Wybór kolorów dla nowego budynku to nie tylko dobór ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg dodatkowych elementów, których kolorystykę należy umiejętnie dobrać.
Do najważniejszych należą:
  • dach
  • stolarka okienna i drzwiowa
  • rynny i rury spustowe
  • cokół
  • tarasy i schody zewnętrzne
Elementy te w połączeniu z kolorystyką i materiałami ścian składają się na ostateczny wygląd budynku

Chłodna lub ciepła kolorystyka domu

Jeśli na elewacji mają być zastosowane charakterystyczne materiały, w pierwszej kolejności należy dobrać niego kolor dachu – ceglasty, brązowy, czarny lub w odcieniach szarości i grafitu.
Czarny lub grafitowy dach tworzący nowoczesną stylistykę, psuje do chłodniejszych odcieni ścian. Natomiast ceglasty lub brązowy kolor dachu wraz z połączeniem ciepłej barwy na ścianach nasunie na myśl tradycyjną polską architekturę.
 kolory budynku jasne

Kolor stolarki – co podkreślić?

Jasna kolorystyka drzwi oraz okien sprawi, że zostaną one wizualnie podkreślone i będą bardziej rzucać się w oczy (oko, gdy ma do wyboru barwę jasną i ciemną, w najpierw dostrzeże jasne obiekty).
Ciemny kolor stolarki sprawi, że na pierwszy plan wysunie się jasna elewacja budynku. W przypadku zestawienia ściany o ciemnej barwie z ciemnym kolorem stolarki, ściana stanie się optycznie jaśniejsza.
Stolarkę można również dopasować do materiału zastosowanego na elewacji, np. drewna czy kamienia.
Brama garażowa z kolei nie musi mieć tego samego koloru co stolarka okienno-drzwiowa, gdyż nie jest warta szczególnego akcentowania. Może mieć kolor zbliżony do elewacji, ewentualnie o ton jaśniejszy lub ciemniejszy.
Decydując o stylistyce zewnętrznych rolet, możemy wybrać kolor analogiczny do stolarki okiennej lub też zupełnie skontrastowany, o charakterze bardziej dekoracyjnym.

Cokół, czyli akcent bryły budynku

Cokół budynku jest elementem szczególnie narażonym na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, dlatego też często stosuje się na nim trwalsze materiały jak tynk mozaikowy o ciemnej barwie.
Cokół o jasnym kolorze będzie się szybciej brudził, lecz z drugiej strony optycznie doda budynkowi lekkości.
Ciemna barwa cokołu sprawi, że bryła budynku zostanie podkreślona i stworzy efekt masywniejszej.

Zgodność z naturalnymi materiałami

Wybierając kolory należy pamiętać o dopasowaniu ich do naturalnych materiałów znajdujących się na ścianach (okładziny kamienne, drewniane, cegła, klinkier).
Jeśli ściany charakteryzują się bogactwem naturalnych materiałów, stają się one dominantą w wyglądzie budynku i nie ma potrzeby dodawać budynkowi dodatkowych kolorów. W takiej sytuacji kolory ścian i pozostałych elementów budynku powinny być tylko minimalistycznym tłem dla urozmaiconej materiałowo elewacji.
kolory budynku ciemne
Czytaj także
Przestronna kuchnia
Czytaj więcej

5 pomysłów na przestronną kuchnię

Przestronna kuchnia spełnia więcej funkcji niż tylko pomieszczenia do gotowania. Dobrze zaaranżowana jest miejscem, w którym spotykają się…
Czytaj więcej

Dom z piwnicą czy bez?

Inwestorzy planujący budowę mogą wybierać spośród wielu interesujących projektów domów, dostępnych w katalogach pracowni architektonicznych. Wiele osób decyduje…
psychologia koloru kolorowa
Czytaj więcej

Psychologia koloru w architekturze

Kolor jest nieodłącznym elementem otaczającego nas świata, zarówno w naturze, jak i stworzonego przez człowieka. W rzeczywistości nie…
remont kuchni krok po kroku
Czytaj więcej

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie…