Salon to miejsce relaksu po ciężkim dniu. To także miejsce, w którym często znajduje się jadalnia. Jednak aby wspólne posiłki, odpoczynek przed telewizorem czy spokojne oddawanie się lekturze sprawiały prawdziwą przyjemność, należy zadbać o odpowiednią aranżację salonu. A to, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwe. 

1. Podstawowe elementy wnętrza

Całkowita zmiana wyglądu salonu to czasem kwestia gustu wynikająca z chęci zmiany aranżacji po zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Równie często jest to konieczność – np. po zakupie mieszkania w tzw. stanie surowym lub po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu. Od czego zacząć? Właśnie od podstaw, a mianowicie:

  • przygotowania ścian do malowania poprzez dokładne zagruntowanie ścian
  • wyboru koloru i rodzaju farby
  • wyboru rodzaju podłoża (panele drewniane, płytki podłogowe – ceramiczne lub kamienne, ewentualnie wykładzina)

jak zaaranżować salon plany

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach renesans przeżywają tapety, których wybór jest naprawdę imponujący. Dotyczy to zarówno tapet tradycyjnych, jak i fototapet. Co więcej, w modzie są także ozdobne gipsowe sztukaterie oraz industrialne wykończenia jak surowy beton architektoniczny, a możliwość łączenia tych elementów zależy od wyobraźni i indywidualnych preferencji.

Ściany w salonie można pomalować farbą, a na wybranym fragmencie wykorzystać właśnie gipsowe sztukaterie lub loftów wykończenia  (znakomicie komponujące się z coraz częściej montowanymi w salonach biokominkami).

Można także zdecydować się na położenie tapety na jednej ze ścian, a pozostałe pomalować farbą. Tego typu rozwiązania sprawią, że salon nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru.

2. Okna – element, na który należy zwrócić uwagę

Przed zakupem mebli do salonu, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na usytuowanie okien w pomieszczeniu. Od ich wystawy zależeć będzie wybór dekoracji okiennej (elementu, który powinien pasować do stylu całego wnętrza).

Dla okien z wystawą na wschód i południe, idealnym rozwiązaniem będą rolety materiałowe podgumowane, chroniące salon przed przegrzaniem. Można również zdecydować się na rolety rzymskie (w ciemniejszych kolorach), a także na żaluzje drewniane.

jak zaaranżować salon i okna

W oknach z wystawą na zachód sprawdzą się zarówno rolety materiałowe, rzymskie, jak i plisy. Z kolei dla okien wychodzących na północ, idealne będą rolety dzień noc.

Warto przy tej okazji nadmienić, że współczesne osłony okienne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co ułatwia dopasowanie ich do wnętrza (ich kolor zwykle dobiera się tak, by komponował się z barwami ścian).

3. Analiza salonu

To wskazówka, której nie można pominąć, a która pozwoli uniknąć wielu błędów podczas aranżacji salonu. Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • rozmiary salonu
  • charakterystykę salonu (czy jest to pomieszczenie połączone z aneksem kuchennym czy oddzielone od kuchni)
  • a także rozmieszczenie w salonie takich elementów, jak kaloryfery czy gniazdka elektryczne

Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Znając wymiary pomieszczenia i typowych dla niego elementów, łatwiej będzie wybrać do niego odpowiednie  meble. Warto pamiętać zwłaszcza o rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych, by nie utrudniać do nich dostępu – właśnie źle dopasowanymi meblami.

4. Jak zaaranżować mały salon?

Jeśli salon jest stosunkowo niewielki dobrym wyborem będzie aranżacja w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Pomieszczenie powinno być jasne (co zwiększy wrażenie przestronności i przytulności), a ilość znajdujących się w nim mebli zredukowana do minimum.

salon

Niewysokie i modułowe meble optycznie powiększą salon. Podobnie oświetlenie zamontowane tuż przy samym suficie (duże żyrandole nie sprawdzą się w salonie o niewielkiej powierzchni). Aby dodatkowo ożywić wnętrze, można zdecydować się na kwiaty doniczkowe (ustawione jednak na podłodze, a nie na parapecie, na którym ich obecność zmniejszy dopływ światła do wnętrza).

5. Aranżacja wnętrza w przestronnym salonie

Przestronny salon pozwala na więcej. Można w nim choćby ustawić wygodny fotel w pobliżu okna (idealny dla miłośników książek), jak również kupując dodatkowe krzesła i niewielki stolik, stworzyć miejsce do wspólnego delektowania się poranną kawą. W dużym pomieszczeniu można także pozwolić sobie na większe i bardziej efektowne żyrandole.

jak zaaranżować salon i oświetlenie

Duże salony z reguły połączone są z aneksem kuchennym. Takie pomieszczenie można łatwo podzielić na dwie strefy, oddzielając je choćby rodzajem podłogi (strefa wypoczynkowa – panele drewniane; aneks kuchenny – kamienne płytki). Takie rozwiązanie znajduje wielu zwolenników, pragnących choć symbolicznie odseparować od siebie salon i kuchnię.

6. Aranżacja salonu – jaki wybrać styl?

Choć w wielu publikacjach wymienia się konkretne rozwiązania (np. styl skandynawski, rustykalny, urban jungle czy industrialny), tak naprawdę liczy się wygoda i funkcjonalność salonu. Podczas jego aranżacji warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie. Jednak sama dekoracja salonu jest sprawą indywidualną, całkowicie uzależnioną od gustu domowników.

Czytaj także
drzwi wewnętrzne
Czytaj więcej

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych do domu zależy od wielu czynników. Oprócz najbardziej oczywistego, czyli aranżacji pomieszczeń, warto też zwrócić…
adaptacja poddasza finish
Czytaj więcej

Adaptacja poddasza krok po kroku

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna,…