Aranżacja przedpokoju jest jednym z największych wyzwań dekoratorów wnętrz. Wszystko z powodu często nieregularnego kształtu, wąskich przejść czy braku okien. W jaki sposób zaaranżować przedpokój, aby był miejscem funkcjonalnym i pasującym do estetyki całego mieszkania? Sprawdź nasze pomysły i wykorzystaj je do dekoracji swojego domu.

Aranżacja przedpokoju – 6 sprawdzonych pomysłów

Goście wchodzą najpierw do przedpokoju, a dopiero później do kolejnych pomieszczeń w domu. Miejsce to spełnia więc funkcję reprezentacyjną. Ponadto to właśnie tam mieszczą się wieszaki i szafy do przechowywania butów oraz okryć wierzchnich.

aranżacja pokoju

Przedpokój jest także najważniejszym ciągiem komunikacyjnym w domu. Korytarze z przedpokoju prowadzą do każdego pomieszczenia w domu, dlatego nadmiar wyposażenia i dekoracji przy wąskich przejściach znacznie ogranicza jego funkcjonalność. W jaki zatem sposób zaaranżować przedpokój, aby pasował do wystroju całego domu i jednocześnie był praktyczny?

Tynk dekoracyjny – wytrzymały i dekoracyjny materiał wykończeniowy

Największą dekoracją przedpokoju są ściany. To od ich estetycznego wykończenia zależy cała aranżacja tego pomieszczenia. Warto zatem sięgnąć po ciekawe i oryginalne materiały, które pozwolą podkreślić styl aranżacyjny i indywidualny gust właściciela domu.

W portfolio marki Majsterpol znajdują się najróżniejsze tynki dekoracyjne w szerokiej gamie kolorystycznej. Ciekawe efekty można uzyskać, sięgając po Majstertynk Mozaikowy, który jest masą plastyczną na bazie dyspersji akrylowej. Ciekawego wyglądu nadaje mu barwione kruszywo o dość dużej gradacji. Występuje w odważnej i niebanalnej kolorystyce.

Innym polecanym produktem jest Majstertynk Mozaikowy z Miką. Występuje w stonowanej kolorystyce, dzięki czemu będzie pasował do każdego stylu aranżacyjnego.

Beton architektoniczny do industrialnych aranżacji

Aranżacja przedpokoju w industrialnym stylu nie może obyć się bez betonu architektonicznego. Materiał ten łatwo nakłada się na ściany, tworzy gładką, szarą powierzchnię i doskonale imituje beton. W aranżacjach industrialnych może być zestawiany z innymi materiałami takimi jak farby, panele, tapety czy cegły.

aranżacja przedpokoju beton

Cegła klinkierowa bądź jej imitacja nada wnętrzu niespotykanego uroku

Ruda, szara bądź czarna cegła ociepla wnętrze, ale jednocześnie nadaje mu nowoczesnego charakteru. Jest często stosowana do dekoracji ścian w aranżacjach loftowych, rustykalnych czy nowoczesnych. Nie zawsze jednak konstrukcja budynku, szerokość ścian i korytarzy pozwala na zastosowanie prawdziwej cegły. Zamiast tego warto sięgnąć po płytki odwzorowujące cegłę bądź tynk Master Brick.

Tynk polecany jest do wnętrz, w których liczy się każdy centymetr, a korytarze są bardzo wąskie. Za pomocą cienkiej warstwy materiału i szablonu Brick uzyskuje się doskonałą imitację klinkierowej cegły. Materiał ten występuje w najróżniejszych kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować go do kolorystyki wnętrza. Za pomocą lakieru Master Toe Color można łatwo uzyskać naturalne cieniowanie cegły i zabezpieczyć tynk przed promieniowaniem UV.

W aranżacji przedpokoju cegłę warto stosować z umiarem, jako dodatek dekoracyjny a nie materiał do wykańczania wszystkich ścian.

Tradycyjna farba w różnych kolorach

W przypadku szybkiego remontu przedpokoju najlepiej sprawdzają się farby lateksowe czy ceramiczne, które można zmywać i szorować. Przedpokój jako pomieszczenie o dużym natężeniu ruchu warto wykańczać materiałami łatwymi w pielęgnacji i czyszczeniu.

Aby nieco urozmaicić gładkie, kolorowe ściany, można zastosować ramy ze sztukaterii bądź pomalować ściany na kilka kolorów, dzieląc je na pasy pionowe lub poziome czy na skos. Odpowiednie oświetlenie ścienne z pewnością podkreśli i doda ostatniego szlifu tak nowoczesnej aranżacji.

Tapeta – nie tylko do aranżacji retro

Dziś tapety na powrót cieszą się dużym zainteresowaniem i stają się coraz popularniejszym materiałem wykańczającym. Różnorodność nowoczesnych wzorów pozwala dopasować je do każdej aranżacji wnętrza. Na przedpokoju warto tapetę wykorzystać jako wypełnienie ram ze sztukaterii lub wykończyć nią górną część w nowoczesnej lamperii. Dzięki temu nadmiar wzorów nie przytłoczy wąskich korytarzy.

Panele jako podstawa tradycyjnych aranżacji

W aranżacji przedpokoju doskonale sprawdzają się panele naścienne. Można sięgnąć po produkty wykonane z PCV, MDF czy drewna. Aby uniknąć efektu staromodnej boazerii, warto wykończyć jedynie jedną ze ścian panelami lub łączyć je z innymi materiałami wykończeniowymi. Świetnie sprawdzają się także panele ułożone nie tylko prostopadle do podłogi, ale także w jodełkę. Ciekawy efekt daje także zastosowanie drewnianych lameli.

Aranżacja przedpokoju nie należy do łatwych zadań, jednak zastosowanie ciekawych materiałów wykańczających ściany przynosi spektakularne efekty. Zamiast sięgać po duże dekoracje, dodatkowe wyposażenie, które może jedynie utrudniać przejście do poszczególnych pomieszczeń, warto wykorzystać tynki dekoracyjne, cegły czy beton architektoniczny. Także tradycyjne materiały takie jak farby czy tapety pomogą przy odpowiedniej aranżacji otrzymać nowoczesny i niebanalny efekt dekoracyjny.

Czytaj także
prysznic walk-in
Czytaj więcej

Jak wykonać prysznic typu walk-in?

W ostatnim czasie coraz częściej można zaobserwować projekty łazienek z natryskiem pozbawionym brodzika. Prysznic walk-in, bo o nim…
remont kuchni krok po kroku
Czytaj więcej

Remont kuchni krok po kroku

Remont kuchni nie musi być zadaniem spędzającym sen z powiek. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być urządzone funkcjonalnie…
dom w nowoczesnym stylu
Czytaj więcej

Jak wykończyć dom w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów, charakteryzuje minimalistyczny i oszczędny w formie styl. Nierzadko stawia się tu na materiały wykończeniowe, sprawiające…