Sypialnia to miejsce w domu, w którym odpoczywamy i regenerujemy siły, dlatego tak ważne jest, aby urządzona była w sposób, który pozwoli domownikom zrelaksować się i poczuć się komfortowo. Jednym z elementów, który wpływa na wygląd i klimat sypialni, jest ściana dekoracyjna za łóżkiem. Aranżacja tej przestrzeni może odmienić wygląd całej sypialni, nadając jej charakter nowoczesny, rustykalny, romantyczny lub klasyczny.

1. Beton architektoniczny

Jednym ze sposobów na stworzenie dekoracyjnej ściany za łóżkiem jest zastosowanie betonu architektonicznego. To materiał, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach o charakterze surowym i industrialnym. Przy projektowaniu sypialni, warto zwrócić uwagę produkty, które umożliwiają łatwe i szybkie odwzorowanie najbardziej charakterystycznych cech tego materiału. Dzięki różnorodnym technikom aplikacji i wykończeniom powierzchni można uzyskać wiele efektów, np. szalowanie, raki, wżery, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Taki betonowy wystrój można z powodzeniem zastosować nie tylko w sypialni, ale i innych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że beton architektoniczny jest materiałem dosyć wymagającym w utrzymaniu, co wymaga regularnej pielęgnacji, a przede wszystkim – zabezpieczenia przed wilgocią.

ściana dekoracyjna beton

2. Cegła jak prawdziwa

Innym sposobem na dekoracyjną ścianę w sypialni jest zastosowanie cegły. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w stylu loftowym, rustykalnym lub skandynawskim. Nowoczesne rozwiązania nie wiążą się z wykorzystaniem prawdziwych cegieł i nie wymagają zatrudnienia specjalistów. Jak to możliwe? Jednym z popularnych sposobów aranżacji jest wykorzystanie szablonów do odwzorowania efektu cegły na ścianie. To rozwiązanie jest znacznie łatwiejsze w montażu i o wiele tańsze. Nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani umiejętności, co czyni je idealnym dla osób, które nie chcą przeprowadzać skomplikowanego remontu w swoim domu. Warto pamiętać, że wybór szablonu cegły to tylko jeden z kroków do sukcesu.

ściana dekoracyjna cegła

3. Deski w wersji eko, w wielu kolorach

Deski to popularne rozwiązanie w dekoracji wnętrz, które przywołują skojarzenia ze stylem rustykalnym lub skandynawskim. Na szczęście nie trzeba wycinać drzew, aby zrealizować marzenia o palisandrze lub hebanie w sypialni. Jednym ze sposobów na osiągnięcie efektu naturalnych desek – w bogatej kolorystyce – jest zastosowanie specjalnej okładziny, która odwzorowuje naturalny wygląd drewna i jest produkowana w kilkunastu różnych wzorach ułożenia słoi, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu. Okładzina jest także elastyczna, co umożliwia jej łatwy montaż na powierzchniach zarówno płaskich, jak i zaokrąglonych. Warto pamiętać, że wybierając taką okładzinę, należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany, na której ma być montowana, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny oraz wydłużyć trwałość produktu.

ściana dekoracyjna deski

4. Tapeta nadal na czasie

Kolejnym sposobem aranżacji ściany dekoracyjnej są tapety. Dostępne są w różnych wzorach, kolorach i stylach, co pozwala na stworzenie interesującego efektu w sypialni – pozwalają na szybką zmianę wyglądu pomieszczenia. Przy wyborze tapety należy zwrócić uwagę na styl wnętrza oraz na to, jakie barwy będą komponowały się z pozostałymi elementami wystroju. W przypadku małych sypialni warto wybierać tapety o jasnych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń.

ściana dekoracyjna tapeta

5. Tylko zmieniają się kolory

Farby to sprawdzony sposób na aranżację ściany. Dzięki różnym technikom malowania, można uzyskać efekt przestrzeni i trójwymiarowości, a także ciekawe wzory i tekstury. Jedną z popularnych technik jest malowanie gradientowe, czyli stopniowe przejście kolorów od jasnego do ciemnego lub odwrotnie. Inną ciekawą techniką jest malowanie szablonowe, które pozwala na uzyskanie interesujących wzorów. Ściana za łóżkiem w innym kolorze niż pozostałe stworzy kontrast. Wybierając modny kolor, warto najpierw sprawdzić trendy w Instytucie Pantone. Kolorem Roku 2023 jest Viva Magenta! W tym przypadku – efekt.. murowany.

6. Naklejki

Naklejki to kolejny pomysł na aranżację ściany w sypialni. Są to produkty łatwe w aplikacji, a dostępne motywy pozwalają na stworzenie ciekawych i niezwykle różnorodnych kompozycji. Naklejki można stosować na różnych powierzchniach, ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni motyw, który będzie pasował do stylu sypialni – wybór jest szeroki – dostępne są wzory roślinne, zwierzęce, geometryczne, abstrakcyjne, itp.

Aby stworzyć sypialnię jak z magazynów wnętrzarskich, warto dobrze przemyśleć aranżację ściany za łóżkiem. Wybierając styl, kolorystykę i elementy dekoracyjne, należy pamiętać o charakterze przestrzeni. Sypialnia powinna być miejscem sprzyjającym relaksowi, harmonii i kreatywności, a odpowiednio dobrana aranżacja ściany może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Czytaj także
Czytaj więcej

5 trendów budowlanych na 2023 rok

Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach…