W obecnych czasach wybór podłogi do domu nie stanowi dużego problemu, jako że, mamy do dyspozycji całą gamę rozwiązań, świetnie sprawdzających się w różnego typu pomieszczeniach. W zależności od potrzeb możemy zatem zdecydować się między innymi na panele, płytki, bądź parkiet. Wysokiej jakości asortyment w zróżnicowanych cenach oferuje wiele sklepów stacjonarnych oraz internetowych, stąd przed zakupem warto na spokojnie przyjrzeć się produktom. Ponadto nie bez znaczenia jest sposób ich montażu i późniejszej pielęgnacji, a także środki, których używamy do tego celu.
Rodzaje podłóg dostępne na rynku
Warto wiedzieć, że istnieje wiele wersji podłóg, począwszy od kafelków, po naturalne drewno. Tym samym, co innego sprawdzi się na przykład w łazience, a co innego w salonie. Liczą się tu więc zarówno właściwości danego materiału, jak i strona wizualna. Określona stylistyka wnętrza, dzięki idealnie pasującej podłodze zachowuje bowiem spójność i utrzymuje konkretny charakter. Wśród popularnych opcji wymienić należy bez wątpienia wytrzymałe i jednocześnie trwałe deski podłogowe, tańsze płytki drewnopodobne, płytki gresowe, czy panele winylowe LVT.
Deski podłogowe- rozwiązanie na lata
Porównując poszczególne odmiany podłóg, najkorzystniej pod względem odporności na zniszczenia wypadają deski podłogowe. Jest to zarazem najbardziej kosztowny wybór, ale też niezwykle efektowny- drewno nie tylko znakomicie komponuje się z niemal każdą aranżacją, ale przede wszystkim skutecznie ociepla wnętrze. Oprócz tego hitem są aktualnie podłogi z drewna egzotycznego, nadające się także do pomieszczeń narażonych na wilgoć i zachlapania. Poza tym podłoga drewniana w łazience nie dość, że prezentuje się nader elegancko to jeszcze dodaje przytulności. Z kolei, odpowiednio konserwując drewno i stosując właściwe zabezpieczenia, możemy mieć pewność, że nic złego się z nią nie stanie. Optymalną propozycją do łazienki jest natomiast rodzimy dąb i modrzew, a z gatunków egzotycznych, chociażby teak.
Deska podłogowa oczywiście najczęściej używana jest w salonie, jednak powoli zaczyna pojawiać się również w kuchni. Zwłaszcza odmiany egzotyczne: jatoba, badi i merbau są w tym wypadku interesującą alternatywą dla płytek. Ich gruba i solidna konstrukcja pozwala swobodnie korzystać z pomieszczenia bez obaw, że ulegną uszkodzeniu pod wpływem wody, tłuszczu i wysokiej temperatury. Z drugiej strony, aby uniknąć częstych zarysowań i uszkodzeń powierzchni, dobrze pomyśleć o kupnie filcowych ochraniaczy pod meble.
Panele podłogowe- wygoda w przystępnej cenie
Pragnąc mimo wszystko zaoszczędzić nieco pieniędzy na wykańczaniu podłogi, najlepiej zainwestować w panele. Są one sporo tańsze niż drewno i bardziej odporne na ścieranie, a równocześnie doskonale imitują parkiet. Dzięki przystępnej cenie i walorom wizualnym stale zyskują wielbicieli. Wiadomo też, że ułożenie podłogi wymaga nie lada wysiłku, jednak w przypadku paneli, nie ma tego problemu. Sam montaż jest łatwy i nie trwa długo, w porównaniu do innych rozwiązań. Można je też zdemontować i przenieść do innego pomieszczenia.
Panele mają natomiast tendencję do gromadzenia kurzu. Dlatego, decydując się na nie, warto zakupić produkt z dodatkową powłoką antystatyczną, przez co nie będą się one elektryzowały, ani gromadziły dużo kurzu. Podłoga z paneli to dobry wybór, lecz wiele osób obawia się jej sztucznego wyglądu i specyficznego odgłosu stukania podczas chodzenia. Solidne panele są jednak w znacznej mierze zbliżone do drewna, zarówno pod względem wyglądu, jak i zdolności tłumienia dźwięków. Często bowiem, wystarczy jedynie zadbać o odpowiedni podkład. Wysokie parametry techniczne produktu i nieskomplikowana pielęgnacja sprawiają, że z powodzeniem można cieszyć się nimi przez długie lata.
Płytki podłogowe- funkcjonalne i wytrzymałe
Płytki podłogowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Spokojnie znajdą zastosowanie w łazience pod prysznicem, gdzie panuje wilgoć i stały kontakt z wodą oraz w salonie, gdzie będą poddawane szczególnym wyzwaniom. Te ceramiczne, dostępne aktualnie na rynku do złudzenia przypominają drewno. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i wystarczy do niego tylko grunt uniwersalny oraz klej do płytek Greslep.
Podsumowanie
Rozważając ostateczny wybór podłogi do domu, warto zastanowić się nad pożądanymi cechami oraz miejscem montażu. Inna rodzaj podłogi sprawdzi się łazience, inny w sypialni, a jeszcze innymi cechami będzie si charakteryzowała podłoga salonowa.