Na elewację wpływa wiele czynników zewnętrznych, które bezlitośnie weryfikują jakość użytych materiałów. Wysokiej jakości produkty pozwalają cieszyć się pięknie wyglądającą elewacją długie lata. Jednak możemy spotkać wiele obiektów, których elewacje już po krótkim czasie, mogą znacząco odbiegać od pierwotnego wyglądu. Jak sobie z nimi poradzić?

Ściany ulegają zabrudzeniom z wielu powodów. Ekspozycja na działanie różnych warunków atmosferycznych, bliskość polnych dróg i gęstej zieleni powoduje, że w porowatą fakturę tynku wnika kurz, sadza i inne zanieczyszczenia. Te zaś stanowią gotową pożywkę dla grzybów, glonów, mchów i porostów. Problemem jest zatem nie tyle brudna elewacja, która byłaby tylko kwestią estetyczną, ale też fakt, że glony na elewacji mogą ją niszczyć, prowadząc do konieczności wymiany tynków na nowe. Można temu zapobiec oczyszczając i zabezpieczając elewację na kolejne lata używając do tego odpowiednich środków jak preparat biobójczy Elewacid.

Oczyszczenie elewacji

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac brudna elewacja powinna zostać oczyszczona. Usunięcie ze ścian kurzu i zabrudzeń można wykonać z użyciem płynu do mycia elewacji, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. To pozwoli na zmycie luźno zawiązanych zanieczyszczeń. Mycie najlepiej zacząć od góry ściany kierując się do dołowi, tak by woda mogła swobodnie spłynąć. Kolejne prace mogą być wykonywane po całkowitym wyschnięciu ścian.

preparat biobójczy po myciu

Po umyciu ścian należy dokonać ich przeglądu. Jeżeli tynk w niektórych miejscach jest popękany bądź luźno trzyma się podłoża, należy go usunąć i wykonać tzw. zaprawki. Zaprawki wykonujemy pamiętając o zastosowaniu tynku o tej samej strukturze i granulacji, co oryginał.

Stosowanie preparatu biobójczego Elewacid

Kolejnym krokiem będzie zniszczenie ognisk skażenia tynku poprzez użycie preparatu biobójczego Elewacid. Zarówno glony, grzyby, jak i inne mikroorganizmy mogą w bardziej zaawansowanym stadium być nie do usunięcia za pomocą strumienia wody. Z pomocą przychodzą wówczas środki chemiczne. Preparat biobójczy Elewacid jest gotowym do użycia płynnym roztworem, którego nie należy rozcieńczać. Nadaje się do tynków cienkowarstwowych z dużym odsetkiem związków organicznych, tynków tradycyjnych, a także do podłoży mineralnych takich jak kamień czy piaskowiec.

Jest to środek bezpieczny dla człowieka, pod warunkiem zastosowania środków ostrożności, a zabójczy dla mikroorganizmów. Należy jednak zaznaczyć, że nie chroni on przed ich powrotami, dlatego po zastosowaniu środka warto elewację pomalować odpowiednią farbą.

malowanie elewacji

Preparat biobójczy można aplikować na ścianę za pomocą opryskiwacza, pędzla lub wałka. Ważne, by nakładać go starannie, obficie, nie pozostawiając suchych powierzchni i całkowicie zwilżając tynk. Decydując się na opryskiwacz, warto zastosować końcówkę herbicydową, by strumień preparatu kierować prosto na ścianę. Efekt działania Elewacidu będzie widoczny po około 1-3 dniach.

Przegląd powierzchni

Kolejnym krokiem jest malowanie elewacji, jednak zanim do tego przejdziemy, niezbędne będzie wykonanie przeglądu jej powierzchni i odczekanie, aż preparat całkowicie wyschnie. Jeżeli tynk w niektórych miejscach jest popękany bądź luźno trzyma się podłoża, należy go usunąć i wykonać tzw. zaprawki.

Zaprawki wykonujemy pamiętając o zastosowaniu tynku o tej samej strukturze i granulacji, co oryginał. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale też praktyczne ponieważ chroni przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zabezpiecza efekty pracy.

Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do gruntowania ścian. Specjalny grunt wyrówna chłonność podłoża, wzmocni je i zapewni lepszy efekt już po skończeniu malowania.

Malowanie farbą silikonową

Tak właśnie dobiega końca pełna renowacja elewacji. Nałożenie specjalnej farby silikonowej z biocydem powłokowym na oczyszczoną już ścianę pozwala na zabezpieczenie jej przed atakami mikroorganizmów na kolejne lata. Ponadto taka farba nie jest nasiąkliwa, co daje jej lepszą odporność na zagnieżdżanie się glonów, mchów czy innych organizmów.

 

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak zaaranżować mały garaż?

Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie…
ogrzewanie podłogowe stopy
Czytaj więcej

Układanie płytek na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe cieszy się popularnością wśród mieszkańców i jest stosowane w celu zwiększenia komfortu. Tego typu technologia dowiodła…
ogród zimą
Czytaj więcej

Jak zadbać o ogród zimą?

W okresie zimowym dbanie o ogród jest równie ważne co latem. Dzięki temu w pierwszych ciepłych miesiącach kwiaty,…
jak układać płytki tarasowe
Czytaj więcej

Jak układać płytki na tarasie?

Taras to absolutnie wyjątkowa część każdego budynku. Jest to bowiem jedyna przestrzeń, która znajduje się poza wewnętrzną zabudową.…