Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są popularne również w Kanadzie, Skandynawii oraz części krajów Europy Zachodniej. W Polsce można zaobserwować zwiększone zainteresowanie budownictwem modułowym dopiero w ostatnich latach – przyczyniły się do tego wysokie ceny mieszkań oraz możliwość stawiania niewielkich budynków mieszkalnych w procedurze uproszczonej, bez pozwolenia na budowę. Czym są domy modułowe, i co warto o nich wiedzieć? Mamy odpowiedź.
Czym są domy modułowe?
Podobnie jak gotowy dom prefabrykowany, dom modułowy powstaje niemal w całości w fabryce. W przeciwieństwie do gotowej do zamieszkania kostki, która dostarczana jest z fabryki na budowę w całości, konstrukcje modułowe są transportowane w częściach, które następnie należy złożyć na placu budowy.
W zależności od technologii wykonania, prefabrykatów może być kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt. Zawsze jednak budowa domu modułowego przebiega sprawnie i szybko, bez przerw technologicznych – postawienie obiektu w stanie surowym zamkniętym to zwykle kwestia kilku dni.
Oczywiście przed planowaną datą transportu należy przygotować odpowiednio teren i wykonać podpiwniczenie lub ławę fundamentową.
Z jakich materiałów buduje się domy modułowe?
Budownictwo modułowe opiera się zwykle na prefabrykatach keramzytobetonowych, konstrukcjach drewnianych albo stalowych. Przyszły właściciel może (choć nie zawsze!) wybrać również, czy woli odebrać dom w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim czy pod klucz.
Domy modułowe keramzytowe
W halach produkcyjnych powstają gotowe moduły w postaci ram stalowych wypełnionych keramzytobetonem. Budynki składane z segmentów keramzytowych ocieplane są od wewnątrz wełną mineralną (ściany i strop), natomiast na zewnątrz stosuje się ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu, a następnie tynki oraz elementy dodatkowe jak panel dekoracyjny Rustika.
Dużą zaletą keramzytu jest jego wysoka termoizolacyjność.
Drewniane domy modułowe
Dom modułowy drewniany to najczęściej dom szkieletowy. Poszczególne elementy szkieletu powstają w fabryce, następnie przewożone są na budowę, gdzie się je składa w całość. Konstrukcję stawia się na wcześniej przygotowanych fundamentach i podmurówce. Szkielet od zewnątrz okłada się płytami drewnopochodnymi (np. OSB), a jego wnętrze wypełnia wełną mineralną. Od wewnątrz konstrukcję przykrywa się płytami gipsowo-kartonowymi. W naszym klimacie takie budynki często ociepla się również od zewnątrz, najczęściej w wybranym systemie opartym na styropianie.
Modułowe domy stalowe
Konstrukcję domu stanowi szkielet stalowy – poszczególne elementy szkieletu z profili stalowych powstają w fabryce, a składane są na placu budowy. Podobnie jak w przypadku szkieletu drewnianego, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie fundamentów i podmurówki. Stalową konstrukcję wypełnia się płytami warstwowymi z izolacją z piany poliuretanowej. W przypadku metalu szczególny nacisk należy położyć właśnie na ocieplenie. Wysoka przewodność cieplna stali przy źle zaprojektowanym lub wykonanym ociepleniu powoduje powstawanie mostków cieplnych i szkodliwą kondensację pary wodnej na zimnych elementach.
Zalety i wady budownictwa modułowego
Podobnie jak inne technologie i rozwiązania, również domy modułowe mają pewne zalety oraz wady. Wśród tych pierwszych na pewno należy wymienić:
- krótki czas budowy;
- możliwość posadowienia budynku na działkach o rozmaitych uwarunkowaniach naturalnych;
- niezależność budowy od warunków pogodowych.
W zależności od wybranego systemu i producenta, w domu modułowym można zamieszkać już nawet w 2 miesiące po rozpoczęciu robót. Ze względu na stabilność konstrukcji, tego rodzaju budynki mogą powstawać również w trudnym terenie, np. na gruncie piaszczystym czy skarpach.
Oczywiście budownictwo modułowe ma również pewne wady. Za największą uważa się ograniczenia związane z różnorodnością form. Nie każdą konstrukcję można prefabrykować, a gotowe elementy z przyczyn technologicznych powstają w ściśle ograniczonych ramach. Decydując się na dom modułowy, trzeba być świadomym, że modyfikacje projektu zwykle ograniczają się do możliwości przestawienia ścianki działowej czy wyboru koloru tynku.
Dom modułowy – czy warto?
W przeciwieństwie do USA, w Polsce takie budownictwo nie jest tańsze od tradycyjnego. Do kosztów samego domu, które rzeczywiście prezentują się dość atrakcyjnie, należy doliczyć również koszty fundamentu oraz najmu ciężkiego sprzętu budowlanego, co w przybliżeniu daje cenę końcową porównywalną z ceną domu zbudowanego tradycyjnie.
Wybierając rozwiązanie modułowe należy również mieć na uwadze konieczność poniesienia wszystkich kosztów związanych z przedsięwzięciem w bardzo krótkim czasie oraz brak możliwości prowadzenia budowy w systemie gospodarskim. Ze względu na gwarancję, producenci domów często zastrzegają w umowie kompleksowość robót. Zwykle jedyne prace, które właściciel może wykonać we własnym zakresie to wykończenie elewacji budynku panelami dekoracyjnymi, klejenie płytek czy malowanie.
Czy dom modułowy to dobre rozwiązanie?
Dom modułowy nie jest na pewno rozwiązaniem dla każdego. Ze względu na krótki czas budowy, uproszczone procedury przy niewielkich powierzchniach, oraz koszty w przeliczeniu na cenę metra kwadratowego, może stanowić doskonałą alternatywę dla drogich mieszkań w dużych miastach.
Na takie rozwiązanie często decydują się młodzi ludzie z małymi dziećmi, którzy wolą mieszkać we własnym domu, choćby małym niż np. w dwupokojowym mieszkaniu z wielkiej płyty. Dom modułowy to rozwiązanie wybierane często także przez osoby starsze, które kończą kariery zawodowe i zamieniają swoje miejskie mieszkania na niewielkie domki.