Taras to absolutnie wyjątkowa część każdego budynku. Jest to bowiem jedyna przestrzeń, która znajduje się poza wewnętrzną zabudową. Z tego względu tarasy są nieustannie narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że przeprowadzenie na nich jakichkolwiek prac budowlanych wymaga użycia specjalistycznych materiałów.

Balkony i tarasy są najczęściej dekorowane przy użyciu płytek, które zostają naklejone na przygotowaną wcześniej wylewkę betonową. Klejenie płytek na tarasie musi odbywać się według ściśle określonego schematu. Ponadto w czasie pracy należy przestrzegać kilku istotnych zasad, ponieważ jakiekolwiek zaniedbanie może w przyszłości odbić się na trwałości położonych płytek.

Klejenie płytek na tarasie – jakie narzędzia będą potrzebne?

Do przeprowadzenia takiej pracy niezbędny będzie zestaw podstawowych narzędzi budowlanych:

  • wiadro
  • mieszarka
  • paca (zalecana zębata)
  • poziomica
  • miarka
  • szpachla
  • krzyżyki
  • miarka

Do klejenie płytek na najlepiej wykorzystać zaprawę klejową GRESLEP. W przypadku wymagających okładzin takich jak: granit, marmur, czy kamień naturalny – GRANLEP. Niezbędne będą również: fuga do płytek, szlifierka, silikon oraz akcesoria pomocnicze (ołówek, gąbka).

Jak wybrać płytki dekoracyjne na taras?

Walory estetyczne mają niewątpliwie duże znaczenie w przypadku wszystkich materiałów dekoracyjnych. Jednak należy pamiętać, że płytki umieszczone na tarasie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego warto materiał, który wyróżnia nie tylko ładny wygląd, ale też ponadprzeciętna wytrzymałość. Płytki dekoracyjne powinny być mrozoodporne. To minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas zimowych temperatur. Równie istotną cechą jest tzw. klasa ścieralności. Niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych powinien skłonić do wyboru materiału o wysokiej, najlepiej IV, a nawet V klasie ścieralności. Warto również sprawdzić czy wybrane płytki są odporne chemicznie oraz określić ich antypoślizgowość.

Przygotowanie podłoża

Sposób wykonania podłoża ma bezpośredni wpływ na trwałość i wytrzymałość położonych płytek. Dzieje się tak za sprawą kilku ważnych czynników. Przede wszystkim powierzchnia dekorowanego tarasu musi być idealnie równa. Każdy ubytek utrudni klejenie płytek. Ponadto ważnym elementem w przypadku takiej pracy jest tzw. warstwa spadkowa, czyli odchylenie tarasu do zewnątrz o około 1-2%. To umożliwi swobodny spływ wody deszczowej.

jak układać płytki w deszczu

Pracę należy zacząć od oczyszczenia podłoża ze wszystkich zabrudzeń. Jeśli na powierzchni znajdują się jakiekolwiek nierówności, należy je wyrównać przy użyciu szlifierki. Z kolei w przypadku ubytków warto wykorzystać jastrych, którym wypełniamy istniejące szczeliny. Wyrównane i czyste podłoże można dokładnie zagruntować, a następnie zabezpieczyć za pomocą izolacji wodoodpornej HYDROIZOLACJA BLOCKER H2O. Gdy powierzchnia zostanie odpowiednio zabezpieczona, można rozpocząć klejenie płytek na tarasie.

Jak układać płytki tarasowe – krok po kroku

Przed rozpoczęciem realizacji warto upewnić się, czy plan ułożenia płytek jest odpowiedni. Można to sprawdzić poprzez zwykłe rozmieszczenie płytek na powierzchni tarasu. Jeżeli wszystko będzie w porządku, należy wykonać to ponownie, ale tym razem przy użyciu zaprawy klejowej. W taki sposób można uchronić się przed koniecznością rozpoczęcia pracy od nowa, jeżeli podczas realizacji okaże się, że płytki zostały nieodpowiednio rozlokowane.

Układanie płytek można rozpocząć również dopiero w momencie, gdy nałożona izolacja wodoodporna zdąży związać. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie zaprawy klejowej. Aby przygotować zaprawę należy zawartość opakowania wymieszać mechanicznie lub ręcznie z podaną ilością czystej, chłodnej wody do uzyskania jednorodnej mieszaniny i założonej konsystencji. Po odczekaniu 5 minut należy ponownie wymieszać.

Klej najlepiej rozprowadzać przy użyciu pacy zębatej. Należy pamiętać, aby klej umieścić zarówno na podłożu, jak i na spodzie każdej płytki. Jest to tzw. zasada podwójnego nakładania, która poprawia właściwości wiążące kleju. Pracę powinno się rozpoczynać od krawędzi tarasu i układać płytki w kierunku ściany budynku. Taki plan sprawi, że układanie poszczególnych partii będzie przebiegać sprawniej. Jeżeli płytki nie będą ściśle przylegać do zaprawy, można delikatnie je docisnąć. Ułożenie płytek należy na bieżąco kontrolować przy użyciu poziomicy.

jak układać płytki z krzyżakami

Płytki powinny być rozdzielane przy wykorzystaniu krzyżyków dystansowych. Wykorzystanie krzyżyków znacząco ułatwia zachowanie odpowiednich przerw pomiędzy płytkami, a im większy jest rozmiar kładzionych płytek, tym większe muszą być odstępy pomiędzy nimi. Zbyt wąskie fugi prowadzą do powstania pęknięć i dosłownego „rozsadzania” płytek od wewnątrz. Mają na uwadze dylatacje brzegowe należy pamiętać, aby szczeliny nie były większe niż 0,5 centymetra. Do ich wypełnienia można wykorzystać silikon, którym uszczelnia się również połączenia płytek ze słupkami i cokołami.

Czynności wykończeniowe po ukończeniu klejenia

Po zakończeniu prac należy dokładnie umyć płytki i oczyścić taras ze wszelkich pozostałości po materiałach budowlanych. Jednak czynność tą powinno się wykonać w chwili, gdy nałożone fugi będą już zupełnie twarde (zazwyczaj jeden lub dwa dni po zakończeniu prac).

jak układać płytki na dużej powierzchni

Czytaj także
budowa dachu zakończona
Czytaj więcej

Budowa dachu – co musisz wiedzieć?

Każdy dom jednorodzinny jest wyjątkowy, jednak istnieje jeden element, który nieodłącznie definiuje wygląd każdego budynku – dach. Właściwy…
Czytaj więcej

Jak zaaranżować mały garaż?

Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie…
tynk mozaikowy zielony
Czytaj więcej

Nakładanie tynku mozaikowego krok po kroku

We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały, które wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Tak…