Obecnie wykorzystywane technologie ogrzewania domu podążają w stronę oszczędności oraz ekologii. W związku z tym widać na rynku coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które sprawdzają się w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych. Warto wiedzieć, jakie z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku stawianego budynku. Podpowiadamy, który typ ogrzewania do domu wybrać, by zagwarantować sobie komfort użytkowania, a przy tym nie zaszkodzić środowisku naturalnemu.

Jakie ogrzewanie do domu – najpopularniejsze rodzaje

Wybór ogrzewania domu jest kluczową decyzją, którą trzeba podjąć już w momencie, gdy planowany jest sam projekt budynku. Trwałość ogrzewania, koszty eksploatacji i komfort cieplny mają ogromny wpływ na jakość codziennego życia. W grę wchodzą również względy ekologiczne. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskaże, jaki rodzaj ogrzewania do domu jest najlepszy. Warto poznać zalety i wady każdego z nich i dopasować do swoich możliwości, a także potrzeb.

Ogrzewanie gazowe

Dla wielu osób kwestią priorytetową jest fakt, że wybierane ogrzewanie rzeczywiście sprzyja środowisku naturalnemu. Jednym z tych najbardziej ekologicznych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe, które stanowi konwencjonalne źródło energii. To ciekawa propozycja dla wszystkich osób poszukujących systemów intuicyjnych i łatwych w obsłudze. Niewątpliwie “gazówka” nie jest w żaden sposób wymagająca. Wymaga ona zastosowania kotłów tradycyjnych bądź kondensacyjnych. Mogą one posłużyć nie tylko za centralne ogrzewanie domu, ale również jako źródło przygotowania ciepłej wody.

ogrzewanie do domu i wody

Sama technika i wykorzystywane urządzenia wyróżniają się ze względu na swoją wysoką jakość oraz sprawność. Kotły w tym przypadku zajmują znacznie mniej miejsca, co pozwala zaoszczędzić także przestrzeń. Jedynym minusem jest to, że nie wszyscy mogą swobodnie skorzystać z przyłącza sieciowego.

Ogrzewanie olejowe

Kolejnym powszechnie stosowanym rodzajem ogrzewania jest to na bazie oleju opałowego. Zyskuje ono na powszechności z racji niskiej ceny surowca i eksploatacji. Niektórzy porównują go do gazu, bo system jest bardzo prosty w obsłudze. Sam olej jest bardzo lekki, jednak musi być magazynowany w odpowiedni sposób, mając na uwadze specjalne zbiorniki.

olejowe ogrzewanie do domu

Niestety proces spalania powoduje produkcję szkodliwych tlenków węgla, a także azotu oraz siarki. Warto o tym pamiętać, szczególnie budując komin. Powinien być on dostosowany do tego rodzaju opału. Mimo to można śmiało przyznać, że jest to czyste źródło energii, ponieważ nie generuje popiołu czy sadzy, a sam olej nie jest wybuchowy.

Ogrzewanie energią elektryczną

Nie da się ukryć, że ogrzewanie energią elektryczną należy do rozwiązań, które są bezkonkurencyjne na rynku. Wyróżniają się z uwagi na komfort użytkowania, nie wymagają dodatkowych pomieszczeń (jak kotłownia) ani zakupu i montażu urządzeń grzewczych. Coraz częściej tego typu ogrzewanie jest wykorzystywane wraz z ogrzewaniem podłogowym (przydatny będzie specjalny klej do płytek z ogrzewaniem podłogowym jak Granlep).

ekologiczne ogrzewanie do domu

To idealny pomysł dla osób, które zmierzają w kierunku budownictwa energooszczędnego. To bezpieczny wybór, łatwy w montażu i wiążący się z niewielkimi kosztami inwestycyjnymi. Można go zrealizować za pomocą elektrycznych mat grzewczych albo w połączeniu z grzejnikami konwektorowymi. Dom pozostanie czysty, ponieważ ogrzewanie nie generuje żadnego popiołu itp., a przy tym środowisko nie będzie zanieczyszczone.

Ogrzewanie na paliwa stałe

Paliwa stałe są ciągle wykorzystywane w domach jednorodzinnych, choć nie da się ukryć – ich wykorzystywanie wiąże się ze sporą krytyką z racji ekologii. Poza tym opał na drewno czy węgiel wymaga odpowiedniego pomieszczenia w domu – dużej kotłowni, w której magazynowane będzie paliwo stałe, a także sprawnego pieca. Nie da się ukryć, że również efektywność tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia i wcale nie jest konkurencyjna.

Dlatego część z kotłów jest sukcesywnie wycofywana z użycia. Emisja zanieczyszczeń, konieczność samodzielnej obsługi – to tylko część z wad wiążących się z tym rozwiązaniem.

Ogrzewanie do domu – wybieraj mądrze

Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli chce się zainwestować w ekonomiczne sposoby ogrzewania domu, które mają na celu pozwolić na oszczędności, trzeba przyjrzeć się temu, czy budynek mieszkalny jest odpowiednio przygotowany do obniżenia tych kosztów. Niestety bardzo często okazuje się, że domy jednorodzinne nie są odpowiednio ocieplone, co wpływa negatywnie na generowanie wydatków. Okazuje się, że jeśli budynek jest dobrze ocieplony, eliminuje do około 50% strat ciepła, co jest ogromną liczbą. Warto zdecydować się na profesjonalne systemy ociepleń, jakie zagwarantują trwałość i skuteczność. Jest ich całkiem sporo – m.in. na wełnę czy styropian.

podłogowe ogrzewanie do domu

Również powinno się zwrócić uwagę na dobór okien oraz drzwi. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że także i one wpływają na komfort cieplny. Powinny być one wysokiej jakości z regularnie zmienianymi uszczelkami. Dbając o tego typu usprawnienia, można zyskać pewność, że wybierany system ogrzewania rzeczywiście będzie efektywny i pozwoli zmniejszyć ponoszone wydatki.

Czytaj także
Czytaj więcej

Dom z piwnicą czy bez?

Inwestorzy planujący budowę mogą wybierać spośród wielu interesujących projektów domów, dostępnych w katalogach pracowni architektonicznych. Wiele osób decyduje…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
adaptacja poddasza finish
Czytaj więcej

Adaptacja poddasza krok po kroku

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna,…
remont kuchni krok po kroku
Czytaj więcej

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie…