We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały, które wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Tak właśnie jest w przypadku tynku mozaikowego, znanego również jako tynk żywiczny lub marmolit. Jego właściwości dekoracyjne sprawiły, że zdobył on dużą popularność wśród osób ceniących połączenie unikalnego wyglądu i praktyczności. Aby jednak tynk mógł służyć przez długi czas, powinien zostać odpowiednio przygotowany. Nakładanie tynku mozaikowego nie jest skomplikowanym zadaniem, choć trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach. Niezastosowanie się do tych reguł może sprawić, że materiał straci swoje unikalne właściwości.

Krok 1 – Wybór odpowiedniej powierzchni

Jedną z kluczowych właściwości tynku mozaikowego jest jego ponadprzeciętna trwałość. Z tego względu często wybierają go osoby, którym zależy na uzyskaniu powierzchni o dużej odporności na uszkodzenia. Niemniej sam tynk nie sprawdzi się w sytuacji, gdy zostanie nałożony na źle przygotowane podłoże. Dlatego też nakładanie mozaiki tynkowej należy rozpoczynać wyłącznie na równych i oczyszczonych ścianach. Jakiekolwiek ubytki w strukturze danej powierzchni mogą całkowicie zepsuć finalny efekt oraz mogą pozbawić powłokę jej trwałości.

Jeśli chodzi o lokalizację powierzchni, nakładanie tynku żywicznego może być przeprowadzone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Marmolit będzie stanowić doskonałe wykończenie elewacji w miejscach, gdzie pojawia się wiele osób. Dobrym przykładem takich pomieszczeń są między innymi: klatki schodowe, korytarze, wnętrza urzędów oraz innych instytucji użyteczności publicznej. W domach jednorodzinnych warto wykorzystać tynk mozaikowy jako ozdobę zewnętrznych elementów o charakterze dekoracyjnym (np. cokoły, gzymsy). Ponadto tynk mozaikowy na ścianie będzie doskonale komponować się z płytami kamiennymi lub ceramicznymi. Jest więc równie uniwersalnym materiałem pod kątem aranżacji wnętrz.

Krok 2 – Przygotowania do pracy

Po dokonaniu wyboru i przygotowaniu powierzchni można rozpocząć nakładanie tynku. Temperatura podczas pracy i wysychania powinna mieścić się w przedziale 10-25 stopni Celsjusza. Bardzo istotna jest również sama powierzchnia, na której ma zostać położony tynk mozaikowy. Jeżeli będzie to beton, tynk cementowy lub cementowo-wapienny, pracę można rozpocząć po minimum 4 tygodniach od realizacji. Dużo szybciej można przejść do pracy w przypadku zastosowania warstwy zbrojeniowej (np. Styrolep Z). Tutaj minimalną granicę stanowią jedynie 3 dni.

Tynk mozaikowy powinno się kłaść w odpowiednich warunkach. W przypadku prac odbywających się na zewnątrz trzeba upewnić się, czy warunki atmosferyczne umożliwią przeprowadzenie realizacji. Opady deszczu są zdecydowanie niewskazane podczas pracy. Choć sam tynk mozaikowy po nałożeniu i wyschnięciu jest odporny na działanie promieni słonecznych, jednak zbyt silne nasłonecznienie podczas jego nakładania może negatywnie wpłynąć na jego wygląd.

Oczywiście przed rozpoczęciem realizacji należy właściwie przygotować podłoże. Pierwszym krokiem powinno być bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni z kurzu, pyłu, tłuszczu i innych zabrudzeń. Następnie można przejść do zagruntowania podłoża przy użyciu gruntu akrylowego MajsterPol. Okres jego schnięcia wynosi około 24 godzin, a po upływie tego czasu można śmiało rozpocząć nakładanie tynku mozaikowego.

Krok 3 – Nakładanie tynku żywicznego – opis realizacji

Tynk mozaikowy MP MAJSTER-POL jest produktem bezpośrednio gotowym do użycia. To oznacza, że po jego otwarciu należy jedynie wymieszać masę za pomocą mieszarki wolnoobrotowej z mieszadłem koszykowym. Masę trzeba mieszać do chwili, gdy osiągnie ona jednolitą konsystencję. Tak przygotowany materiał można nałożyć na daną powierzchnię. Jednakże trzeba uważać na to, aby gotowej masy nie mieszać zbyt długo. To może bowiem doprowadzić do powstania pęcherzyków powietrza, które niekorzystnie wpłyną na przygotowany tynk.

Nakładanie tynku żywicznego w sposób ręczny odbywa się przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej. Kładziona warstwa powinna być stosunkowo cienka, aby po usunięciu nadmiaru tynku uzyskać grubość kruszywa zawartego w masie. Układanie mozaiki tynkowej na danej powierzchni powinno się prowadzić w sposób ciągły, czyli zgodny z zasadą „mokre na mokre”. Z tej przyczyny nie wolno dzielić realizacji na etapy, gdyż krawędzie pomiędzy poszczególnymi warstwami staną się wówczas widoczne, a co za tym idzie – końcowy efekt będzie dużo gorszy.

Po równomiernym nałożeniu masy można przejść do wygładzania tynku. Najłatwiej będzie skorzystać z plastikowej pacy, która umożliwi szybkie i łatwe usunięcie nadmiaru materiału. Trzeba pamiętać o tym, żeby nigdy nie wygładzać tynku kolistymi ruchami. Zamiast tego należy wykonywać ruchy skierowane w tym samym kierunku, a więc np. z góry na dół.

Tynk mozaikowy na ścianie należy pozostawić do wyschnięcia, gdy cała powierzchnia zostanie już odpowiednio pokryta. Proces wysychania może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dopiero całkowicie sucha masa nabierze odpowiednich właściwości, a także uzyska określone walory kolorystyczne. Ważne jest to, aby tynk podczas schnięcia nie był narażony na działanie wody lub bardzo silnego słońca. Dzięki temu gotowa powierzchnia uzyska oczekiwany wygląd, stanie się odporna na działanie czynników mechanicznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Ręczne nakładanie tynku mozaikowego nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Zastosowanie się do powyższych wskazówek powinno pomóc wszystkim osobom zamierzającym położyć tynk ozdobny na wybranej powierzchni.

Czytaj także
Czytaj więcej

Czyszczenie rynien krok po kroku

Rynny pełnią kluczową rolę w odprowadzaniu wody deszczowej z dachu, chroniąc fasadę i fundamenty przed wilgocią. W naszym…