Ogrody zimowe zyskują popularność. Powstają nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach. Ich zaleta to przede wszystkim wspaniałe miejsce do zimowego wypoczynku pośród zieleni. Jednak wiele z tych ogrodów powstaje także po to, aby obniżyć bilans energetyczny budynku.

Dlaczego warto założyć ogród zimowy?

Największą zaletą ogrodów zimowych jest możliwość spędzania wolnego czasu wśród zieleni bez względu na porę roku. Jest to bardzo ważne jesienią i zimą, gdy za oknem panuje mróz lub jesienna plucha. W odpowiednio urządzonym ogrodzie można spożywać posiłki, przyjmować gości, czytać książki czy też po prostu odpoczywać.

ogród zimowy latem

Dla miłośników ogrodnictwa takie miejsce to możliwość kontynuowania pasji także w miesiącach, gdy aura nie pozwala tego robić w ogrodzie zewnętrznym.

Jednak ogród zimowy ma jeszcze inne zalety. Ten przeszklony pawilon tworzy rodzaj buforu termicznego. Zimą chroni wnętrze domu przed wychłodzeniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki temu można nieco obniżyć koszty eksploatacji budynku.

Ogród zimowy a prawo

Decydując się na ogród zimowy, warto wiedzieć, jakich formalności należy dokonać. Jeśli powierzchnia ogrodu nie przekroczy 35 m², wystarczy zgłosić zamiar budowy do starostwa powiatowego, określając we wniosku:

  • rodzaj budowy
  • jej zakres
  • sposób wykonywania robót budowlanych
  • termin rozpoczęcia budowy

Wniosek powinien być zaopatrzony w niezbędne załączniki, m.in. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, rysunki projektowe oraz niezbędne pozwolenia i uzgodnienia.

Jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu, prace budowlane można rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia.

Gdy powierzchnia ogrodu zimowego przekracza 35 m², wówczas niezbędne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

W przypadku aranżacji balkonu na ogród zimowy, wystarczy konsultacja z administracją budynku.

Dlaczego potrzebny jest projekt?

Przed przystąpieniem do budowy ogrodu zimowego na tarasie dobrze wykonać projekt. Rodzaj konstrukcji, która zostanie użyta, będzie wynikał z przeznaczenia i funkcjonalności tego pomieszczenia. Do tego będzie też dostosowane wykończenie i późniejsze urządzenie.

Bardzo ważną częścią projektowania jest kosztorys, dzięki któremu będzie wiadomo, jaką kwotę należy przeznaczyć na budowę ogrodu. Pozwoli to także zapoznać się z dostępnością i cenami poszczególnych elementów.

ogród zimowy bez kwiatów

Ważną częścią projektu jest usytuowanie ogrodu. Zwykle stawia się go przy którejś z zewnętrznych ścian lub adaptuje istniejący taras. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wyboru, np. w przypadku balkonu. Dlatego warto mieć świadomość, że najmniej korzystna jest lokalizacja od północy. Położenie południowe daje możliwość uprawy nawet tropikalnych roślin. Na pokój wypoczynkowy i jadalnię najlepsze jest położenie wschodnie i zachodnie.

Bardzo istotna jest też decyzja, czy ogród zimowy będzie ogrzewany i w jaki sposób. Przy ogrodach nieogrzewanych należy pamiętać, że temperatura będzie tam zwykle tylko o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz.

Wybór materiałów do budowy ogrodu zimowego

Już na etapie projektowania zostają wybrane materiały, z którego zostanie wykonany ogród zimowy. W zależności od tego, czy będzie on powstawał na tarasie, czy na balkonie, można użyć różnych materiałów.

Bardzo istotny w przypadku zabudowy tarasu jest fundament. W razie potrzeby należy go wzmocnić lub wykonać od nowa.

Do budowy ogrodu zimowego najczęściej używa się konstrukcji z profili drewnianych, aluminiowych i PCV. Przed wyborem warto przeanalizować ich wady oraz zalety i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Aranżując ogród zimowy na balkonie trzeba pamiętać, że balkony mają określoną nośność, więc dobrym wyborem będzie konstrukcja lekka, np. z PCV, a zamiast szkła poliwęglan.

ogród zimowy dla dzieci

Profile będą wypełnione przeszkleniami. Zwykle używane są tafle ze szkła lub poliwęglanów. Przeszklenia powinny być bezpieczne, a jednocześnie zapewniać odpowiednią ciepłochronność i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem. Warto zwrócić uwagę na specjalną powłokę, która ułatwia utrzymanie szyb w czystości.

Wykończenie wnętrza należy rozpocząć od położenia solidnej hydroizolacji. Dobrym wyborem będzie Hydroizolacja Bloker H2O, która zapewni dobrą szczelność. Na podłogę najlepiej nadają się dobrej jakości kafelki, które są łatwe do utrzymania w czystości, co jest istotne przy pracach ogrodniczych. Do ich przyklejenia warto użyć kleju Granlep o wydłużonym czasie otwartym, pozwalającym na przyklejenie płytek do 30 minut od położenia kleju na podłożu. Część podłogi, na której będzie stał stół, można wyłożyć drewnem.

Ogród zimowy ogrzewany czy nie?

Budując ogród zimowy nie można zapomnieć o ogrzewaniu i wentylacji. Decyzja o tym, czy ogród będzie ogrzewany czy nie, wpłynie na wybór roślinności. Ogrody zimny, ogrzewany tylko sporadycznie są znakomitym buforem między pomieszczeniami ogrzewanymi a zimnym otoczeniem.

Jednak decydując się na ogrzewanie, można je zapewnić zapewnić, podłączając ogród do centralnego ogrzewania domu. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, równie dobrze sprawdzi się przenośny elektryczny grzejnik. Latem można go wynieść i otrzymać w ten sposób dodatkową przestrzeń.

ogród zimowy pion

Osobną uwagę należy poświęcić wentylacji, szczególnie w ogrodach tropikalnych. Skraplająca się woda może doprowadzić do zawilgocenia posadzki, a nawet fundamentów. Do wyboru jest wentylacja naturalna, wykorzystująca okna i otwory nawiewne, oraz wymuszona. Ta ostatnia może wykorzystywać wentylatory lub klimatyzację.

Szczegóły są ważne

Aby korzystanie z ogrodu zimowego było naprawdę komfortowe, koniecznie trzeba zadbać jeszcze o kilka szczegółów. Bardzo ważne jest oświetlenie, które nie tylko pozwoli korzystać z pomieszczenia po zmroku, ale także dostarczy niezbędnego światła roślinom. Pod uwagę można wziąć zróżnicowaną ofertę oświetlenia ledowego.

Jeśli ogród zimowy jest położony od strony południowej lub zachodniej, należy pomyśleć o żaluzjach czy markizach, które ograniczą nasłonecznienie w upalne dni. Ciekawym, choć droższym rozwiązaniem są szyby pokryte specjalnymi powłokami.

Wybór mebli będzie w dużej mierze zależał od przeznaczenia ogrodu. Przy funkcji typowo wypoczynkowej przydadzą się wygodne fotele lub inne siedziska oraz niewielki stolik. Jeśli ma być to rodzaj jadalni, to nie może zabraknąć stołu i krzeseł. Warto też pamiętać o jakichś dekoracjach, np. ciekawym obrazie na ścianę.

No i najważniejsze – ogród zimowy powinien przede wszystkim dostarczać maksimum relaksu pośród zieleni. Zwłaszcza, gdy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
remont kuchni krok po kroku
Czytaj więcej

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie…