Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie warunki do magazynowania rowerów, akcesoriów do samochodu, zapasowych opon do auta i innych przedmiotów ważnych dla domowników, jest przemyślana organizacja przestrzeni. Co warto wiedzieć o aranżacji małego garażu?

Wymiary garażu – jak zaprojektować praktyczny mały garaż?

Zgodnie z przepisami budowlanymi, od 2018 roku nowo budowany garaż jednostanowiskowy musi mieć minimum 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości. Do tych wartości należy dodać jeszcze po co najmniej 0,3 metra przestrzeni na komunikację. Przed zakupem lub remontem nieruchomości dobrze jest jednak wziąć pod uwagę również dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Przemyślenia te są szczególnie ważne w przypadku inwestorów, którzy dopiero zaczynają projektowanie garażu. Warto zastanowić się, co znajdzie się w nim poza autem. Garaż zazwyczaj służy także do magazynowania sprzętu sportowego, akcesoriów samochodowych i opon na kolejny sezon. Wielu wykorzystuje tę przestrzeń również jako narzędziownię, piwniczkę na wino czy dodatkową spiżarnię.

Z tych względów optymalna wielkość garażu to około 4,5 metra szerokości i mniej więcej 6,5 metra długości. Dla wielu właścicieli małych garaży taka przestrzeń to tylko marzenie. Wszystkie wymiary własnego pomieszczenia na auto i swoje potrzeby warto omówić z architektem, który doradzi, jak funkcjonalnie zaaranżować projektowany właśnie przez niego mały garaż z miejscem do przechowywania.

Pomysły na aranżację małego garażu – co wziąć pod uwagę?

Najważniejszą kwestią w trakcie zagospodarowywania małego garażu jest zachowanie drożnych ciągów komunikacyjnych. Istotne jest, aby utrzymać łatwy dostęp do auta zarówno z boku, jak i od strony klapy bagażnika i klapy silnika. Miejsce do przechowywania powinno być tak rozplanowane, aby pozwolić np. na łatwe wyciąganie słoików z zaprawami ze spiżarki albo ściąganie rowerów z uchwytów przywieszonych do ściany. W związku z tym dla wielu optymalny odstęp od samochodu jest większy niż ten opisany w przepisach – wynosi przynajmniej 0,5 metra.

Przed rozpoczęciem urządzania małego garażu z miejscem do przechowywania dobrze jest także odpowiednio przygotować ściany i sufit do stawianych przed nimi zadań. W przypadku miejsc, w których ściany mogą łatwo się zabrudzić, np. w okolicy spiżarni lub stołu warsztatowego, warto zabezpieczyć je za pomocą płytek. Kluczową rolę dla trwałości takiego pokrycia ścian odgrywa klej np. GRANLEP, którego można używać wewnątrz i na zewnątrz. Cechuje się zwiększoną przyczepnością, odkształcalnością klasy S1 oraz szybkim schnięciem (nawet do 30 minut) i brakiem efektu spływania.

Alternatywą jest również pokrycie ścian farbą łatwą do wyczyszczenia i odporną na szorowanie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą relatywnie niewielkim kosztem zaaranżować mały garaż albo planują np. przywieszać uchwyty ścienne na rowery lub przymocowywać meble garażowe do ścian. Warto wybrać jasne kolory, które rozświetlą małe wnętrze, sprawiając wrażenie, że jest bardziej przestronne, a jednocześnie na ich tle będą kontrastowały rzeczy przechowywane w garażu, co ułatwi ich szybkie znalezienie. Najbardziej odpowiednia do malowania ścian w garażach jest.

Poza tym w małym garażu znaczenie ma dobre oświetlenie wszystkich zakamarków, dlatego najlepiej zdecydować się na oświetlenie punktowe ze zmiennym kierunkiem padania światła, przy czym najbardziej funkcjonalne są mobilne lampy na specjalnych szynach (to tzw. oświetlenie szynowe). Ważna jest barwa światła – neutralna pozwoli na przyjemne oświetlenie pomieszczenia, z kolei zimna uwydatni detale, dlatego przyda się w trakcie szukania drobiazgów albo majsterkowania wymagającego precyzji. Skoro mowa o oświetleniu warsztatu w małym garażu, to najlepiej, aby znajdował się on na tylnej ścianie naprzeciwko bramy i był dobrze oświetlony światłem o mocy 3000 lumenów.

Rozwiązania do przechowywania w garażu – co wybrać do małego garażu? 13 sprawdzonych pomysłów

  1. Uchwyty na rowery (ścienne lub sufitowe). Z uchwytów ściennych dość łatwo zdjąć swój jednoślad, warto jednak wziąć pod uwagę, że ściany w okolicy dwóch kółek mogą łatwo się brudzić. Inaczej jest w przypadku uchwytów sufitowych, które obsługuje się za systemu linek. Dodatkowym atutem przechowywania rowerów pod sufitem jest oszczędność miejsca na ścianie.
  2. Stojak na opony. Z uwagi na to, że korzysta się z niego tylko kilka razy w roku, można ustawić go w samym kącie małego garażu.
  3. Regały metalowe do garażu, które są wytrzymałe na wilgoć i przedmioty o dużej wadze. Alternatywnie do magazynowania bardzo lekkich przedmiotów możesz zdecydować się nie na metalowe, ale na plastikowe regały.
  4. Pudełka i organizery warsztatowe, które majsterkowiczom ułatwiają przechowywanie nie tylko dużych narzędzi (np. młotków i pił do drewna), lecz także drobnych akcesoriów (takich jak śrubki czy gwoździe). Elektronarzędzia najlepiej przechowywać w oryginalnych walizkach zabezpieczających.
  5. Perforacje warsztatowe/tablica narzędziowa, czyli specjalna zabudowa ścian, która umożliwia przymocowanie i zmienianie konfiguracji haczyków, skrzynek, otwartych kuwet i pojemników na drobne akcesoria warsztatowe.
  6. Haki garażowe (np. na specjalnej szynie na ścianie). Mogą służyć do przechowywania kluczy nastawnych czy węży ogrodowych.
  7. Regulowane regały gospodarcze. Szerokość i odległość pomiędzy półkami można dopasować do własnych potrzeb.
  8. Zabudowa gospodarcza ścian z możliwością niemalże dowolnej aranżacji. Do ściany należy przymocować specjalne szyny, a do nich te elementy, które ułatwiają przechowywanie. Dzięki temu można stworzyć w garażu szafę na ubrania z innego niż aktualny sezon albo spiżarnię. W zależności od producenta taka zabudowa może składać się m.in. z podwieszanych koszy do przechowywania i półek.
  9. Skrzynia ogrodowa, np. z technorattanu. Latem warto wykorzystać ją w ogródku do przechowywania poduszek na meble ogrodowe i koców, a zimą przenieść ją do garażu i schować do niej letnie akcesoria, np. narzędzia ogrodowe z teleskopowymi rączkami i hamaki. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, na ścianie nad skrzynią dobrze jest powiesić np. haki garażowe bądź stojak na rower.
  10. Mobilna szafka metalowa na kółkach. Można umieścić w niej akcesoria, które warto mieć zawsze pod ręką – zwłaszcza akcesoria samochodowe lub cięższe narzędzia warsztatowe.
  11. Haki i/lub mocowania do podwieszenia lekkich przedmiotów pod sufitem. Sezonowe akcesoria, takie jak plastikowa piaskownica dziecięca czy deska surfingowa, mogą znaleźć swoje miejsce pod sufitem. W małym garażu to praktyczne rozwiązanie na optymalne wykorzystanie każdego centymetra.
  12. Ścienne uchwyty na narzędzia ogrodowe, np. na grabie i motykę.
  13. Wolna przestrzeń od podłogi do sufitu, która może przydać się do przechowywania mebli ogrodowych i grilla po zakończonym sezonie.

Podsumowując, aby w małym garażu optymalnie zagospodarować przestrzeń, a jednocześnie zaprowadzić w nim porządek, warto przede wszystkim wybrać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Harmonię w takim wnętrzu wprowadzi także podział przechowywanych przedmiotów na kategorie, np. w odrębnych strefach dla sprzętu sportowego, akcesoriów samochodowych i warsztatowych.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak wykonać stelaż podtynkowy?

Odpowiednia aranżacja wnętrza to jeden z najważniejszych aspektów dla każdego, kto decyduje się na remont. Warto wybrać takie…
altana ogrodowa
Czytaj więcej

Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim ogrodzie wyjątkowe miejsce do wypoczynku, relaksu…