Piękny trawnik to efekt odpowiednio prowadzonej i regularnej pielęgnacji, która jednak na nic się zda, jeśli podłoże zostanie źle przygotowane, a mieszanka wysiana zbyt rzadko. Choć zakładanie trawnika nie jest skomplikowanym procesem, to jednak wymaga pewnej wiedzy. W jaki sposób i kiedy najlepiej wysiać trawę? Jak przygotować podłoże i jaką mieszankę zastosować? Odpowiedzi poniżej.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik z siewu?

Zakładanie trawnika z siewu najlepiej przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja albo na przełomie sierpnia i września. Choć trawę można siać również w innych letnich miesiącach, to jednak właśnie wiosną i późnym latem są ku temu najbardziej sprzyjające warunki. Temperatura ziemi oraz powietrza utrzymuje się wówczas najczęściej na właściwym poziomie, między 10 a 20°C. Zachowana jest też przeważnie odpowiednia wilgotność gleby. Kiełkującym nasionom nie zaszkodzi zwykle w tym okresie ani susza, ani też przymrozki.

Decydując się na założenie trawnika z siewu, poza odpowiednimi warunkami atmosferycznymi warto wziąć pod uwagę również inne kwestie, a zwłaszcza planowane prace budowlane czy remontowe w bezpośrednim sąsiedztwie darni. Używając nawet charakteryzującego się brakiem spływu kleju do glazury Glazlep czy wysokiej jakości tynków, trudno uniknąć zniszczenia młodych roślin. Najlepiej wstrzymać się z wysiewem trawy do czasu zakończenia wszelkich robót budowlanych i remontowych.

Wybór odpowiedniego miejsca na trawnik

Równie ważne jak termin jest miejsce wybrane na założenie trawnika. Warto wiedzieć, że najłatwiej prowadzić trawnik na powierzchni wolnej od zacienienia. Mieszanki traw wysiane pod krzewami czy w głębokim cieniu nie będą rozwijały się dobrze. Trudno będzie zachować w takich miejscach ładną i zdrową darń.

Podobnie kłopotliwe okaże się utrzymanie trawnika w bezpośrednim sąsiedztwie muru. Mimo że zieleń traw pięknie komponuje się np. z Panelem dekoracyjnym Rustika, bezpośrednio przy elewacji budynku lepiej sprawdzą się rośliny bardziej odporne na wysokie temperatury. Trawnik w sąsiedztwie dużych powierzchni ścian, podjazdów czy chodników z kostki brukowej albo kamienia szybko wysycha i nawet obficie podlewany jest trudny w prowadzeniu w takich miejscach.

Jak wybrać właściwą mieszankę?

Zakładając trawnik należy odpowiednio dobrać właściwą mieszankę. Na rynku dostępne są różne mieszanki nasion:

  • trawy ozdobne (dywanowe, gazonowe) delikatne i piękne, doskonałe jako tło dla rabat kwiatowych. Stanowią miękką darń, która źle znosi intensywne użytkowanie oraz wymaga regularnej pielęgnacji – nawożenia, częstego koszenia i podlewania;
  • trawy uniwersalne – świetnie sprawdzą się w roli przydomowego trawnika. Mniej delikatne, ale ładne i łatwe w pielęgnacji oraz odporne na intensywne użytkowanie;
  • trawy sportowe – mieszanki droższe niż uniwersalne, ale za to łączące piękno traw ozdobnych i trwałość uniwersalnych.

Trawnik zawsze zakłada się, wykorzystując jeden rodzaj mieszanki. Warto zapisać sobie jej nazwę na wypadek, gdyby po jakimś czasie konieczne okazało się uzupełnienie darni.

Poza rodzajem mieszanki, istotna jest również jej ilość. Przeciętnie do wysiania około 100 m2 trawnika potrzeba 3 kg nasion. Kupując mieszankę, należy jednak nabyć jej o około 10% więcej – część ziaren z pewnością wyjedzą ptaki i trzeba będzie te miejsca uzupełnić.

Zakładanie trawnika krok po kroku

Kok 1. Przygotowanie podłoża

Niezależnie od rodzaju i gatunku, trawa potrzebuje lekko kwaśnego podłoża o pH od 5,6 do 6,5. Ziemia bardzo kwaśna i kwaśna (poniżej pH 5,5) wymaga odpowiedniej dawki wapnia, np. w postaci nawozu wapniowo-węglanowego (dolomitu, kredy nawozowej). Wapno poprawia m.in. odporność darni na grzyby.

Podłoże obojętne (pH od 6,6 do 7,2) i zasadowe (pH powyżej 7,3) wymaga oczywiście zakwaszenia. Wówczas należy zastosować np. siarczan amonu uzupełniający niedobory azotu i siarki niezbędnych zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu roślin.

Poza odpowiednim pH podłoże powinno posiadać warstwę próchniczą. Jeśli nowy trawnik zakładany jest w miejscu starego, wystarczy ziemię przekopać i odchwaścić. Wysiewając trawę na tzw. martwicy, czyli na podłożu wokół nowo powstałego budynku, pozbawionym substancji organicznych, należy je najpierw użyźnić. W tym celu na całej powierzchni ziemi trzeba rozrzucić kompost lub torf ogrodniczy. Podłoże lekkie warto uzupełnić ziemią ogrodową, a ciężkie – piaskiem. Trawnik najlepiej rośnie na glebach średnich.

Krok 2. Wyrównanie podłoża

Wszystkie składniki podłoża należy wymieszać ze sobą na głębokości do 10 cm, najlepiej przy pomocy glebogryzarki. Następnie trzeba je wyrównać. To bardzo ważna czynność. Przy jej niestarannym wykonaniu darń nie będzie prezentowała się dobrze, a pielęgnacja trawy stanie się bardziej wymagająca.

Krok 3. Wysiew trawy

Przed przystąpieniem do siewu nasiona trzeba dobrze wymieszać, a następnie przygotować odpowiednią ich ilość. 1 kg mieszanki wystarczy na około 35 m2 trawnika. Nasiona wysiewa się krzyżowo – połowę idąc wzdłuż przyszłego trawnika, a połowę – idąc w poprzek ogrodu. Na koniec wysiane nasiona trzeba wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i przykryć około 1 cm warstwą kompostu.

Wysiew najlepiej przeprowadzić w bezwietrzny i pochmurny dzień.

Podsumowanie

Zakładanie trawnika nie wymaga szczególnych umiejętności oraz zastosowania skomplikowanych narzędzi. Wystarczy stosunkowo łatwa do przyswojenia, elementarna wiedza, trochę wysiłku oraz nieco wolnego czasu. Wysiewanie mieszanek traw to najczęściej spotykany sposób zakładania trawników, zwłaszcza dużych. W przypadku mniejszych powierzchni można zastosować alternatywnie trawę z rolki. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego użytkowania trawnika, natomiast jego największą wadą – wysoka cena darni w przeliczeniu na m2.

Czytaj także
sauna domowa
Czytaj więcej

Jak zbudować domową saunę?

O pozytywnym wpływie sesji w saunie na organizm człowieka wiedzą doskonale nie tylko mieszkańcy Skandynawii. Także Polacy coraz…
Czytaj więcej

Jak zaaranżować mały garaż?

Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie…
Czytaj więcej

Budowa ogrodzenia krok po kroku

Budowa ogrodzenia jest zazwyczaj ostatnim etapem wykańczania domu lub nowo wybudowanego budynku. Od jego wykonania zależy nie tylko…
Czytaj więcej

Jak wykonać podwieszany sufit?

Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej…
jak układać płytki tarasowe
Czytaj więcej

Jak układać płytki na tarasie?

Taras to absolutnie wyjątkowa część każdego budynku. Jest to bowiem jedyna przestrzeń, która znajduje się poza wewnętrzną zabudową.…