Podczas wyboru odpowiedniego ogrzewania nieruchomości, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła. Jest to urządzenie, które pozwala pobierać darmową energię z otoczenia, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie budynku są znacznie niższe. Takie systemy montuje się zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i domach remontowanych czy termomodernizacyjnych lokalach firmowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła?
Pompa ciepła pozwala ogrzewać nie tylko dom jednorodzinny czy biuro, ale również podgrzewać bieżącą wodę użytkową. W niektórych modelach producenci montują dodatkowe funkcje, które mogą służyć jako klimatyzacja, dzięki czemu zimą możemy ogrzewać mieszkanie, a latem schłodzić do odpowiedniej temperatury.
Wybierając dolne źródło ciepła, warto zwrócić uwagę na systemy na powietrze, grunt albo wodę. Urządzenia, które czerpią energię z wody gruntowej lub gruntu stosuje się głównie w nowopowstających budynkach, ponieważ na początkowym etapie inwestycji łatwiej wykonać wykopki, zamontować sondy oraz studnie na działce.
W przypadku powietrznej pompy ciepła przeszkód jest zdecydowanie mniej, co powoduje, że jest to rozwiązanie nie tylko tańsze w zakupie i montażu, ale też bezproblemowe w konserwacji.
Split czy monoblok – którą pompę ciepła wybrać?
Przed zakupem pompy ciepła warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwie wersje. Większość osób decyduje się na model monoblok, ponieważ w takim przypadku wszystkie elementy urządzenia znajdują się w jednej obudowie. Pompa ciepła monoblok montowana jest przy budynku, natomiast między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury zazwyczaj z wodą albo niezamarzającą cieczą. Montaż nie zajmuje wiele czasu i jest bardzo łatwy, gdyż urządzenie jest już napełnione czynnikiem roboczym w momencie zakupu.
Pompa ciepła typu split występuje w wersji dwuczęściowej. Montaż jest nieco utrudniony i warto zlecić go doświadczonym fachowcom, którzy mają uprawnienia w zakresie f-gazów. Jest to bardzo ważne, ponieważ pompa ciepła musi zostać napełniona czynnikiem i odpowiednio uszczelniona.
Współczynnik COP – co to takiego?
Kolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła, jest współczynnik COP. Parametr ten określa wydajność pompy ciepła. Chodzi tutaj o stosunek chwilowej mocy grzewczej w porównaniu do chwilowej mocy kompresora lub elektronicznych komponentów urządzenia.
Porównując COP powinniśmy dokładnie sprawdzić przed zakupem wartości A, czyli temperatury powietrza zewnętrznego i W, czyli temperatury zasilania. Porównanie tych dwóch współczynników pozwoli nam zdecydować się na wybór bardziej efektywnego urządzenia.
Jaki czynnik zastosować w pompie ciepła?
Producenci najnowocześniejszych pomp ciepła w większości przypadków stosują naturalny czynnik chłodzący, czyli f-gazy. Jest to czynnik, który stosuje się między innymi w lodówkach.
Charakteryzuje się on najwyższym poziomem bezpieczeństwa i bardzo niskim współczynnikiem GWP, czyli możliwości tworzenia efektu cieplarnianego, nie przekraczającym poziomu 3.
W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła przed zakupem?
Według zapotrzebowania energetycznego danej nieruchomości dobiera się odpowiednią moc pompy ciepła. Ponadto dobrze jest wyznaczyć punkt biwalentny, czyli temperaturę, przy której działanie pompy ciepła nadal będzie na satysfakcjonującym poziomie. Poniżej tego punktu najlepiej jest skorzystać z drugiego źródła ciepła, np. pieca na pellet.
Układ hybrydowy najczęściej stosuje się w modernizowanych budynkach, ale nie ma przeszkód, aby zamontować taki model również w nowopowstających nieruchomościach. W starszych domach instalacje grzejnikowe mogą być niedostosowane do ogrzewania wyłącznie pompą ciepła. W takim przypadku warto zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe.
Zdarza się, że w modernizowanym domu jednorodzinnym istnieje już jakieś źródło ciepła, które warto wspomóc pompą ciepła, zapewniając komfort użytkowania oraz oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Co sprawdzić na koniec przy zakupie pompy ciepła do domu?
Producenci pomp ciepła oferują urządzenia w różnych cenach. Jednak najtańsze rozwiązania nie zawsze mają w zestawie dodatkowy osprzęt, który należy dokupić osobno.
Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model grzewczy, warto sprawdzić, czy pompa ciepła jest gotowa do montażu, ma wszystkie elementy i jest odpowiednio skonfigurowana. Warto także zwrócić uwagę na kompletność komponentów. Ponieważ tylko ich najwyższa jakość zapewni sprawne i bezawaryjne działanie całego systemu przez wiele lat.