W ostatnim czasie coraz częściej można zaobserwować projekty łazienek z natryskiem pozbawionym brodzika. Prysznic walk-in, bo o nim mowa, składa się jedynie ze szklanej kabiny montowanej do podłogi, odpływu liniowego oraz zestawu prysznicowego – najczęściej w wersji podtynkowej. Budowa wydaje się prosta. Ale czy na pewno?

Prysznic walk-in to rodzaj prysznica, do którego można wejść niemal z marszu. Dzięki temu, że kabina montowana jest bezpośrednio w podłodze, konstrukcja jest nie tylko estetyczna, ale też zwiększa komfort użytkowania. Jednak pomimo prostej budowy montaż musi być starannie przemyślany.

Zasady prawidłowego montażu- etap pierwszy

Pierwszym etapem aranżacji prysznica walk-in jest umieszczenie w posadzce specjalnego odpływu liniowego, pamiętając o uwzględnieniu odpowiedniego wypoziomowania. Aby woda trafiała do odpływu, a nie rozlewała się po całej łazience, konieczny jest niewielki spadek podłoża. Wybierając system odpływowy, należy również ocenić zarówno możliwości konstrukcyjne łazienki, jak i docelowy rozmiar prysznica, czy końcowy efekt wizualny. Należy też pamiętać, aby był wydajniejszy niż bateria natryskowa. Wówczas zyskujemy pewność, że całość wody wpłynie bezpiecznie do kanalizacji.

odpływ w prysznic walk-in

Po wyborze odpływu, warto zwrócić uwagę na właściwą izolację. Podłoże powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W tym celu doskonale sprawdzi się hydroizolacja BLOKER H20, folia w płynie AQUAFOIL oraz taśmy i narożniki TPER PES / TU.

Kolejnym istotnym aspektem jest wentylacja, która musi działać bez zarzuty. Tylko taka gwarantuje właściwe odprowadzanie pary wodnej, unoszącej się w pomieszczeniu.

Krok po kroku- Etap drugi

Gdy powyższe warunki  zostaną spełnione, można przejść do kolejnego zadania, czyli montażu ścianki prysznicowej. Przydatne będą: wiertarka z wiertłami o średnicy odpowiadającej kołkom, kołki i gumowy młotek do ich wbijania, śrubokręt, ostry nóż, silikon wraz z pistoletem, miara i poziomica oraz płaski klucz.

Przed rozpoczęciem montażu należy wymierzyć strefę, jaka ma zostać przeznaczona na prysznic oraz ustalić odległość pomiędzy ścianą a górnym wspornikiem. Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie profilu i wspornika oraz wywiercenie dziur. W miejsce otworów należy włożyć kołki i zamontować elementy prysznica.

prysznic walk-in duży

Po wsunięciu i ustabilizowaniu szyby należy przekręcić wspornik, zamontować drążek i całość połączyć ze sobą. Ostatnim krokiem jest wykończenie konstrukcji bezbarwnym silikonem, równomiernie aplikując go w miejscach styku ze ścianą i podłóg.

Podsumowanie

Prysznic walk-in to rozwiązanie funkcjonalne i bardzo estetyczne. Dzięki regulacji ułożenia ścianek umożliwia stworzenie wygodnej strefy kąpielowej w każdej łazience, niezależnie od jej metrażu i układu. Ponadto konstrukcja prysznica walk-in świetnie sprawdzi się jako wykorzystanie wnęk i innych nieregularności pomieszczenia, które trudno zagospodarować.

Otwarty prysznic dedykowany łazienkom lontowym i minimalistycznym, sprawdzi się w niemal każdej łazience.

Przewagą systemów walk-in nad tradycyjną kabiną jest minimalna ilość elementów konstrukcyjnych, które mogą ulec zużyciu, jak np. rolki czy zawiasy. Z racji tego, że nie ma tu drobnych zakamarków i części składowych, stosunkowo łatwo utrzymać też czystość. Idealnym wyjściem będzie dobrej jakości kabina z bezpiecznego, hartowanego szkła pokrytego specjalną powłoką odporną na zacieki i kamień. Wówczas, aby usunąć lekkie zabrudzenia, wystarczy je spłukać wodą i przetrzeć mokrą szmatką.

prysznic walk-in różowy

Rozwiązanie typu walk-in jest bardzo komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu, szczególnie w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się. Nie trzeba tu bowiem otwierać drzwi, dostęp jest otwarty, a wejście przestronne. Co więcej, w konstrukcji typu walk-in powietrze ma temperaturę zbliżoną do tej panującej w całym pomieszczeniu, dlatego korzystając z otwartego prysznica, użytkownik minimalizuje zjawisko ochłodzenia po wyjściu spod natrysku.

Czytaj także
ogród zimowy
Czytaj więcej

Jak przygotować zimowy ogród?

Ogrody zimowe zyskują popularność. Powstają nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na balkonach w blokach. Ich zaleta to…
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…