Systemy alarmowe pozwalają na ochronę domu, mieszkania czy mienia przed kradzieżą lub zniszczeniem. Zwiększają bezpieczeństwo nie tylko wartościowych przedmiotów, ale także mieszkańców. System alarmowy składa się z kilku elementów, a jego głównym zadaniem jest informowanie o zagrożeniu. Przed montażem warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami systemów alarmowych oraz ich wadami i zaletami.
Po co montować system alarmowy w domu?
System alarmowy jest zespołem elementów, których głównym zadaniem jest informowanie właścicieli i ewentualnie odpowiednich służb o zaistniałym zagrożeniu na terenie chronionego obiektu. Składa się z:
- centrali alarmowej,
- manipulatora,
- czujek różnego rodzaju,
- sygnalizatorów alarmowych,
- i innych elementów np. kamer.
System alarmowy pozwala szybko zareagować na kradzież, pożar, wydobywanie się czadu czy inne zagrożenia. Zwiększa on bezpieczeństwo mienia i osób znajdujących się w budynku. Warto go zakładać nie tylko w obiektach publicznych i firmowych, ale także prywatnych.
Szczególnie polecany jest w budynkach zlokalizowanych na uboczu, ale także w gęstej zabudowie domów jednorodzinnych, w których często dochodzi do napadów i kradzieży. System alarmowy warto również montować w domach letniskowych czy domach osób, które często wyjeżdżają, pozostawiając dom bez opieki.
Rodzaje systemów alarmowych
Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy alarmowe, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo budynku. Można je podzielić ze względu na montaż:
- system alarmowy przewodowy – jego montaż należy zaplanować na etapie budowy lub wykańczania domu. Wszystkie elementy systemu połączone są ze sobą za pomocą kabla, który najlepiej jest ukryć pod warstwą dekoracyjnego Majstertynku mozaikowego z miką czy pod panelem dekoracyjnym Rustika. Tego rodzaju system alarmowy nie jest zależny od poziomu naładowania baterii, a przy przerwach w dostawie prądu elektrycznego działa na zamontowanym dodatkowo akumulatorze;
- systemy bezprzewodowe – wszystkie elementy systemu komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych. System taki można zamontować w już wykończonych budynkach, jednak ma sporo wad wynikających z możliwości zakłócenia komunikacji czy rozładowania się źródeł zasilania.
System alarmowy może różnić się ze względu na cel i rodzaj ochrony, jaką zapewnia. W tym przypadku poszczególne zespoły urządzeń różnią się przede wszystkim czujkami, które zbierają inne informacje z otoczenia i dostarczają je do centrali alarmowej. Wśród najpopularniejszych można wymienić systemy alarmowe chroniące przed:
- włamaniem – wyposażone są w czujniki ruchu, które wykrywają ruch w polu detekcji. Dostępne są czujniki na podczerwień, mikrofalowe lub dualne, które uruchamiają się dopiero po wykryciu zarówno zmian w temperaturze otoczenia, jak i zmian w długości emitowanych fal;
- pożarem – wyposażone są w optyczne czujniki dymu i płomienia oraz czujniki temperatury, a nawet kamery termowizyjne;
- wyciekiem czadu – wyposażone w czujniki czadu;
- zniszczeniem mienia – wyposażone są w czujniki drgań. Często czujniki te uzupełniają systemy przeciwwłamaniowe i są montowane w pobliżu okien czy drzwi.
System alarmowy może być wyposażony w różne sygnalizatory np. dźwiękowe i świetlne, które informują o zagrożeniu i odstraszają intruzów. Mogą powiadamiać o zagrożeniu jedynie właściciela budynku, wysyłając informację np. na telefon komórkowy lub dodatkowo odpowiednie służby np. prywatne firmy ochroniarskie, policję czy straż pożarną.
Wady i zalety systemu alarmowego
Główną zaletą systemu alarmowego jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i mienia. Chroni on przed różnego rodzaju zagrożeniami takimi jak kradzież, zniszczenie czy pobicie. Pozwala właścicielowi w porę zareagować na zagrożenie lub zminimalizować jego skutki. Systemy alarmowe wyposażone dodatkowo w kamery często ułatwiają rozpoznanie sprawców i ich ujęcie.
System alarmowy jednak nie jest pozbawiony wad. Do największych należy przypadkowe uruchomienie się alarmu. Jeśli często się ono powtarza, może być uciążliwe dla mieszkańców. Kiedy system wysyła dodatkowo informację do służb, takie przypadkowe uruchomienie może pociągnąć za sobą koszty bezpodstawnej akcji służb bezpieczeństwa. Najwięcej przypadkowych uruchomień alarmu dotyczy systemów antywłamaniowych wyposażonych w czujniki ruchu.
Czujniki na podczerwień wchodzące w ich skład nie nadają się do montażu na zewnątrz, ponieważ w letnie dni przestają wykrywać różnicę temperatury pomiędzy otoczeniem a żywym organizmem. Często wykrywają ruch i uruchamiają system, gdy w polu ich detekcji pojawi się zwierzę domowe lub dzikie. Pole detekcji czujnika zamontowanego wewnątrz może wykraczać poza mury budynku i zbierać sygnały z zewnątrz.
Czujniki mikrofalowe również nie są pozbawione wad. Emitują one fale, które następnie odbijają się od przedmiotów i wracają do czujnika. Różnica w długości fal w polu detekcji rozpoznawana jest jako ruch. Niestety ten ruch mogą spowodować także nawiane liście, małe zwierzęta czy inne ruchome przedmioty podczas wietrznej pogody.
Wiele z tych niedogodności eliminują czujniki dualne, a także profesjonalny montażu i dobry projekt systemu alarmowego. To jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty instalacji. Jest to jednak inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i mienia.
System alarmowy montowany w budynku mieszkalnym lub publicznym zwiększa bezpieczeństwo zarówno pozostawionych w nim dóbr, jak i przebywających w nim osób. Chroni przed skutkami włamania, pożaru czy ulatniania się tlenków węgla zagrażających życiu mieszkańców. Montaż systemu alarmowego warto zaplanować już na etapie budowy czy wykańczania budynku. Do jego estetycznego ukrycia w murach i ścianach domu polecamy produkty marki MajsterPol, wśród których znajdują się dekoracyjne tynki do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz inne okładziny ścienne.