Salon to miejsce relaksu po ciężkim dniu. To także miejsce, w którym często znajduje się jadalnia. Jednak aby wspólne posiłki, odpoczynek przed telewizorem czy spokojne oddawanie się lekturze sprawiały prawdziwą przyjemność, należy zadbać o odpowiednią aranżację salonu. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe. 

1. Podstawowe elementy wnętrza

Całkowita zmiana wyglądu salonu to czasem kwestia gustu wynikająca z chęci zmiany aranżacji po zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Równie często jest to konieczność – np. po zakupie mieszkania w tzw. stanie surowym lub po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu. Od czego zacząć? Właśnie od podstaw, a mianowicie:

  • przygotowania ścian do malowania poprzez dokładne zagruntowanie ścian
  • wyboru koloru i rodzaju farby
  • wyboru rodzaju podłoża (panele drewniane, płytki podłogowe – ceramiczne lub kamienne, ewentualnie wykładzina)

jak zaaranżować salon plany

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach renesans przeżywają tapety, których wybór jest naprawdę imponujący. Dotyczy to zarówno tapet tradycyjnych, jak i fototapet. Co więcej, w modzie są także ozdobne gipsowe sztukaterie oraz industrialne wykończenia jak surowy beton architektoniczny, a możliwość łączenia tych elementów zależy od wyobraźni i indywidualnych preferencji.

Ściany w salonie można pomalować farbą, a na wybranym fragmencie wykorzystać właśnie gipsowe sztukaterie lub loftów wykończenia  (znakomicie komponujące się z coraz częściej montowanymi w salonach biokominkami).

Można także zdecydować się na położenie tapety na jednej ze ścian, a pozostałe pomalować farbą. Tego typu rozwiązania sprawią, że salon nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru.

2. Okna – element, na który należy zwrócić uwagę

Przed zakupem mebli do salonu, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na usytuowanie okien w pomieszczeniu. Od ich wystawy zależeć będzie wybór dekoracji okiennej (elementu, który powinien pasować do stylu całego wnętrza).

Dla okien z wystawą na wschód i południe, idealnym rozwiązaniem będą rolety materiałowe podgumowane, chroniące salon przed przegrzaniem. Można również zdecydować się na rolety rzymskie (w ciemniejszych kolorach), a także na żaluzje drewniane.

jak zaaranżować salon i okna

W oknach z wystawą na zachód sprawdzą się zarówno rolety materiałowe, rzymskie, jak i plisy. Z kolei dla okien wychodzących na północ, idealne będą rolety dzień noc.

Warto przy tej okazji nadmienić, że współczesne osłony okienne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co ułatwia dopasowanie ich do wnętrza (ich kolor zwykle dobiera się tak, by komponował się z barwami ścian).

3. Analiza salonu

To wskazówka, której nie można pominąć, a która pozwoli uniknąć wielu błędów podczas aranżacji salonu. Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • rozmiary salonu
  • charakterystykę salonu (czy jest to pomieszczenie połączone z aneksem kuchennym czy oddzielone od kuchni)
  • a także rozmieszczenie w salonie takich elementów, jak kaloryfery czy gniazdka elektryczne

Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Znając wymiary pomieszczenia i typowych dla niego elementów, łatwiej będzie wybrać do niego odpowiednie  meble. Warto pamiętać zwłaszcza o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych, by nie utrudniać do nich dostępu – właśnie źle dopasowanymi meblami.

4. Jak zaaranżować mały salon?

Jeśli salon jest stosunkowo niewielki dobrym wyborem będzie aranżacja w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Pomieszczenie powinno być jasne (co zwiększy wrażenie przestronności i przytulności), a ilość znajdujących się w nim mebli zredukowana do minimum.

salon

Niewysokie i modułowe meble optycznie powiększą salon. Podobnie oświetlenie zamontowane tuż przy samym suficie (duże żyrandole nie sprawdzą się w salonie o niewielkiej powierzchni). Aby dodatkowo ożywić wnętrze, można zdecydować się na kwiaty doniczkowe (ustawione jednak na podłodze, a nie na parapecie, na którym ich obecność zmniejszy dopływ światła do wnętrza).

5. Aranżacja wnętrza w przestronnym salonie

Przestronny salon pozwala na więcej. Można w nim choćby ustawić wygodny fotel w pobliżu okna (idealny dla miłośników książek), jak również kupując dodatkowe krzesła i niewielki stolik, stworzyć miejsce do wspólnego delektowania się poranną kawą. W dużym pomieszczeniu można także pozwolić sobie na większe i bardziej efektowne żyrandole.

jak zaaranżować salon i oświetlenie

Duże salony z reguły połączone są z aneksem kuchennym. Takie pomieszczenie można łatwo podzielić na dwie strefy, oddzielając je choćby rodzajem podłogi (strefa wypoczynkowa – panele drewniane; aneks kuchenny – kamienne płytki). Takie rozwiązanie znajduje wielu zwolenników, pragnących choć symbolicznie odseparować od siebie salon i kuchnię.

6. Aranżacja salonu – jaki wybrać styl?

Choć w wielu publikacjach wymienia się konkretne rozwiązania (np. styl skandynawski, rustykalny, urban jungle czy industrialny), tak naprawdę liczy się wygoda i funkcjonalność salonu. Podczas jego aranżacji warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie. Jednak sama dekoracja salonu jest sprawą indywidualną, całkowicie uzależnioną od gustu domowników.

Czytaj także
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…