Drzwi wewnętrzne dzielą się na kilka rodzajów. W zależności od metrażu pomieszczeń i przyjętej estetyki aranżacji można zdecydować się na drzwi uchylne, drzwi przesuwne, drzwi składane oraz cały system naścienny, który szczególnie polecany jest w loftowych wnętrzach. Jak dobrać odpowiednie drzwi do własnych potrzeb?
Drzwi uchylne
To najbardziej popularny rodzaj drzwi, które są montowane w domach. Są osadzane na kilku zawiasach i wymagają sporej ilości miejsca, by można było swobodnie je uchylić. Standardowe wymiary drzwi uchylnych wahają się od 60 do 100 cm szerokości. W niektórych przypadkach montuje się też dwuskrzydłowe drzwi uchylne (np. w wysokich wnętrzach starych kamienic). Kierunek uchylania drzwi jest istotny, jeśli wymiana drzwi obejmuje takie pomieszczenia, jak: łazienka, toaleta, kotłownia, kuchnia. W tych pomieszczeniach zasadą jest, że drzwi są uchylane na zewnątrz, ze względów bezpieczeństwa. Jeśli dobiera się drzwi do mieszkania o ciasnych wnętrzach i niewielkim metrażu, wówczas można zrezygnować z uchylenia zewnętrznego w tych pokojach, w których nie jest ono wymagane. Dobrym wyborem dla takich wnętrz będą również drzwi składane, zamiast standardowych.
Drzwi składane
Ten rodzaj drzwi będzie idealny w ciasnych, małych wnętrzach, w których brakuje miejsca na swobodny uchył. Współczesne drzwi składane przypominają swoim wyglądem parawan – kilka pionowych paneli połączonych ze sobą zawiasami. Wszystkie składane segmenty drzwi swobodnie poruszają się po ościeżnicy, dzięki temu nie wymagają dużej ilości miejsca. Podobnie jak w modelu standardowym, drzwi składane (harmonijki) mogą być wykonane ze szkła, z drewna, płyty lub innego tworzywa.
Drzwi przesuwne
Ten rodzaj drzwi montuje się zazwyczaj w wąskich i małych pomieszczeniach. Są osadzone na specjalnej kasecie, zamontowanej w ścianie. Mogą być wykonane z dowolnego materiału, a także pomalowane farbą, dzięki której zyskają nowoczesny i świeży wygląd. Drzwi przesuwne są lekkie i optycznie powiększają wnętrze, dlatego warto je zastosować w tych pomieszczeniach, w których liczy się każdy cm wolnej powierzchni.
System naścienny
To nowoczesny system drzwiowy, który dominuje we wnętrzach stylizowanych na surowe (loftowe). Drzwi są zamontowane na ścianie wraz z całym mechanizmem, który w przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, nie jest schowany w specjalnej kasecie. Zazwyczaj spotyka się drewniane drzwi z ciemnymi, metalowymi ościeżnicami i konstrukcją. Te drzwi sprawiają wrażenie ciężkich i mogą nadmiernie przytłoczyć wąski przedpokój, dlatego właściciele małych mieszkań powinni dobrze przemyśleć ten rodzaj systemu naściennego.
Drzwi schowane w ścianie
Drzwi, a właściwie skrzydło wykonane najczęściej z płyty MDF lub HDF to efektywny zamysł zarezerwowany dla dużych wnętrz. Specjalna kaseta, na której umieszczone jest ruchome skrzydło drzwi, zajmuje przestrzeń i zmniejsza dostępny metraż. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest właścicielom domów, z dużym salonem otwartym na kuchnię. Trzeba zaznaczyć, że po otwarciu skrzydła drzwiowego, nie zabiera ono dodatkowego miejsca, płynnie poruszając się po ścianie, na której zostanie zamontowane.
Kolory i rodzaje podłóg a wybór drzwi wewnętrznych
Co ciekawe, o tym, jakie drzwi dobrać do konkretnego wnętrza decyduje kolor i materiał podłogi. Montaż drzwi w przypadku różnych podłóg, także będzie wyglądał inaczej. Podłogi wykonane z płytek są solidne i wytrzymałe, ale może się zdarzyć, że w trakcie montażu drzwi uszkodzi się pojedynczą płytkę. Wówczas warto sięgnąć po sprawdzone i polecane kleje do płytek i kamienia, dzięki którym usterka zostanie szybko naprawiona.
Najpopularniejsze materiały używane do produkcji drzwi
Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji drzwi jest wspomniana płyta MDF lub HDF. Są to twarde lub bardzo twatde drewnopochodne gładkie i wytrzymałe płyty wiórowe, łatwe w przygotowaniu. Zewnętrzna powierzchnia płyt zazwyczaj oklejona jest laminatem, który imituje buk, sosnę, czy dąb. Takie drzwi mogą być także pokryte farbą akrylową lub fornirem.
Drzwi drewniane najczęściej powstają z klejonego warstwowo drewna, które jest odporne na paczenie się. Do produkcji drewnianych drzwi używa się sosny, mahoniu, buku czy dębu. Szklane drzwi dla bezpieczeństwa użytkowania wykonuje się ze szkła hartowanego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę.
Jak można zauważyć, wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie jest oczywisty i dobrze jest wziąć pod uwagę przynajmniej kilka czynników, zanim podejmie się ostateczną decyzję o ich zakupie. Dobre drzwi wewnętrzne to takie, które zapewniają bezpieczne użytkownaie przez lata.