Surowy charakter wnętrz, otwarte przestrzenie i minimalistyczny design pomieszczeń – taki właśnie jest styl loft. Jego początki sięgają drugiej połowy XX wieku, gdy to na skutek fali kryzysu, fabryki w Nowym Jorku zaczęły masowo bankrutować. Opustoszałe budynki szybko stały się celem miejscowych artystów, którzy zagospodarowywali je na swoje pracownie. Było to ogniwem zapalnym do wykształcenia się nowego nurtu aranżacyjnego – industrializmu. Chociaż kiedyś kojarzony był z niskim statusem społecznym, szybko wyewoluował i stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych motywów architektonicznych na świecie. Czym charakteryzuje się styl loft i jak urządzić dom zgodnie z jego założeniami? Zapraszamy do lektury.

Styl loft w pigułce

Chcąc urządzić dom w stylu loft, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jego najważniejszymi aspektami. Przede wszystkim – surowa stylistyka. Pomieszczenia industrialne z założenia nawiązują do wnętrz poprzemysłowych, a więc ogromnych pustych przestrzeni wyposażonych w wysokie sufity i wielkoformatowe okna. Do tego cegła na ścianach bądź gołe tynki, najczęściej w szarych odcieniach, a także nietuzinkowe dekoracje pod postacią widocznych elementów konstrukcyjnych, przewodów wentylacyjnych oraz rur – to wszystko składa się na styl loft w pierwotnym wydaniu.

W świecie architektonicznym trwa ciągły rozwój. Z biegiem czasu styl loft dorobił się wielu odmian, dzięki czemu z sukcesem zaczął wpisywać się w gusta coraz szerszego grona osób. Główny podział obejmuje dwa warianty aranżacyjne: styl hard oraz soft loft. Określenie hard loft odnosi się do dawnych lokali i budynków komercyjnych, które zaadaptowane zostały na obiekty mieszkalne. Z kolei soft loft – jak można się domyślić – to standardowe domy oraz mieszkania, które zaprojektowano na wzór klasycznych budowli industrialnych.

Dom w stylu loft: Podstawy

Jak zostało wspomniane wcześniej, styl loft uwielbia otwarte przestrzenie. Z tego powodu, w czasie urządzania domu warto już na samym początku zrezygnować z niepotrzebnych ścian działowych, które jedynie ograniczałyby dostępny metraż. Pomieszczenia powinny być otwarte i tworzyć ze sobą całość. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z prywatności – w przypadku potrzeby odizolowania od siebie konkretnych pokoi, warto pokusić się o wybór wygodnych w użytkowaniu drzwi przesuwnych, bądź dedykowanego do tego typu aranżacji loftowego skrzydła drzwiowego.

Okna to jeden z tych elementów, bez których ciężko stworzyć dobrą aranżację w stylu loft. W miarę możliwości, powinny być one jak największych rozmiarów – w ten sposób nie tylko zagwarantują efektowne wykończenie domu, ale także wpuszczą do jego wnętrza spore ilości naturalnego światła. Zgodnie z ideą industrializmu, rama okienna powinna być wykonana ze stali bądź nieco bardziej przystępnego aluminum – wszystko to, aby stworzyć wrażenie autentycznego, konwencjonalnego wnętrza komercyjnego.

Jakie kolory i materiały do wnętrz w stylu loft?

We wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylem loftowym zazwyczaj dominują neutralne barwy, ze znaczącą przewagą różnych odcieni bieli oraz szarości. Ich głównym zadaniem jest optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni, a także wprowadzenie do pomieszczeń odrobiny sterylności i chłodu. Taka paleta barw doskonale współgra z metalowymi dodatkami, które stanowią swoistą bazę dla stylu industrialnego.

Tworząc aranżację loftową, warto pokusić się o dodanie kilku akcentów z czerwonej cegły. W tym celu nie trzeba jednak stawiać prawdziwego ceglanego muru – obecnie w sklepach znaleźć można liczne szablony pozwalające na stworzenie doskonałej imitacji wybranego materiału bądź kamienia. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać odpowiednią frazę, na przykład “szablon odwzorowujący cegłę” albo “szablon brick”, a algorytm pokaże nam najciekawsze propozycje.

Nowoczesne wnętrza w stylu loft często korzystają z niebanalnych kontrastów, aby nadać pomieszczeniom interesujący wydźwięk. W ostatnich latach, architekci stawiają na turkusowe i zielone akcenty kolorystyczne, głównie pod postacią roślin bądź ozdobnych poduszek. Nierzadko można spotkać się również z drewnianymi meblami, które doskonale przełamują chłodną stylistykę pomieszczeń.

Jak podkreślić charakter loftowego wnętrza?

Istnieją pewne triki, które pomogą wydobyć z loftowego wnętrza nieco charakteru. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że w domu industrialnym rządzi surowość. Wszelkie przewody i kable powinny zostać pozostawione na widoku (ewentualnie umieszczone w ochronnych peszlach), natomiast granice pomiędzy tynkiem a murem najlepiej, gdyby pozostały niewykończone. To właśnie takie drobne szczegóły decydują o ostatecznym wydźwięku całej stylizacji.

Oświetlenie odgrywa dużą rolę w charakterze wnętrz loftowych. Warto postawić na lampy z metalową osłoną (najczęściej w kolorze czarnym) lub wiszące żarówki vintage. Ulokowane na podłużnej drewnianej belce mogą stanowić punkt centralny pomieszczenia, tym samym dzieląc dom na strefy i poniekąd pełnić rolę ścianek działowych.

Urządź dom w stylu loft

Styl loft rządzi się swoimi prawami. Pomimo surowości i niekonwencjonalnego podejścia do dekoracji wnętrz, zyskał miliony fanów na całym świecie. Każdy może urządzić swój dom lub mieszkanie zgodnie z jego zasadami – wystarczy jedynie znać podstawy nurtu industrialnego. Wbrew pozorom, koszt całej aranżacji nie musi być wysoki. Wszystko uzależnione jest od mebli i materiałów, jakie zostaną wykorzystane. W celu maksymalnej redukcji kosztów, zamiast ingerować w struktury budynku i sięgać po oryginalne surowce, można wykorzystać imitacje różnych materiałów i faktur – w tym celu warto zastosować wybraną okleinę lub panel dekoracyjny Rustika. Z pewnością zmniejszy to koszt całej inwestycji.

Na koniec warto pamiętać, że podczas urządzania domu nie istnieją żadne reguły. Nawet pomimo chęci stworzenia wnętrza loftowego, można w dowolny sposób i wedle upodobań manewrować dodatkami, a nawet łączyć ze sobą poszczególne style (tzw. eklektyzm). Udana aranżacja to taka, która przede wszystkim podoba się domownikom – nie trzeba więc ściśle podążać za utartymi schematami.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak dobrać kolory do budynku?

Wybór kolorów dla nowego budynku to nie tylko dobór ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg…
remont łazienki skończony
Czytaj więcej

Jak wykonać remont łazienki?

Remont łazienki wydaje się prosty i szybki. W praktyce okazuje się, że nawet mała łazienka wymaga sporo pracy,…
ogród zimowy
Czytaj więcej

Jak przygotować zimowy ogród?

Ogrody zimowe zyskują popularność. Powstają nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach. Ich zaleta to…
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…
psychologia koloru kolorowa
Czytaj więcej

Psychologia koloru w architekturze

Kolor jest nieodłącznym elementem otaczającego nas świata, zarówno w naturze, jak i stworzonego przez człowieka. W rzeczywistości nie…