jest cyklinowanie całej podłogi, ponieważ miejscowe naprawy nie dadzą zadowalających efektów. W przypadku bardzo złego stanu niektórych klepek w parkiecie najlepiej je wymienić. Z kolei parkiety stare, których klepki są cienkie i ułożone na legarach – najlepiej wymienić na nowe.

Cyklinowanie pozwala nie tylko na renowację parkietu, ale także dokładne jego oczyszczenie i zmianę wyglądu. Po zdarciu wierzchniej warstwy można nałożyć preparaty zmieniające kolor drewna. Dzięki temu parkiet będzie pasował np. do wykończenia ściany. Estetyczna i odnowiona podłoga drewniana może tworzyć doskonały komplet np. z panelem dekoracyjnym Rustika ułożonym na ścianach. Jego kolor również można dowolnie zmieniać, wykorzystując odpowiednie lakiery z oferty marki MP MAJSTER-POL.

Renowacja parkietu krok po kroku

Renowacja parkietu przez cyklinowanie wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Najbezpieczniej zlecić to profesjonalnym ekipom. Można jednak wykonać wszystkie prace samodzielnie. Warto do tego wykorzystać specjalistyczny sprzęt, jakim jest cykliniarka bębnowa lub taśmowa. Oba urządzenia często znajdują się w ofercie wypożyczalni sprzętu budowlanego. Jak przeprowadzić renowację parkietu krok po kroku?

Krok 1. Przygotowanie pomieszczenia i podłogi. Przed renowacją parkietu należy opróżnić pomieszczenie z mebli, firanek, a także kinkietów i żyrandoli wiszących na suficie. Podczas cyklinowania generuje się dużo pyłu. Dobrze jest także odkręcić listwy przypodłogowe, aby cykliniarka mogła dojechać jak najbliżej krawędzi parkietu. Przed uruchomieniem sprzętu należy dobrze oczyścić podłogę – odkurzyć ją, odpylić, najlepiej umyć środkiem usuwającym poprzednio użyte preparaty, np. wosk czy pastę.

Krok 2. Szlifowanie. Cykliniarka wyposażona jest w papier ścierny, dzięki któremu zdziera wierzchnią warstwę parkietu. Dzięki temu szlifowanie usuwa starą powłokę lakieru i brud, a także spłyca wszelkie pęknięcia i usuwa głębsze rysy. Prowadzenie urządzenia wymaga pewnej wprawy i znajomości zasad. Ważna jest nie tylko gradacja użytego papieru, ale także kierunek prowadzenia cykliniarki, który ma wpływ na późniejsze zabarwienie desek.

W przypadku parkietów ułożonych w kostkę bądź w jodełkę cykliniarkę należy prowadzić pod kątem 45 stopni do klepek i włókien drewna. Zmieniając gradację papieru ściernego, należy zmienić kierunek prowadzenia urządzenia o 90 stopni od poprzedniej pozycji. W przypadku parkietu ułożonego z równoległych klepek cykliniarkę należy prowadzić równolegle do dłuższego boku desek. Szlifowanie najlepiej rozpocząć papierem o największe gradacji – 36–40, następnie zmienić go na papier o gradacji 60, a na samym końcu użyć gradacji 80–100.

Krok 3. Wypełnianie ubytków masą szpachlową. Po odpyleniu parkietu po szlifowaniu należy dobrze przyjrzeć się wszelkim pęknięciom i ubytkom w parkiecie. Zamiast zdzierać kolejną warstwę drewna, aby je zrównać z powierzchnią podłogi, można uzupełnić je masą szpachlową. Produkty te dostępne są w wielu sklepach. Należy jednak dobrze dobrać kolor, aby miejsca napraw były jak najmniej widoczne. Masę szpachlową można wykonać także z pyłu po cyklinowaniu wymieszanego z lakierem lub preparatem do tworzenia szpachlówki. Masę szpachlową należy nałożyć zgodnie z instrukcją producenta i poczekać aż wyschnie.

Kro 4. Polerowanie. Po wyschnięciu masy szpachlowej należy cały parkiet wypolerować za pomocą papieru ściernego o gradacji 120 oraz siatką polerską.

Krok 5. Zabezpieczanie parkietu. Ostatnim etapem renowacji parkietu jest wykończenie go olejem naturalnym lub lakierem. Oba produkty mają swoje wady i zalety. Częściej jednak stosuje się lakier, który nadaje wykończenie błyszczące, matowe lub półmatowe. Przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru należy jeszcze raz parkiet dobrze odpylić. Niektórzy specjaliści polecają nakładanie trzech warstw lakieru, a pomiędzy nimi przeprowadzanie ponownego polerowania papierem ściernym o gradacji 220–320 w przypadku lakieru półmatowego i 300–400 w przypadku lakieru zapewniającego wysoki połysk.

Renowacja parkietu daje doskonałe efekty, nawet gdy parkiet jest stary i zniszczony. Niezwykle ważne jest jednak zachowanie dokładności i czystości podłogi pomiędzy kolejnymi etapami cyklinowania. Renowacja pozwala dać drugie życie starej podłodze i dopasować ją do nowego wystroju domu lub mieszkania. W przypadku zmian aranżacyjnych warto zajrzeć do portfolio marki MP MAJSTER-POL, gdzie znajduje się wiele ciekawych materiałów do wykańczania ścian pozwalających uzyskać efekty pasujące do niemal w każdego stylu.

Czytaj także
garaż zewnątrz
Czytaj więcej

Jak wykończyć garaż?

Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu. Jednak często pełni on także funkcję przydomowego warsztatu czy przestrzeni do przechowywania…
budowa dachu zakończona
Czytaj więcej

Budowa dachu – co musisz wiedzieć?

Każdy dom jednorodzinny jest wyjątkowy, jednak istnieje jeden element, który nieodłącznie definiuje wygląd każdego budynku – dach. Właściwy…