O pozytywnym wpływie sesji w saunie na organizm człowieka wiedzą doskonale nie tylko mieszkańcy Skandynawii. Także Polacy coraz częściej sięgają po tę metodę relaksu, oczyszczania skóry i przyspieszania metabolizmu. Aby skorzystać z sauny, nie trzeba wybierać się do salonu SPA czy na siłownię. Możliwa jest budowa domowej sauny na własnym podwórku czy we wnętrzu domu. Jak zbudować saunę i gdzie ją najlepiej zlokalizować?

sauna domowa fińska

Rodzaje saun – jaką wybrać do domu?

Domowa sauna ma kilka rodzajów. Poszczególne modele różnią się temperaturą i wilgotnością powietrza. Wyróżnia się sauny:

  • mokre (fińskie) – temperatura powietrza utrzymywana jest na poziomie 70℃–90℃, a wilgotność powietrza na poziomie 25–40%
  • suche – temperatura powietrza: 90℃–100℃, wilgotność: 10%
  • parowe – temperatura powietrza: 40℃–50℃, wilgotność: 80%–100%
  • infrared – 37℃– 60℃, źródłem ciepła są promienniki na podczerwień. Sauna ta jest bezpieczna dla dzieci i osób starszych, a sesje w niej trwają od 15 min do 30 min.

Wybór rodzaju sauny powinien być podyktowany preferencjami użytkowników i ich stanem zdrowia.

Domowa sauna – w ogrodzie czy domu?

Sam rodzaj domowej sauny może delikatnie wpłynąć na planowanie i budowę, choć większe znaczenie ma przy wyborze dalszego wyposażenia, a szczególnie pieca. Na samym początku warto zastanowić się nad lokalizacją sauny. Można ją wybudować jako osobny budynek w ogrodzie, ale także jako dodatkowe pomieszczenie wewnątrz domu np. w łazience, na poddaszu czy piwnicy.

Na zewnątrz domu można wybudować osobny budynek lub postawić gotowy z drewnianych beli. Nie wymaga on dostępu do kanalizacji czy bieżącej wody i elektryczności, choć z pewnością byłyby to dodatkowe udogodnienia. Saunę warto postawić w pobliżu strefy relaksu w ogrodzie, obok basenu lub innego zbiornika z wodą, w której można się schłodzić po zakończeniu sesji.

Znacznie więcej wymagań musi spełniać domowa sauna zlokalizowana wewnątrz domu. Warto ją zatem planować na etapie budowania, aby swobodnie doprowadzić do sauny elektrykę, kanalizację, bieżącą wodę oraz zapewnić jej odpowiednią wentylację.

Komfortowa sauna powinna mieć wymiary przynajmniej 1,5 m x 1,5 m i wysokość 2–2,2 m. Dzięki temu można wygodnie w niej stać, a także położyć się na ławkach. Wymiary te mogą być kluczowe pod względem wyboru lokalizacji, ponieważ nie w każdej łazience jest możliwość wydzielenia takiego pomieszczenia.

Czego potrzebujesz do budowy sauny?

Do budowy domowej sauny potrzebne jest specjalne drewno. Od wewnątrz ściany należy pokryć drewnianymi panelami z drzew takich jak: świerk skandynawski, cedr, osika czy abachi. Drewno to jest odporne na wysoką temperaturę i wilgotność. Ławki z kolei powinny być wykonane z miękkiego drewna drzew liściastych, pozbawionego sęków, żywicy i idealnie gładkiego, aby zapewnić najwyższy komfort użytkowania.

Od zewnątrz saunę warto ocieplić wełną mineralną. Dzięki temu pomieszczenie szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje temperaturę. W przypadku zewnętrznych saun można wykończyć budynek systemem na wełnę Majster Pol Mineral, który gwarantuje doskonałą izolację termiczną.

Podłogę w domowych saunach zlokalizowanych wewnątrz domu należy wybudować na aluminiowych profilach i wykończyć materiałem antypoślizgowym. Najlepiej sprawdza się do tego drewno lub materiał sztuczny. Jeśli podłoga wykończona jest płytkami ceramicznymi, należy położyć na niej drewniane kratki, aby zapobiec oparzeniom, ponieważ płytki pod wpływem wysokiej temperatury szybko się nagrzewają.

sauna domowa 2

Piec jest sercem każdej domowej sauny. Do wyboru są modele opalane drewnem, gazem lub elektryczne. Do saun budowanych w ogrodzie można wykorzystać piece opalane drewnem lub gazem. Budynek jednak musi mieć komin i system wentylacji do odprowadzania spalin. Do saun zlokalizowanych wewnątrz domu najlepszym wyborem są modele elektryczne o mocy obliczonej ze wzoru: 1m3 powierzchni sauny = 1KW mocy pieca.

Kolejnym ważnym elementem są szklane drzwi otwierane na zewnątrz. Przeźroczyste skrzydło zapobiega uczuciu klaustrofobii. Z kolei oświetlenie sufitowe lub LED-y zamontowane pod ławkami zapewniają przyjemną atmosferę. Żarówki lub diody powinny mieć barwę żółtą i niskie natężenie.

O czym pamiętać przy budowie sauny?

Budowa domowej sauny nie jest trudna ani droga. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą uniknąć najpopularniejszych błędów.

  • Wentylacja – domowa sauna wewnątrz budynku powinna być ustawiona 20–50 cm od ściany z kratką wentylacyjną. Może być także podłączona do kanału wentylacyjnego, jeśli nie utrudni to działania całego systemu. W saunie można zamontować kratkę wentylacyjną, okno lub drzwi z otworami, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Ochrona drewna – panele drewniane wewnątrz sauny należy regularnie olejować, aby ochronić je przed wilgocią i przedłużyć ich żywotność.
  • Kanalizacja – kanał kanalizacyjny najlepiej umieścić pod piecem, aby nadmiar wodny mógł swobodnie spływać. Należy wyposażyć go w syfon i kratkę.
  • Akcesoria – wewnątrz sauny powinny znaleźć się: drewniane wiadro na wodę, łyżki do polewania kamieni, termometr, higrometr i klepsydra do odmierzania czasu sesji.
  • Oświetlenie – powinno być wyposażone w wodoodporne oprawy.

Domowa sauna zapewnia relaks i wypoczynek. Wpływa także pozytywnie na wygląd skóry, samopoczucie i krążenie krwi. Saunę można wybudować w ogrodzie, miejscu przylegającym do basenu, ale także wewnątrz domu. Należy zapewnić jej dostęp do wody, kanalizacji, energii elektrycznej i dobrej wentylacji. Niezbędne jest także ocieplenie ścian sauny – do tego warto wykorzystać produkty marki MP MAJSTER-POL. Domowa sauna zapewnia stały dostęp do prywatnego SPA we własnym domu.

Czytaj także
Czytaj więcej

Pozimowy serwis elewacji

Z nadejściem wiosny czas na odświeżenie elewacji domu i przywrócenie jej blasku. W naszym najnowszym artykule omówimy kilka…
garaż zewnątrz
Czytaj więcej

Jak wykończyć garaż?

Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu. Jednak często pełni on także funkcję przydomowego warsztatu czy przestrzeni do przechowywania…
Czytaj więcej

Tynkowanie sufitu krok po kroku

Tynkowanie sufitu może być procesem skomplikowanym, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami możesz osiągnąć profesjonalne efekty. W tym…
Czytaj więcej

Jak zaaranżować mały garaż?

Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie…