Remont kuchni nie musi być czasochłonny. Największe wrażenie robi wykończenie, a to da się zmienić za pomocą prostych trików. Nowa faktura ścian, wymiana oświetlenia czy inne niż wcześniej dodatki – to nie jedyne, co można zmienić, by poprawić nastrój i ogólny efekt w pomieszczeniach kuchennych. Poznaj kilka pomysłów na szybkie zmiany w wykończeniu kuchni, które dadzą spektakularny efekt.

Minimalizm w skandynawskim stylu

Wykończenie kuchni w stylu skandynawskim króluje w ostatnich latach. Dlaczego?

  • Naturalne, jasne drewno gatunków typowych dla Polski czy Szwecji (sosna, świerk) wykorzystywane w tym stylu kojarzy się z domowym bezpieczeństwem i „ociepla” wizualnie przestrzeń.
  • Polskie aneksy kuchenne często są niedoświetlone (tzw. ślepe kuchnie). Typowe dla stylu skandynawskiego wykończenie kuchni w bieli pozwala rozświetlić wnętrze.
  • To uniwersalny styl, do którego pasują zarówno rustykalne, jak i nowoczesne dodatki.

W jasnej kuchni łatwo można utrzymać czystość. Tego typu pomieszczenie da się wykończyć niezależnie od budżetu. Szafki i meble z sosny da się zamówić na wymiar u projektanta lub dostać w dowolnym markecie. Podobnie jest z dodatkami, które pozwalają na wykończenie kuchni w stylu skandynawskim.

Wykończenie kuchni w odcieniach złota lub miedzi

Jeśli w kuchni nie jest możliwa wymiana podstawowych elementów wykończenia na jaśniejsze, warto wykorzystać inny sposób na rozświetlenie przestrzeni. Chodzi o wprowadzenie dodatków czy faktur, które mieniąc się, odbijają światło. To mogą być złote uchwyty do szafek, miedziane naczynia lub blat ze srebrną żyłką imitującą rysunek marmuru. Łatwo można do nich dopasować tapetę z subtelnym połyskiem, mieniące się tynki mineralne lub farbę metaliczną. To sposób na rozjaśnienie pomieszczeń, w których dominują ciemne meble.

wykończenie kuchni złotej

Dżungla i tropiki w kuchni

Coraz więcej osób wprowadza się do już urządzonych wnętrz, szczególnie, jeśli jest to mieszkanie wykończone „pod klucz”. To duża wygoda, ale takie gotowe wykończenie kuchni „z katalogu” może być nijakie i pozbawione wyrazu.

Aby nie robić remontu generalnego, można zmienić jedynie wybraną okładzinę ścienną. Jedna ściana pokryta wzorzystą tapetą całkowicie odmieni minimalistyczne wnętrze. Modne dziś desenie, takie jak motywy dżungli czy florystyczne, nie nudzą się, bo właściciele domów w kuchni spędzają statystycznie o wiele mniej czasu, niż w sypialni czy w salonie. Obecnie można trafić na różnego rodzaju winylowe i łatwo-zmywalne tapety, które będą idealne do tego pomieszczenia. Motyw liści czy kwiatów ze ścian można powtórzyć na podkładkach kuchennych, stołkach czy pufach, by wnętrze zyskało spójny charakter. Bukiet lilii lub peonii w wazonie sprawi, że w kuchni zrobi się luksusowo.

Ceglane ściany jak w lofcie

W magazynach wnętrzarskich świetnie prezentują się odkryte, ceglane ściany, uzupełniające rustykalne czy industrialne wnętrza. Niestety, w bloku czy nowym budownictwie nie można na nie liczyć. Da się jednak wprowadzić do wnętrza taki wzór, za pomocą szablonu „stara cegła”. Wystarczy go nakleić na rudą, biała lub brązową ścianę. Dużym plusem jest to, że taka ściana nie pyli i nie kruszy się, w przeciwieństwie do autentycznych cegieł. Wystarczy dobrać jeden czy dwa dodatki w stylu loftowym, by rzeczywiście poczuć się jak w dawnej fabryce.

urządzenie kuchni w stylu loft

Jeden mocny element

Architekci wnętrz twierdzą, że da się urządzić efektowne wnętrze niskim kosztem. Trzeba tylko wiedzieć, w które elementy wykończenia kuchni warto zainwestować więcej, a które mogą być tańsze. Najważniejszym wydatkiem powinien być blat lub szafki kuchenne. Wybierając jeden z tych sprzętów dobrej jakości, tworzymy bazę, wokół której szlachetności nabiorą nawet tanie dodatki i zwyczajne meble. Najważniejszy jest szlachetny materiał, z jakiego zostaną wykonane te sprzęty, taki jak:

  • drewno egzotyczne,
  • marmur,
  • kamień,
  • szkło,
  • kamienie półszlachetne.

Ich faktura sama w sobie stanowi ozdobę. Wystarczy dopasować do niej fakturę podłóg czy ścian, np. stosując specjalny tynk mozaikowy z miką lub specjalne posadzki żywiczne. Reszta może pozostać całkowicie neutralna – biała lub kremowa.

Kwestia oświetlenia

Jeśli wnętrze jest już urządzone i trudno byłoby wymienić wszystkie szafki, „mocnym” elementem wykończenia kuchni może stać się nowa lampa. Dizajnerska – z piór, miedzi lub szkła – wprowadzi zupełnie nowy styl do pomieszczenia. Przede wszystkim poprawi jednak oświetlenie, wprowadzając jasne światło o przyjemnej barwie.

Innym trikiem, który pozwala rozjaśnić przestrzeń, jest wstawienie szklanych lub błyszczących frontów szafek (lub akcesoriów kuchennych). Te dwa triki stosowane razem stworzą nowoczesną kuchnię bez konieczności wymiany wszystkich mebli.

Podsumowanie

Decydując się na zmianę wykończenia kuchni, warto stawiać przede wszystkim na aspekty praktyczne. Piękna lampa czy zjawiskowy blat powinny w pierwszej kolejności poprawiać funkcje użytkowe pomieszczenia. Do takich zdecydowanych elementów można dobrać bardziej stonowane i tańsze meble czy dodatki.

Czytaj także
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…