Nowy rok zaczął się na dobre i wraz z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni, wraca energia oraz motywacja do planowania. To czas, gdy wiele osób decyduje się na zakup działki i budowę domu, który stanie się bezpiecznym azylem na długie lata. Warto mieć na uwadze obowiązujące trendy budowlane, by zaczerpnąć inspiracji i postawić dom marzeń, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także modny.

Otwórz swój dom na naturę — modne przeszklenia

Hasło “zostań w domu” towarzyszy nam już od 2020 roku. Nawiązuje ono do bezpieczeństwa i dbania o siebie oraz innych. Jednak niewychodzenie z domu miewa negatywne konsekwencje mające odzwierciedlenie w samopoczuciu. Z czasem coraz bardziej brakuje dostępu do światła dziennego oraz kontaktu z przyrodą. Dlatego w 2022 roku wiodącym trendem w budownictwie jest otwarcie się na naturę i budowę domu ze sporymi przeszkleniami, które świetnie sprawdzają się niezależnie od tego, czy planowane budowa dotyczy terenów miejskich, czy peryferyjnych.

trendy budowlane przeszklenia

Jak uzyskać efekt otwarcia się, który wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni? Przede wszystkim modnym rozwiązaniem jest zastosowanie pasywnych okien przesuwnych, które sprawią, że wnętrze wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze. Dodatkowo warto mieć na uwadze, aby salon prowadził na taras, który jest przedłużeniem ogrodu. Uzyskany efekt pozwoli poczuć się jeszcze bliżej wyciszającej natury. Przeszklenia mogą być zastosowane także w kontekście drzwi w domu czy okien dachowych.

Stawianie akcentu na niezależność budynku

Kiedyś bardzo modne było stawianie domów szeregowych, gdzie tworzona była prawdziwa społeczność sąsiedzka. Dziś podczas budowania osiedli mieszkaniowych stawia się akcent na przestrzeń, intymność i nieco komfortu. Dom stał się azylem, bezpiecznym miejscem, do którego każdy chce wracać. Dlatego obowiązujące trendy budowlane pokazują, jak najlepiej przystosować budynek do potrzeb rodziny.

Nowoczesne domu służą dziś nie tylko jako przestrzeń do przebywania, ale także pracy oraz rozrywki. Coraz więcej projektów obejmuje także takie pomieszczenia jak sauna, basen czy ogród zimowy. Jest to pewien krok ku wygodzie, ale także luksusowi, jaki ma wynagrodzić czas spędzany pod własnym dachem.

trendy budowlane basen

Co do samych osiedli mieszkalnych to trend mówi, by tworzyć je na przedmieściach, gdzie jest duży dostęp do terenów zielonych. Przy tym powinna być rozwinięta infrastruktura, która pozwala na swobodny dojazd, zakupy, edukację czy wspomnianą już rozrywkę. Strefa fitness, park, plac zabaw czy siłownia pod chmurką to elementy obowiązkowe. Na obrzeżach miast najczęściej poszukuje się rodzinnej atmosfery, spokoju oraz zieleni. To właśnie gwarantują budowane w 2022 roku domy i osiedla.

Ekologia i energooszczędność domów

W związku z obowiązującymi wymogami unijnymi nowoczesne domy powinny być jak najbardziej eko. Chodzi o dążenie do zeroemisyjności — również w kontekście budownictwa, ponieważ nieruchomości są sektorem odpowiedzialnym za emisję dwutlenku węgla w aż 40%. Dlatego też osiedla oraz budynki powstają przy wykorzystaniu energooszczędnych materiałów. Brane są one pod uwagę na każdym etapie inwestycji.

trendy budowlane fotowoltaika

Oświetlenie, pompy ciepła czy popularna fotowoltaika stanowią rozwiązania dostosowane do potrzeb dzisiejszych czasów. Tego typu technologie są bardzo chętnie wybierane nie tylko przez inwestorów, ale także osoby samodzielnie budujące dom od podstaw. Jest to pozytywny sygnał, że eko budownictwo jest nie tylko wymogiem, ale też modnym rozwiązaniem, które cieszy się zainteresowaniem.

Otwarta przestrzeń wewnątrz domu

Wracając do samego aranżowania budynku, nie można pominąć trendu w 2022 roku, jakim jest jeszcze większe otwieranie przestrzeni wewnątrz domu. Chodzi tutaj o zyskanie dostępu do światła dziennego, aby jak najmniej wykorzystywać sztuczne oświetlenie. Otwarte pomieszczenia pozwalają na ciekawe zaprojektowanie wnętrza i sprawiają, że wydaje się ono jeszcze większe. W połączeniu z przeszkleniami uzyskany efekt będzie spektakularny. Duża przestrzeń do zagospodarowania pozwala na jeszcze większą swobodę aranżacji. Nie stanowi to problemu, aby wydzielić z niej moduły, które będą odpowiadać konkretnym funkcjom. Kuchnia, jadalnia i salon w bliskości siebie nie stanowią żadnego problemu, jeśli ich układ będzie dobrze przemyślany.

trendy budowlane przestrzeń

Takie otwieranie przestrzeni niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Domownicy zyskują więcej światła dziennego, które pozytywnie wpływa na samopoczucie i motywację do działania. Pod względem praktycznym zwiększa to cyrkulację powietrza, a także efektywność ogrzewania. Ponadto otwarta przestrzeń jest wbrew pozorom łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Dodatkowo umożliwia to wspólne spędzanie czasu w ciągu dnia i celebrowanie chwil w towarzystwie bliskich osób.

Praca zdalna na porządku dziennym

Warto mieć na uwadze, że zmiany wynikające z trwającej pandemii wpłynęły również na przeniesienie pracy do zacisza domowego. Dlatego trendy budowlane na rok 2022 dotyczą również tzw. home office, czyli przestrzeni biurowej, by móc spokojnie i efektywnie wykonywać obowiązki zawodowe.

trendy budowlane home office

Dlatego nowoczesne domu uwzględniają nie tylko strefę mieszkalną, ale również taką, która pozwala na realizowanie zadań służbowych czy edukacyjnych. Chodzi o to, aby każdy czuł się komfortowo pod własnym dachem i mógł się relaksować, rozwijać i pracować.

Czytaj także
ścianka działowa szkieletowa
Czytaj więcej

Ścianki działowe – od A do Z

Ściany działowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, ponieważ z założenia nie służą do przenoszenia obciążeń, ale do…
Czytaj więcej

5 trendów budowlanych na 2023 rok

Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
Czytaj więcej

6 pomysłów na przedpokój

Aranżacja przedpokoju jest jednym z największych wyzwań dekoratorów wnętrz. Wszystko z powodu często nieregularnego kształtu, wąskich przejść czy…