Odpowiednio zaadaptowane poddasze może przemienić się w wygodny pokój, a nawet mieszkanie. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia mieszkalna, a jednocześnie polepszy komfort cieplny całego budynku. Jednak trzeba wiedzieć, że nie każde poddasze i strych nadają się do adaptacji. Oprócz prac budowlanych, niezbędne jest także załatwienie różnych formalności. Jakie procedury i czynności są niezbędne przy adaptacji poddasza?
Co należy załatwić przed rozpoczęciem prac adaptacyjnych?
Zagospodarowanie poddasza zwykle wiąże się z robotami budowlanymi. Konieczne jest więc zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę, w zależności od zakresu robót.
Pozwolenie będzie niezbędne, gdy konieczne są prace polegające na rozbudowie lub nadbudowie, a także przy zmianie kształtu dachu. Trzeba się o nie starać także przy przebudowie wszelkich przegród zewnętrznych i innych elementów konstrukcyjnych czy przy wstawianiu okien.
Zgłoszenie jest wystarczające, gdy zostanie wykonany jedynie zwykły remont, wymiana okien z drewnianych na plastikowe lub położenie nowych instalacji.
W niektórych przypadkach niezbędne będzie uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia poddasza. Dotyczy to zwykle domów wielorodzinnych.
Warto pamiętać, że adaptacja poddasza bez pozwolenia czy zgłoszenia, jest traktowana jako samowola budowlana, co wiąże się z określonymi konsekwencjami prawnymi oraz karami.
Nie każde poddasze nadaje się do adaptacji
Okazuje się, że nie zawsze poddasze można przebudować. Muszą być spełnione określone warunki, aby to było możliwe. Niezbędne są minimalne, określone wysokości, szerokości oraz odpowiednia wytrzymałość stropu.
Dlatego przed przystąpieniem do adaptacji należy szczegółowo sprawdzić, czy jest to możliwe. Niekiedy przeszkodą jest brak zgody sąsiadów na taki zabieg.
Pod uwagę trzeba wziąć też względy finansowe. W niektórych przypadkach może się okazać, że adaptacja poddasza, choć możliwa, jest zupełnie nieopłacalna, ponieważ pochłonie zbyt dużo pieniędzy.
Projekt architektoniczno-wykonawczy – warto go zrobić w każdej sytuacji
Wprawdzie projekt architektoniczno-wykonawczy jest niezbędny tylko przy pozwoleniu na budowę, ale warto go zrobić w każdym przypadku. Taki dokument może uchronić inwestora przed kosztownymi błędami, a jednocześnie pozwoli spokojnie realizować przebudowę.
Przed wykonaniem projektu projektant oceni stan poddasza. Wskaże elementy, które należy wzmocnić lub wymienić. A dzięki doświadczeniu zawodowemu wskaże także najlepsze rozwiązania. Ważną częścią projektu jest kosztorys, który pokazuje inwestorowi czekające go wydatki.
Najważniejszy jest dach
Koszty i przebieg adaptacji w dużej mierze zależą od stanu dachu. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu więźby dachowej i poszycia dachu.
W razie potrzeby należy wzmocnić lub wymienić niezbędne elementy więźby. Nieszczelne pokrycie dachu trzeba naprawić lub zastąpić nowym.
Niekiedy wymagane są poważniejsze zmiany konstrukcyjne, które pozwolą na uzyskanie niezbędnych wysokości pomieszczeń. Często konieczne jest poniesienie ścianki kolankowej, co wiąże się z przebudową dachu. Warto pamiętać, że w przypadku budynków zabytkowych wymagana jest zgoda konserwatora zabytków.
Niezwykle istotne jest odpowiednie ocieplenie dachu, bowiem spora ilość ciepła ucieka właśnie w ten sposób. Dobra izolacja termiczna i akustyczna dachu pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Do tego celu nadają się znakomicie system ociepleń na wełnę MAJSTER POL MINERAL oraz na styropian ETICS MAJSTER POL.
Wzmocnienie stropu bywa niezbędne
Adaptując poddasze należy pamiętać, że strop będzie musiał przenosić większe obciążenia niż dotychczas. Dlatego bardzo często zachodzi potrzeba jego wzmocnienia. W zależności od rodzaju można zastosować dodatkowe belki (przy stropie drewnianym) lub dodatkową betonową płytę nośną w przypadku stropów ciężkich.
Warto pamiętać także o wygłuszeniu stropu. Dobrymi rozwiązaniami mogą być tzw. podłoga pływająca lub posadzka pływająca. Zastosowane w tych rozwiązaniach wełna mineralna lub styropian dodatkowo ocieplą podłogę. Przed przystąpieniem do pracy należy także zwrócić uwagę na stosowanie wysokiej jakości gruntów, jak MAJSTERGRUNT UNIWERSALNY, które poprawią przyczepność i wyrównają powierzchnię.
Jak wejść na poddasze, czyli schody
Schody na poddasze są często niewygodne lub zastąpione drabiną. Dlatego w czasie adaptacji konieczne jest wykonanie wygodnego i bezpiecznego wejścia na poddasze. W zależności od ilości miejsca można zastosować różne rozwiązania.
Wygodne schody powinny mieć maksymalny kąt nachylenia ok. 40°, a wysokość stopnia nie może być większa niż 19 cm, przy szerokości 30 cm. Natomiast szerokość biegu to co najmniej 80 cm. Nie zawsze jednak jest tyle miejsca, aby takie wygodne schody postawić. Rozwiązaniem mogą być schody spiralne (kręte) lub klatka schodowa na zewnątrz budynku.
Światło i panorama, czyli jakie okna wybrać
Strych z reguły ma niewiele okien, więc przy adaptacji należy tak zaplanować okna, aby pomieszczenia były dobrze doświetlone. Przepisy wymagają, aby w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, powierzchnia okien wynosiła co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.
Na poddaszu można zastosować okna pionowe fasadowe, okna dachowe oraz rzadko spotykane okna kolankowe. Okna fasadowe umieszcza się w ścianie szczytowej i lukarnach, a okna dachowe w połaci dachu. Te ostatnie są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ wpuszczają dużo więcej światła niż okna pionowe. Nie zmieniają przy tym bryły budynku czy kształtu dachu.
Odpowiednie docieplenie zapewni komfort i oszczędności
Adaptując poddasze koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie docieplenie zarówno dachu, jak i ścian. Dzięki temu zapewniony będzie komfort cieplny. Latem mieszkanie nie będzie się zbytnio nagrzewać, a zimą ciepło nie będzie uciekać.
Przy wykonywaniu izolacji termicznej należy pamiętać, aby nie tworzyć przerw, czyli tzw. mostków cieplnych. To tam zwykle ucieka najwięcej ciepła. Do izolacji połaci najlepsza jest wełna mineralna. Izolację ścian można wykonać zarówno wełną, jak i styropianem. Nie wolno zapomnieć o zastosowaniu folii paroprzepuszczalnych, które zapewnią właściwe odprowadzanie wilgoci.
Ostatnie kroki, czyli ścianki działowe, instalacje i wykończenie
Powoli adaptacja poddasza zbliża się do końca. Pozostaje jeszcze postawienie ścianek działowych, położenie instalacji (o ile nie było ich wcześniej) oraz prace wykończeniowe.
Ścianki działowe najczęściej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Są lekkie i łatwe w użyciu, dzięki czemu można z nich wykonać m.in sufit podwieszany. Do wyrównania i renowacji istniejącego tynku na starych ścianach warto użyć białej zaprawy szpachlowej.
Położenie instalacji warto dobrze zaplanować. O ile sieć elektryczna jest raczej prosta, to z instalacją wodno-kanalizacyjną oraz ogrzewaniem jest trudniej. Dlatego
decydując się na np. łazienkę, warto umieścić ją nad istniejącą niżej, co znacząco ułatwi to montaż rur.
Rodzaj ogrzewania powinien być dokładnie przemyślany. Można zainstalować tradycyjne ogrzewanie centralne z grzejnikami ściennymi. Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Wtedy najlepszym wykończeniem podłogi są płytki ceramiczne. Należy pamiętać, aby w takim przypadku użyć kleju dedykowanego do ogrzewania podłogowego, jak Greslep.