Surowy charakter wnętrz, otwarte przestrzenie i minimalistyczny design pomieszczeń – taki właśnie jest styl loft. Jego początki sięgają drugiej połowy XX wieku, gdy to na skutek fali kryzysu, fabryki w Nowym Jorku zaczęły masowo bankrutować. Opustoszałe budynki szybko stały się celem miejscowych artystów, którzy zagospodarowywali je na swoje pracownie. Było to ogniwem zapalnym do wykształcenia się nowego nurtu aranżacyjnego – industrializmu. Chociaż kiedyś kojarzony był z niskim statusem społecznym, szybko wyewoluował i stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych motywów architektonicznych na świecie. Czym charakteryzuje się styl loft i jak urządzić dom zgodnie z jego założeniami? Zapraszamy do lektury.

Styl loft w pigułce

Chcąc urządzić dom w stylu loft, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jego najważniejszymi aspektami. Przede wszystkim – surowa stylistyka. Pomieszczenia industrialne z założenia nawiązują do wnętrz poprzemysłowych, a więc ogromnych pustych przestrzeni wyposażonych w wysokie sufity i wielkoformatowe okna. Do tego cegła na ścianach bądź gołe tynki, najczęściej w szarych odcieniach, a także nietuzinkowe dekoracje pod postacią widocznych elementów konstrukcyjnych, przewodów wentylacyjnych oraz rur – to wszystko składa się na styl loft w pierwotnym wydaniu.

W świecie architektonicznym trwa ciągły rozwój. Z biegiem czasu styl loft dorobił się wielu odmian, dzięki czemu z sukcesem zaczął wpisywać się w gusta coraz szerszego grona osób. Główny podział obejmuje dwa warianty aranżacyjne: styl hard oraz soft loft. Określenie hard loft odnosi się do dawnych lokali i budynków komercyjnych, które zaadaptowane zostały na obiekty mieszkalne. Z kolei soft loft – jak można się domyślić – to standardowe domy oraz mieszkania, które zaprojektowano na wzór klasycznych budowli industrialnych.

Dom w stylu loft: Podstawy

Jak zostało wspomniane wcześniej, styl loft uwielbia otwarte przestrzenie. Z tego powodu, w czasie urządzania domu warto już na samym początku zrezygnować z niepotrzebnych ścian działowych, które jedynie ograniczałyby dostępny metraż. Pomieszczenia powinny być otwarte i tworzyć ze sobą całość. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z prywatności – w przypadku potrzeby odizolowania od siebie konkretnych pokoi, warto pokusić się o wybór wygodnych w użytkowaniu drzwi przesuwnych, bądź dedykowanego do tego typu aranżacji loftowego skrzydła drzwiowego.

Okna to jeden z tych elementów, bez których ciężko stworzyć dobrą aranżację w stylu loft. W miarę możliwości, powinny być one jak największych rozmiarów – w ten sposób nie tylko zagwarantują efektowne wykończenie domu, ale także wpuszczą do jego wnętrza spore ilości naturalnego światła. Zgodnie z ideą industrializmu, rama okienna powinna być wykonana ze stali bądź nieco bardziej przystępnego aluminum – wszystko to, aby stworzyć wrażenie autentycznego, konwencjonalnego wnętrza komercyjnego.

Jakie kolory i materiały do wnętrz w stylu loft?

We wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylem loftowym zazwyczaj dominują neutralne barwy, ze znaczącą przewagą różnych odcieni bieli oraz szarości. Ich głównym zadaniem jest optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni, a także wprowadzenie do pomieszczeń odrobiny sterylności i chłodu. Taka paleta barw doskonale współgra z metalowymi dodatkami, które stanowią swoistą bazę dla stylu industrialnego.

Tworząc aranżację loftową, warto pokusić się o dodanie kilku akcentów z czerwonej cegły. W tym celu nie trzeba jednak stawiać prawdziwego ceglanego muru – obecnie w sklepach znaleźć można liczne szablony pozwalające na stworzenie doskonałej imitacji wybranego materiału bądź kamienia. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać odpowiednią frazę, na przykład “szablon odwzorowujący cegłę” albo “szablon brick”, a algorytm pokaże nam najciekawsze propozycje.

Nowoczesne wnętrza w stylu loft często korzystają z niebanalnych kontrastów, aby nadać pomieszczeniom interesujący wydźwięk. W ostatnich latach, architekci stawiają na turkusowe i zielone akcenty kolorystyczne, głównie pod postacią roślin bądź ozdobnych poduszek. Nierzadko można spotkać się również z drewnianymi meblami, które doskonale przełamują chłodną stylistykę pomieszczeń.

Jak podkreślić charakter loftowego wnętrza?

Istnieją pewne triki, które pomogą wydobyć z loftowego wnętrza nieco charakteru. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że w domu industrialnym rządzi surowość. Wszelkie przewody i kable powinny zostać pozostawione na widoku (ewentualnie umieszczone w ochronnych peszlach), natomiast granice pomiędzy tynkiem a murem najlepiej, gdyby pozostały niewykończone. To właśnie takie drobne szczegóły decydują o ostatecznym wydźwięku całej stylizacji.

Oświetlenie odgrywa dużą rolę w charakterze wnętrz loftowych. Warto postawić na lampy z metalową osłoną (najczęściej w kolorze czarnym) lub wiszące żarówki vintage. Ulokowane na podłużnej drewnianej belce mogą stanowić punkt centralny pomieszczenia, tym samym dzieląc dom na strefy i poniekąd pełnić rolę ścianek działowych.

Urządź dom w stylu loft

Styl loft rządzi się swoimi prawami. Pomimo surowości i niekonwencjonalnego podejścia do dekoracji wnętrz, zyskał miliony fanów na całym świecie. Każdy może urządzić swój dom lub mieszkanie zgodnie z jego zasadami – wystarczy jedynie znać podstawy nurtu industrialnego. Wbrew pozorom, koszt całej aranżacji nie musi być wysoki. Wszystko uzależnione jest od mebli i materiałów, jakie zostaną wykorzystane. W celu maksymalnej redukcji kosztów, zamiast ingerować w struktury budynku i sięgać po oryginalne surowce, można wykorzystać imitacje różnych materiałów i faktur – w tym celu warto zastosować wybraną okleinę lub panel dekoracyjny Rustika. Z pewnością zmniejszy to koszt całej inwestycji.

Na koniec warto pamiętać, że podczas urządzania domu nie istnieją żadne reguły. Nawet pomimo chęci stworzenia wnętrza loftowego, można w dowolny sposób i wedle upodobań manewrować dodatkami, a nawet łączyć ze sobą poszczególne style (tzw. eklektyzm). Udana aranżacja to taka, która przede wszystkim podoba się domownikom – nie trzeba więc ściśle podążać za utartymi schematami.

Czytaj także
adaptacja poddasza finish
Czytaj więcej

Adaptacja poddasza krok po kroku

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna,…