Salon z wysokim sufitem jest ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Jego budowa wymaga jednak odpowiednich zmian w projekcie domu i rozwiązań instalacyjnych. Na sam koniec warto rozważyć także odpowiedni wybór aranżacji, która wykorzysta cały potencjał otwartej przestrzeni. Przed podjęciem decyzji o zmianach w budynku lub planach warto dowiedzieć się, jak urządzić salon z wysokim sufitem.

Salon z wysokim sufitem – wybór projektu domu

Salon z wysokim sufitem pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni w najbardziej reprezentatywnym miejscu w domu, co dodaje aranżacji pałacowego charakteru.

wysoki sufit w salonie

Aby jednak cieszyć się dużą przestrzenią w salonie z wysokim sufitem, najpierw należy wybrać odpowiedni projekt domu. Katedralny sufit można często odnaleźć w projektach domów jednopiętrowych. W ich przypadku otwarcie sufitu nad salonem nie jest bardzo skomplikowane. Rozwiązanie to jest także bardzo popularne w tzw. nowoczesnych stodołach – domach o prostych bryłach i dużej przestrzeni wewnątrz. Osoby, które lubią konwencje łączące tradycję z nowoczesnością, powinny zasięgnąć inspiracji z zachodu. Domy budowane w stylu amerykańskim o łamanym dachu również umożliwiają otwarcie sufitu nad salonem czy innym pokojem w domu.

W przypadku już wybudowanych domów piętrowych salon z wysokim sufitem najłatwiej uzyskać na poddaszu użytkowym, o ile jest ono dostatecznie wysokie. Wówczas adaptacja takiej przestrzeni pozwala na uzyskanie zaplanowanego efektu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiednim zaizolowaniu dachu.

Jak urządzić salon z wysokim sufitem?

W salonie z wysokim sufitem należy wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, które sprawią, że stanie się przestrzenią ciepłą, przytulną i przede wszystkim użytkową. Należy je zaplanować już na etapie projektu domu, ponieważ późniejsze przebudowy mogą być już niemożliwe.

Salon z wysokim sufitem może generować sporą ilość wydatków związanych z oświetleniem czy ogrzewaniem. W końcu duża przestrzeń to duży pobór mediów. W jaki sposób zaoszczędzić na oświetleniu salonu z wysokim sufitem? Najlepiej zaplanować jego położenie, tak, aby wychodził na południe. Wówczas pomieszczenie będzie miało dostęp do naturalnego światła słonecznego przez największą możliwą liczbę godzin w ciągu dnia. Aby wpuścić to światło do wnętrza, najlepiej wybrać panoramiczne okna, które nie tylko mocniej podkreślą przestrzeń, otworzą ją na zewnątrz i zapewnią piękny widok z okna, ale przede wszystkim pozwolą maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie.

wysoki sufit i wysokie okna

Tradycyjne kaloryfery nie sprawdzą się w salonie z wysokim sufitem. Ciepło może być źle rozłożone, przez co spowoduje, że temperatura we wnętrzu salonu będzie różnić się w poszczególnych jego fragmentach. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze szybko ucieka do góry, przez mostki cieplne w elewacji czy źle zaizolowane okna. Prawidłowo ocieplony dom jest podstawą efektywnego ogrzewania. W salonie z wysokim sufitem najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, które pozwoli równomiernie rozłożyć ciepło. Może być ono zasilane wodą z ogrzewania centralnego lub energią elektryczną.

Na sam koniec warto zastanowić się nad samym sufitem. Można zabudować go gładką podsufitką lub odsłonić więźby dachowe. Oba rozwiązania są dobre i pozwalają uzyskać ciekawe efekty. Najlepiej dopasować wygląd sufitu do zaplanowanego stylu aranżacyjnego w pomieszczeniu i całym domu.

Salon z wysokim sufitem – aranżacje, które warto wybrać

Duża przestrzeń to duży potencjał aranżacyjny. W salonie z wysokim sufitem warto wybrać styl, który wykorzysta pełnię możliwości otwartej przestrzeni. Należy do niego choćby styl industrialny powstały przez adaptację dawnych pomieszczeń przemysłowych. W tego typu aranżacji dobrze sprawdzi się antresola z prostymi i metalowymi schodami. Na półpiętrze można zaplanować dodatkową strefę wypoczynkową, biblioteczkę lub kącik zabaw dla dzieci.

Ściany w salonie industrialnym najlepiej ozdobić szarym tynkiem imitującym beton i wzbogacić je rudą lub czarną cegłą. Można wykorzystać do tego klinkier lub tynk Master Brick, który wraz z szablonem Brick pozwala tańszym kosztem uzyskać imitację cegły na całej powierzchni ściany – od podłogi do sufitu. Cegłami można wykończyć dekoracyjne pasy wokół kominka czy ścianę z antresolą.

Ozdabiając ściany, warto wybierać dekoracje podłużne i wysokie, które jeszcze mocniej podkreślą przestrzeń i wysoki sufit. Świetny efekt można uzyskać również za pomocą pnących się do góry roślin, które można wpleść w styl Urban Jungle, czy za pomocą dekoracyjnych ram ze sztukaterii będących jednym z elementów charakterystycznych dla stylu nowojorskiego.

W salonie z wysokim sufitem doskonale będzie prezentował się także styl glamour z okazałymi, kryształowymi żyrandolami i lustrami na ścianach czy ciepły i nieco ciemniejszy styl kolonialny. W ociepleniu przestrzeni pomagają drewniane dodatki. Materiał ten można wprowadzić do salonu za pomocą drewnianych mebli, paneli czy płytek odwzorowujących drewno.

Salon z wysokim sufitem pozwala najlepiej wykorzystać potencjał dużej przestrzeni. Dzięki niemu można uzyskać efekt niemal pałacowy w najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu w domu. Warto jednak dobrze przemyśleć najpierw cały projekt domu, a także wybór instalacji. Na sam koniec czeka aranżacja pomieszczenia, która powinna być zgodna z gustem właścicieli i stylem całego domu. W wykańczaniu salonu z wysokim sufitem pomogą produkty z oferty marki MP MAJSTER-POL.

Czytaj także
remont łazienki skończony
Czytaj więcej

Jak wykonać remont łazienki?

Remont łazienki wydaje się prosty i szybki. W praktyce okazuje się, że nawet mała łazienka wymaga sporo pracy,…
Czytaj więcej

6 pomysłów na przedpokój

Aranżacja przedpokoju jest jednym z największych wyzwań dekoratorów wnętrz. Wszystko z powodu często nieregularnego kształtu, wąskich przejść czy…
Czytaj więcej

Dom w stylu loft – jak urządzić?

Surowy charakter wnętrz, otwarte przestrzenie i minimalistyczny design pomieszczeń – taki właśnie jest styl loft. Jego początki sięgają…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
adaptacja poddasza finish
Czytaj więcej

Adaptacja poddasza krok po kroku

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna,…