Wybór kolorów dla nowego budynku to nie tylko dobór ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg dodatkowych elementów, których kolorystykę należy umiejętnie dobrać.
Do najważniejszych należą:
-
dach
-
stolarka okienna i drzwiowa
-
rynny i rury spustowe
-
cokół
-
tarasy i schody zewnętrzne
Elementy te w połączeniu z kolorystyką i materiałami ścian składają się na ostateczny wygląd budynku
Chłodna lub ciepła kolorystyka domu
Jeśli na elewacji mają być zastosowane charakterystyczne materiały, w pierwszej kolejności należy dobrać niego kolor dachu – ceglasty, brązowy, czarny lub w odcieniach szarości i grafitu.
Czarny lub grafitowy dach tworzący nowoczesną stylistykę, psuje do chłodniejszych odcieni ścian. Natomiast ceglasty lub brązowy kolor dachu wraz z połączeniem ciepłej barwy na ścianach nasunie na myśl tradycyjną polską architekturę.
Kolor stolarki – co podkreślić?
Jasna kolorystyka drzwi oraz okien sprawi, że zostaną one wizualnie podkreślone i będą bardziej rzucać się w oczy (oko, gdy ma do wyboru barwę jasną i ciemną, w najpierw dostrzeże jasne obiekty).
Ciemny kolor stolarki sprawi, że na pierwszy plan wysunie się jasna elewacja budynku. W przypadku zestawienia ściany o ciemnej barwie z ciemnym kolorem stolarki, ściana stanie się optycznie jaśniejsza.
Stolarkę można również dopasować do materiału zastosowanego na elewacji, np. drewna czy kamienia.
Brama garażowa z kolei nie musi mieć tego samego koloru co stolarka okienno-drzwiowa, gdyż nie jest warta szczególnego akcentowania. Może mieć kolor zbliżony do elewacji, ewentualnie o ton jaśniejszy lub ciemniejszy.
Decydując o stylistyce zewnętrznych rolet, możemy wybrać kolor analogiczny do stolarki okiennej lub też zupełnie skontrastowany, o charakterze bardziej dekoracyjnym.
Cokół, czyli akcent bryły budynku
Cokół budynku jest elementem szczególnie narażonym na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, dlatego też często stosuje się na nim trwalsze materiały jak tynk mozaikowy o ciemnej barwie.
Cokół o jasnym kolorze będzie się szybciej brudził, lecz z drugiej strony optycznie doda budynkowi lekkości.
Ciemna barwa cokołu sprawi, że bryła budynku zostanie podkreślona i stworzy efekt masywniejszej.
Zgodność z naturalnymi materiałami
Wybierając kolory należy pamiętać o dopasowaniu ich do naturalnych materiałów znajdujących się na ścianach (okładziny kamienne, drewniane, cegła, klinkier).
Jeśli ściany charakteryzują się bogactwem naturalnych materiałów, stają się one dominantą w wyglądzie budynku i nie ma potrzeby dodawać budynkowi dodatkowych kolorów. W takiej sytuacji kolory ścian i pozostałych elementów budynku powinny być tylko minimalistycznym tłem dla urozmaiconej materiałowo elewacji.