Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu. Jednak często pełni on także funkcję przydomowego warsztatu czy przestrzeni do przechowywania sezonowych przedmiotów. Bez wątpienia jest to wnętrze, które wymaga odpowiedniego wykończenia oraz urządzenia. Jak się za to zabrać?

Ocieplenie garażu wolnostojącego i w bryle budynku

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć w przypadku wykańczania garażu, jest jego forma. Jeśli mowa o garażu wolnostojącym w sąsiedztwie domu, to konieczne jest wykonanie ocieplenia. W garażu zazwyczaj przechowywane jest nie tylko auto, ale także droższy sprzęt np. do pielęgnacji ogrodu (kosiarka czy grill gazowy lub elektryczny), który jest wrażliwy na niższe temperatury. Spadek znacznie poniżej zera mogłyby mieć również negatywny wpływ na płyny samochodowe czy kosmetyki do pielęgnacji auta. Mając garaż wolnostojący, warto pomyśleć nie tylko o ociepleniu, lecz także o dodatkowym ogrzewaniu na czas zimy, np. grzejnikiem elektrycznym.

garaż zamknięty

Odpowiedniego ocieplenia wymagają również garaże w bryle budynku. O ile z zewnątrz taki garaż jest prawdopodobnie ocieplony i wykończony tak jak cała bryła budynku, o tyle dobrze położyć w nim dodatkowe ocieplenie wewnętrzne. Garaż, który na etapie projektowania domu uwzględniono w bryle budynku, sąsiaduje z wnętrzem domu przynajmniej jedną ze ścian. Jak wykończyć garaż tego typu? Aby uniknąć uciekania ciepła do garażu i wychładzania domu, warto zastosować jedno z dwóch rozwiązań. Po pierwsze, dobrym pomysłem jest ogrzewanie garażu za pomocą grzejnika ściennego lub elektrycznego. Po drugie, każda ze ścian garażu, nie będąca ścianą zewnętrzną powinna zostać dodatkowo docieplona.

Jakie systemy ociepleń warto rozważyć? Zarówno w przypadku garaży w bryle, jak i wolnostojących najlepiej sprawdzą się system MP MAJSTER-POL ETICS, w którym warstwę izolującą stanowią płyty ze styropianu oraz MP MAJSTER-POL MINERAL z zastosowaniem wełny mineralnej.

Warstwę zewnętrzną ocieplenia można dobrać do własnego gustu oraz stylu architektonicznego domu. Od klasycznych tynków w stonowanych odcieniach, pod wykończenia inspirowane naturą, jak panel dekoracyjny RUSTIKA.

Jak wykończyć garaż wewnątrz?

Niezależnie od rodzaju, garaż powinien być odpowiednio wykończyć zabezpieczony również wewnątrz. Ze względu na sposób wykorzystania pomieszczenia potrzebne są materiały odporne na ścieranie oraz działanie chemikaliów (płynów samochodowych czy kosmetyków do mycia i pielęgnacji auta).

Wykończenie garażu w dużym stopniu definiuje jego przeznaczenie. Jeżeli służył on wyłącznie do zostawiania i czyszczenia auta, płytkami warto pokryć podłogę oraz ściany na całej wysokości, co ułatwi utrzymanie go w porządku.

mycie szyby

W garażu pełniącym funkcję pomieszczenia do  przechowywania czy warsztatu, ściany lepiej pokryć farbą. Do powierzchni pozbawionej płytek łatwiej przymocować ciężkie regały czy stojaki na rowery.

Podczas układania płytek, warto pamiętać, aby układać z zachowaniem niewielkiego spadku. Wielkość i kierunek spadku zależy od rodzaju i miejsca odpływu w garażu, jednak najczęściej stosuje się 3-procentowy spadek w kierunku kratki odpływowej. Do klejenia płytek warto wybrać klej GRANLEP, który wyróżniają odkształcalność klasy S1 oraz możliwość używania na zewnątrz i wewnątrz budynków. Warto zwrócić również uwagę na jego zwiększoną przyczepność, czas klejenia nawet do 30 minut i brak efektu spływania, dzięki czemu może być stosowany zarówno na podłodze, jak i ścianach.

Sufit, a także ściany garażu należy pokryć trwałą i odporną na ścieranie farbą zmywalną, najlepiej w jasnym odcieniu. Biały kolor sufitu i ewentualnie części ścian rozjaśni całe pomieszczenie.

garaż biały

Podsumowując, podstawową kwestią do rozważenia jest rodzaj garażu. Garaż wolnostojący należy ocieplić, a jego elewację wykończyć w podobnym stylu co elewację domu. Można wykorzystać np. drewnopodobne panele dekoracyjne RUSTIKA. Garaże w bryle muszą zostać ocieplone tam, gdzie stykają się z przestrzenią mieszkalną. Myśląc o wykończeniu garażu wewnątrz, należy kierować się jego przeznaczeniem.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak wykonać podwieszany sufit?

Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej…
budowa dachu zakończona
Czytaj więcej

Budowa dachu – co musisz wiedzieć?

Każdy dom jednorodzinny jest wyjątkowy, jednak istnieje jeden element, który nieodłącznie definiuje wygląd każdego budynku – dach. Właściwy…
Czytaj więcej

Tynkowanie sufitu krok po kroku

Tynkowanie sufitu może być procesem skomplikowanym, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami możesz osiągnąć profesjonalne efekty. W tym…
sauna domowa
Czytaj więcej

Jak zbudować domową saunę?

O pozytywnym wpływie sesji w saunie na organizm człowieka wiedzą doskonale nie tylko mieszkańcy Skandynawii. Także Polacy coraz…