Rekuperacja w domu skutecznie zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Niesie ze sobą także wiele zalet, które prowadzą do sporych oszczędności na ogrzewaniu budynku, a także znacznej poprawy komfortu mieszkańców. Warto rozważyć jej założenie w domu dobrze ocieplonym. W budynkach energooszczędnych i pasywnych stała się jedynym rozwiązaniem na efektywną wymianę powietrza. Co to jest rekuperacja i jak działa

rekuperacja makro

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja w domu jest systemem odpowiedzialnym za wymianę powietrza w budynku. Inaczej nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest wyciąganie z budynku powietrza zużytego i odprowadzanie go na zewnątrz. Jednocześnie system dostarcza do wnętrza budynku świeże powietrze, oczyszczone i przefiltrowane, a także ogrzane ciepłem odzyskanym z powietrza zużytego.

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej rekuperacja w domu wymaga zasilania energią elektryczną, a także dobrze ocieplonego budynku, w którym wyeliminowane są mostki cieplne, a okna i drzwi cechują się dużą izolacją termiczną. Przed rozważeniem zamontowania rekuperacji w domu należy dobrze ocieplić dom np. korzystając z kompleksowych systemów ociepleń od MP MAJSTER-POL np. Etics MajsterPol czy MajsterPol Mineral.

Jak działa rekuperacja w domu?

Rekuperacja w domu jest systemem rur i wywietrzników, które wprowadzają do pomieszczeń świeże powietrze i wyciągają z nich zużyte. Ważnym elementem tego systemu jest rekuperator z wymiennikiem ciepła. Wyposażony jest w cztery kanały, którymi transportowane jest powietrze:

  • 1. kanał – czerpnia – doprowadza do rekuperatora zimne, świeże powietrze z zewnątrz;
  • 2. kanał – wyrzutnia – odprowadza brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz budynku;
  • 3. kanał – nawiew do pomieszczeń – w nim transportowane jest ciepłe, przefiltrowane i czyste powietrze z rekuperatora do pomieszczeń;
  • 4. kanał – wyciąg z pomieszczeń – transportowane jest nim powietrze zużyte z pomieszczeń do rekuperatora.

Co dzieje się wewnątrz rekuperatora? Dzięki wymiennikowi ciepła zużyte powietrze przechodząc przez rekuperator, pozostawia na nim swoje ciepło. Następnie jest one przekazywane powietrzu nawiewanemu z zewnątrz. Dzięki temu do pomieszczeń trafia już ogrzane powietrze. Odzyskane ciepło pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Jak to się dzieje?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez uchylone okna, drzwi, szczeliny w ramach okiennych czy wywietrzniki. Było to jednak powietrze zimne, które obniżało temperaturę wewnątrz budynku. System ogrzewania, aby wyrównać temperaturę, musiał wówczas działać ze zdwojoną siłą. W przypadku rekuperacji z odzyskiem ciepła problem ten został wyeliminowany.

Rekuperacja w domu może być obsługiwana ręcznie przez mieszkańców. Duże zalety mają jednak automatyczne centrale wentylacyjne. System rekuperacji wyposażony jest wówczas w czujniki wilgotności czy ciśnienia. Dzięki nim system automatycznie zwiększa lub zmniejsza wymianę powietrza w domu według istniejących potrzeb. Ponadto automatyka umożliwia zaprogramowanie rekuperacji i zmniejszenie wentylacji, kiedy przykładowo nikogo nie ma w domu. Prowadzi to do większej oszczędności energii elektrycznej potrzebnej do obsługi całego systemu.

Zalety i wady rekuperacji w domu

Rekuperacja w domu pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania budynku nawet o 30%, co w skali roku oznacza sporą sumę pieniędzy. W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych jest wręcz jedynym rozwiązaniem. W budynkach tych niezwykle ważna jest szczelność, która z kolei uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperatory wyposażane są w systemy filtrów, które dbają o najwyższą jakość powietrza wewnątrz budynku, nawet zlokalizowanego blisko ruchliwej ulicy czy w otoczeniu domów jednorodzinnych ogrzewanych piecami węglowymi. Powietrze wtłaczane do pomieszczeń jest nie tylko ciepłe, ale także czyste i pozbawione alergenów.

Rekuperacja w domu szybko usuwa wilgoć powstałą np. podczas kąpieli. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko rozwoju pleśni i grzybów na ścianach czy suficie. Podobnie jest z zapachami emitowanymi podczas gotowania w kuchni. System rekuperacji może wówczas działać intensywniej, dzięki czemu zapachy nie rozprzestrzeniają się po całym domu.

Rekuperację można podłączyć do dodatkowych nagrzewnic czy wyposażyć w systemy chłodzące, aby zapewnić idealną temperaturę w domu o każdej porze roku.

Jak każdy system, także ten ma jednak swoje wady. Rekuperacja w domu zwiększa pobór energii elektrycznej, która jest potrzebna do jego obsługi. Jednak koszt ten nigdy nie przewyższy oszczędności, które zyskuje się na ogrzewaniu domu. Kolejną wadą jest to, że powietrze wewnątrz budynku może być dość suche, co nie sprzyja np. hodowli kwiatów, a także wywołuje objawy takie jak suchość gardła, oczu czy podrażnienia skórne.

Rekuperacja w domu jest skutecznym systemem wentylacyjnym zapewniającym dostęp do świeżego i czystego powietrza. Pozwala także na spore oszczędności na ogrzewaniu domu. Może być jednak założona jedynie w budynkach dobrze ocieplonych pozbawionych mostków cieplnych oraz szczelnych. Aby skorzystać z wszystkich zalet rekuperacji, warto wybrać najlepsze systemy ociepleń pochodzące z portfolio marki MajsterPol. Wówczas rekuperacja w domu ma sens i przyniesie realne korzyści dla zdrowia i portfela.

 

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak zaaranżować mały garaż?

Nawet niewielki przydomowy garaż może być doskonałym miejscem do przechowywania. Kluczem do tego, aby stworzyć w garażu odpowiednie…
Czytaj więcej

Zakładanie trawnika krok po kroku

Piękny trawnik to efekt odpowiednio prowadzonej i regularnej pielęgnacji, która jednak na nic się zda, jeśli podłoże zostanie…