Słowo „kominek” od lat kojarzy się z ciepłem i przytulnością toteż nie dziwi fakt, że z roku na rok coraz więcej osób zastanawia się nad jego kupnem. Co zaś, jeśli mieszkamy w bloku? Czy wówczas możemy pozwolić sobie na zamontowanie tego typu urządzenia grzewczego? Odpowiedź brzmi: tak! Jednak w owym przypadku należy wziąć pod uwagę szereg czynników – nie zawsze bowiem da się to zrobić. Priorytetem jest wszak bezpieczeństwo, a także kwestie wymogów prawnych. Na szczęście obecna technologia sprawia, że wszyscy klienci znajdą odpowiedni typ kominka do swojego mieszkania.
Rodzaje kominków dostępne na rynku i ich cechy
Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy duży wybór modeli, począwszy od tradycyjnych po elektryczne. Na wstępie warto natomiast dokonać podziału na:
- kominki otwarte – bez wkładu grzewczego
- kominki zamknięte – z wkładem grzewczym
Choć kierując się aspektem finansowym oraz rodzajem używanego paliwa, wyróżnia się na przykład:
- kominki na drewno
- kominki elektryczne
- kominki gazowe
Z kolei każda opcja ma swoje plusy oraz minusy, dlatego przed planowanym zakupem powinno się przeanalizować dany produkt pod indywidualnym kątem oraz rozważyć wszystkie „za i przeciw”. Poza tym nie obejdzie się bez dokładnego zapoznania się z przepisami, odnośnie do montażu (w budynku o więcej niż 4 kondygnacjach, będzie to wręcz niemożliwe). Nie bez znaczenia jest również kubatura, wentylacja i obecność przewodu dymowego.
Przytulny nastrój w zestawie
Największą zaletą tradycyjnego kominka jest oczywiście nieporównywalny z żadnym innym nastrój – możemy podziwiać płomienie z bliska, jak również poczuć zapach palonego drewna. Skłania to jednocześnie do organizowania spotkań rodzinnych i prowadzenia długich rozmów po świt. Minusem jest z kolei to, iż taki kominek jest mniej opłacalny (niska wydajność i duże spalanie niegenerujące adekwatnej ilości ciepła).
Od kilku sezonów zaś powodzeniem cieszą się ostatnie z wyżej wymienionych, czyli tzw. biokominki. Mimo iż raczej nie ma przeciwwskazań do założenia takiego urządzenia w mieszkaniu to nie poleca się traktowania go jako jedynego źródła ogrzewania. Tak samo, za kluczową sprawę uważa się regularne wentylowanie wnętrza i unikanie przenoszenia kominka z miejsca na miejsce (nie wolno zapominać, że emituje on płomień podczas pracy). Jednym słowem, estetyczne wizualnie biokominki łączą w sobie piękno i funkcjonalność (niektóre egzemplarze swobodnie powiesimy na ścianie, inne posłużą za nocną lampkę). W mieszkaniu urządzonym nowocześnie (optymalnie styl loft) zachwycą prostą konstrukcją, zastępując rzeźbę lub obraz.
Kominkowe alternatywy
Z drugiej strony, gdy jesteśmy rodzicami albo właścicielami czworonogów poczujemy się pewniej, kupując kominek elektryczny. Być może nie doświadczymy uroku prawdziwego ognia, lecz wrażenie będzie zbliżone (specjalna technologia optyczna). Ponadto obudowę kominka jesteśmy przeważnie w stanie zamówić w różnych odcieniach i materiałach, kreując unikalną przestrzeń na czasie. Zaletę stanowi też łatwy montaż, co zazwyczaj da się wykonać samodzielnie.
Skupiając się zaś na kominkach gazowych- te odchodzą powoli w niepamięć, a zastępują je automatyczne modele etanolowy z technologią BEV, polegającą w skrócie na spalaniu etanolu. Zapewnia ona również bezpieczne odpalenie kominka bez użycia zapalniczki lub innego źródła ognia. Kominki etanolowe są też bezpieczne i przyjazne środowisku, więc opłaca się je wypróbować.
Wydajną opcją, wyróżniającą się pośród innych, są kominki na drewno. Ekologiczne, łatwe w obsłudze, do zabudowy, nawiązują stylem do tradycyjnych, klasycznych wersji. Dzielą się one zaś na tańsze kominki z wkładem powietrznym i droższe – z płaszczem wodnym.
Podsumowanie
Kominek w mieszkaniu to więc wspaniała sprawa, o ile stosujemy się do zaleceń i przestrzegamy ściśle ustalonych zasad- zarówno użytkowania, jak i montażu. Jeżeli, chociażby chcemy podłączyć kominek do już istniejącego komina, bądź zainstalować całkowicie nowy komin zewnętrzny z podłączeniem kominkowym należy koniecznie zgłosić ów zamiar. Trzeba także zwrócić uwagę na objętość mieszkania- minimalnie musi wynosić bowiem 30 m³. Tym samym, jeżeli nasze mieszkanie spełnia wymogi techniczne, dobrze pomyśleć nad instalacją kominka, jaki tworzy wspaniały nastrój, jednocześnie będąc niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo to świetna alternatywa dla ogrzewania miejskiego. Do mieszkań doskonale nadają się również tzw. biokominki stołowe, wykonywane w formie np. misy, minimalistycznych konstrukcji przypominających rzeźbę i szklanego cylindra.
Takie urządzenie na pewno umili długie wieczory przed telewizorem i wizualnie doda ciepła wnętrzu. Kominki cudownie prezentują się zaś głównie w stylu loft i industrialnym, gdzie na tle surowych ścian imitacja płomieni stanowi żywy i bardzo modny akcent. Owe produkty dają oprócz tego namiastkę luksusu i nie ma tu dymu ani pyłu, kojarzonego z zagrażającym zdrowiu smogiem. Co ciekawe, od 2022 roku, w eksploatacji mogą być jedynie produkty posiadające certyfikat Ecodesign (w tym właśnie kominki). Toteż walory dekoracyjne w parze z ekologią to idealny mix na miarę XXI wieku. Kupując kominek, warto zaś sprawdzić, czy posiada on odpowiednie certyfikaty i wybierać do nich wyłącznie najwyższej jakości paliwo. Ponadto kominek bez dwóch zdań stanie się centralnym punktem salonu, gdzie chętnie zbierać się będą wszyscy domownicy.