Cegła i drewno to materiały, na których w dużej mierze oparta jest historia polskiej architektury.Architektura drewniana stanowi najstarszą formę architektoniczną stosowaną jeszcze przed początkiem Państwa Polskiego, natomiast na budownictwie ceglanym oparta jest niemal cała polska architektura gotyku.
Zaprojektowanie nowoczesnego budynku z użyciem cegły lub drewna jest więc bezpośrednim nawiązaniem do polskiej architektonicznej tradycji.
Materiały idące ze sobą w parze
Drewno i cegła to połączenie, które dobrze wpisuje się w istniejący krajobraz. Drewno dodaje ciepła, nawiązując do otaczającej przyrody i drzew. Cegła natomiast, poprzez swoją surowość i prostotę, dodaje budynkowi masywności i powagi, nawiązując do architektonicznej klasyki okresów polskiego gotyku i neogotyku.
Materiały te zestawione razem będą ze sobą kontrastować. Drewno skojarzy się z ciepłem, a cegła z chłodem. Dzięki temu elewacja będzie zaskakiwać niebanalnym połączeniem materiałowym.
Podłoże historyczne – mur pruski
Warto wspomnieć, że połączenie cegły i drewna na elewacji ma swoje podłoże historyczne. Stosowano je w postaci techniki budowlanej o nazwie mur pruski. Drewniana konstrukcja szkieletowa (ryglowa) wypełniona była murem z cegły i pozostawała widoczna na elewacji, zyskując w ten sposób charakter dekoracyjny.
Mur pruski w Polsce znany jest od średniowiecza. Rozprzestrzenił się w XIX w. na terenach ówcześnie należących do Prus, głównie ze względu na powszechną dostępność gliny jako materiału budowlanego.
Obecnie budynki w tej stylistyce znajdziemy na Śląsku, w zachodniej i północno-wschodniej części kraju, a także na Kaszubach oraz Warmii i Mazurach.
Materiały na elewacji a optyczny ciężar budynku
Cegła jest materiałem optycznie cięższym, drewno zaś lżejszym, więc dobrym rozwiązaniem będzie użycie cegły dla ścian parteru, a drewna – jako okładzinę ścian wyższej kondygnacji.
Cegła zastosowana na styku z ziemią wygląda naturalnie i dodaje budynkowi masywności, natomiast wyżej położone drewno optycznie go „odciąży”.
Cegła i drewno w formie detali
Jeśli budynek ma prostą formę i jest w całości pokryty cegłą jako materiałem wykończeniowym, drewno będzie jej dobrze towarzyszyć w postaci detali lub stanowiąc jednolity materiał przylegającej do niego odrębnej bryły, np. garażu.
Materiały dobrze ze sobą współgrają także w w roli detali kontrastujących na białej lub stonowanej elewacji. Drewno stosowane jest często jako materiał stolarki, wykończenia okapu dachu czy tarasu, więc wystarczy dodać samą cegłę na powierzchnię elewacji, by otrzymać ciepłe i harmonijne połączenie obu materiałów.
Cegła i drewno we wnętrzu
Łączenie drewna i cegły to także dobry sposób na uzyskanie efektu wnętrza kojarzącego się z naturą. W tym przypadku przestrzeń najlepiej będzie kształtować się z przewagą drewna – cegła może wyglądać zbyt zimno (a także kojarzyć się ze stylem industrialnym).
Stosując cegłę, warto zdecydować się tylko na jedn płaszczyznę. Ceglana ściana będzie wyglądać przytulnie. Zwłaszcza, jeśli dodamy do niej drewniane elementy wykończeniowe lub dekoracyjne oraz wprowadzimy ciepłe, delikatne oświetlenie.
Sprawdzone rozwiązanie elewacyjne
Jeśli zależy nam na połączeniu cegły i drewna na elewacji, warto możemy po rozwiązania takie jak Panel Dekoracyjny Rustika lub cegła elewacyjna Master Brick.
Materiały te pozwolą na dowolne kształtowanie elewacji i, przy zachowaniu wcześniej wspomnianych zasad, umożliwią tworzenie pięknych oraz harmonijnych zestawień materiałowych.