Budowa ogrodzenia jest zazwyczaj ostatnim etapem wykańczania domu lub nowo wybudowanego budynku. Od jego wykonania zależy nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców, ale także estetyka posesji. Warto zatem dobrze przygotować się do jego budowy i przeprowadzić wszystkie czynności krok po kroku. Wśród najważniejszych etapów prac jest rozplanowanie ogrodzenia, budowa fundamentów i montaż przęseł.

Funkcje ogrodzenia i prawne podstawy jego budowy

Na początek warto zorientować się w prawnych podstawach budowy ogrodzenia. Obecnie wznosząc płot o wysokości do 2,2 m, nie trzeba zgłaszać tego w odpowiednim urzędzie. Ważne jednak, aby ogrodzenie przebiegało dokładnie na działce właściciela. Należy także pamiętać, że na wysokości 1,8 m nie może być ostro zakończonych przęseł.

Przed wyborem rodzaju ogrodzenia warto także zerknąć do planu zagospodarowania terenu. Nie zawsze uda się postawić betonowy płot w miejscu o dużych walorach krajobrazowych. Ważne, aby wybrane ogrodzenie wpisywało się w otoczenie.

Budowa ogrodzenia krok po kroku

Budowa ogrodzenia to ważne przedsięwzięcie, podczas którego nie warto pomijać żadnych kroków, ponieważ może to grozić niestabilnością konstrukcji. Od czego zacząć budowę ogrodzenia?

Krok 1. Wybór ogrodzenia – istnieje wiele rodzajów ogrodzeń, a dokładnie przęseł, które wpływają na jego estetykę i funkcjonalność. Dostępne są przęsła pełne – np. betonowe lub murowane, które całkowicie zasłaniają posesję przed wzrokiem obcych, ale jednocześnie nie dopuszczają światła słonecznego. Spośród tradycyjnych rozwiązań można wymienić drewniane sztachety pionowe lub siatkę. Płoty z siatki są najszybszym i najtańszym sposobem ogrodzenia posesji.

Do najpopularniejszych i najbardziej estetycznych ogrodzeń należą ogrodzenia wykonane z paneli metalowych o różnym stopniu zaciemnienia czy ogrodzenie gabionowe – świetnie chroniące przed hałasem. Podczas wyboru ogrodzenia należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, bliskość sąsiadów, ewentualny hałas dobiegający z ruchliwej ulicy.

Krok 2. Projekt ogrodzenia – to jeden z najważniejszych etapów budowy ogrodzenia. Należy najpierw dobrze rozplanować miejsce słupków – zaczynając od narożnych i początkowych, miejsce na bramę i furtkę. Należy pamiętać, że w domach jednorodzinnych brama powinna mieć przynajmniej 2,4 m szerokości, a furtka na posesję minimum 0,9 m.

Na tym etapie należy także zdecydować o obecności podmurówki, którą buduje się podczas wylewania fundamentów. Podmurówka chroni posesję przed zarastaniem roślinności z zewnątrz, a także dzikimi zwierzętami czy psami z okolicy. Warto zatem zainwestować w nią na terenach w pobliżu lasu czy łąk. Ponadto zwiększa stabilność ogrodzenia, dając dodatkowe podparcie.

Krok 3. Wykonanie fundamentów – fundamenty pod ogrodzeniem sprawiają, że cała konstrukcja nie zapada się w ziemię, nie chwieje się przy większych podmuchach wiatru i przede wszystkim redukuje ryzyko położenia się ogrodzenia. Do ich wykonania można wykorzystać gotowe bloki betonowe lub zalać betonem wcześniej wykonane drewniane szalunki. Głębokość fundamentów zależy od gleby. Im bardziej gliniasta, tym fundamenty powinny być głębsze. Ponadto odcinki pod słupkami, które utrzymują największy ciężar, również powinny być głębsze niż pod przęsłami.

Podczas budowy fundamentów pod ogrodzenie niezwykle ważne jest wykonanie dylatacji pomiędzy fundamentami pod słupkami a przęsłami, dzięki czemu uniknie się pękania betonu. Ponadto fundamenty należy uzbroić oraz zaizolować przeciw wilgoci, wykorzystując do tego papę lub z folię fundamentową.

Krok 4. Montaż słupków – podczas budowy fundamentów należy od razu pomyśleć o słupkach. Jeśli ogrodzenie ma trzymać się na słupkach metalowych o małej średnicy, dobrze jest od razu zatopić je w świeżym betonie, a po jego zastygnięciu zalać betonem. Przy większych murkach w fundamentach należy zatopić metalowe zbrojenie, które będzie wzmacniać także słupki. Następnie należy zbudować szalunek z drewna konstrukcyjnego i zalać betonem.

Betonowe murki są zalecane do grodzeń ciężkich np. betonowych czy z metalowych paneli. Ich wygląd można w późniejszym czasie dopasować do elewacji domu, wykańczając go np. tym samym materiałem np. Majstertynkiem silikatowo-silikonowym. Dzięki temu podnosi się estetykę płotu i całej posesji, dbając o spójność aranżacji.

Krok 5. Zakładanie przęseł, bramy i furtki – przebieg tego etapu prac zależy przede wszystkim od rodzaju przęseł.

Klinkiery w ogrodzeniach murowanych należy układać na warstwie izolacji, zaczynając od narożników; Ogrodzenia z gotowych paneli lub bloczków betonowych zakłada się bardzo szybko. Do słupków montuje się je za pomocą metalowych obejm lub kotew zatopionych w betonie; Ogrodzenie z siatki należy usztywnić za pomocą drutów naciągających umieszczonych na górze, pośrodku i na dole ogrodzenia. Warto także wzmocnić boki siatki za pomocą prętów napinających. Siatkę należy zapleść na druty naciągające i przymocować do słupków np. za pomocą metalowych obejm.

Budowa ogrodzenia jest ważnym etapem wykańczania każdej inwestycji. Ogrodzenie chroni przed dostępem obcych ludzi i dzikich zwierzą. Ponadto wpływa na izolację od hałasu i prywatność mieszkańców. Należy zatem dobrze umocnić je w gruncie dzięki fundamentom i ustabilizować za pomocą słupków lub betonowych murków. Nie należy zapominać także o aspekcie estetycznym. Podczas wykańczania ogrodzenia wokół domu warto sięgnąć po produkty z portfolio marki MajsterPol. Duży wybór tynków pozwoli dopasować ogrodzenie do elewacji domu.

Czytaj także
rekuperacja od góry
Czytaj więcej

Rekuperacja w domu od A do Z

Rekuperacja w domu skutecznie zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Niesie ze sobą także wiele zalet, które prowadzą do sporych…
Czytaj więcej

Pozimowy serwis elewacji

Z nadejściem wiosny czas na odświeżenie elewacji domu i przywrócenie jej blasku. W naszym najnowszym artykule omówimy kilka…
altana ogrodowa
Czytaj więcej

Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim ogrodzie wyjątkowe miejsce do wypoczynku, relaksu…
tynk mozaikowy zielony
Czytaj więcej

Nakładanie tynku mozaikowego krok po kroku

We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały, które wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Tak…