Wylewka samopoziomująca, czym się różni od betonowej czy cementowej?
Wylewka samopoziomująca od betonowej czy cementowej różni się przede wszystkim konsystencją i sposobem układania. Podkłady podłogowe komponowane są z różnych składników: betonu, cementu lub bezwodnego siarczanu wapnia. Wszystkie służą do wyrównywania podłoża i przygotowania go dalszego wykończenia. Najnowocześniejsza i najłatwiejsza w użyciu jest wylewka samopoziomująca.
Jest to produkt, który tworzony jest na bazie cementu lub anhydrytu, czyli formy bezwodnej siarczanu wapnia. W jego składzie mogą znajdować się także dodatkowe składniki, które go wzbogacają i nadają specyficzne właściwości. Dostępne są na przykład wylewki o skróconym czasie wiązania, a także cienkowarstwowe i grubowarstwowe.
Tym jednak co najmocniej odróżnia wylewki samopoziomujące od betonowych, jest sposób ich użycia. Po zmieszaniu z wodą sypkiej mieszanki otrzymuje się płynną masę, którą wylewa się na podłoże. Z powodu sił grawitacji sama się poziomuje posadzkę i wyrównuje. Po wyschnięciu otrzymuje się idealnie równą i gładką powierzchnię. Cały proces układania posadzki jest zatem znacznie szybszy i łatwiejszy. Nie wymaga budowania prowadnic czy nakładania na klęczkach gęstej masy za pomocą pacy, jak ma to miejsce w przypadku wylewek betonowych.
Zalety i wady wylewki samopoziomującej
Szybkość układania posadzki za pomocą wylewek samopoziomujących z pewnością jest ich największą zaletą. Z zadaniem tym poradzą sobie nawet osoby mniej doświadczone, ponieważ nie jest ono ani trudne, ani pracochłonne. Ponadto dzięki tej wylewce otrzymuje się idealnie gładką posadzkę, która nie wymaga dalszej obróbki przed nałożeniem ostatecznego wykończenia podłogi.
Bardzo częstym wyborem do wnętrz są wylewki samopoziomujące anhydrytowe. Po całkowitym zawiązaniu posadzka jest na tyle elastyczna, że nie wymaga tworzenia dylatacji biegnących przez posadzkę czy zbrojenia w pokojach o powierzchni do 50 m2. Jest odporna na pęknięcia wynikające z naturalnych ruchów budynku.
Po wylewkę samopoziomującą warto sięgnąć, gdy czas realizacji remontu mieszkania czy domu jest dostatecznie długi. Największą wadą tego typu posadzek jest czas schnięcia. Ze względu na dużą ilość wody potrzebnej do uzyskania odpowiedniej masy wylewki samopoziomujące schną nawet 3 tygodnie. Niektóre produkty już po 24 h są na tyle twarde, że można po nich chodzić i wykonywać np. dalsze prace remontowe na ścianach czy sufitach. Jednak posadzki te dalej schną, więc z ostatecznym wykończeniem podłogi należy wstrzymać się do całkowitego wyschnięcia, czyli 2–3 tygodnie. Czas schnięcia wylewek tego typu zależy od wybranego produktu, a także od grubości posadzki.
Warto także zwrócić uwagę na cenę. Wylewki samopoziomujące są znacznie droższe od betonowych czy cementowych, dlatego przy wykończeniu dużych powierzchni znacznych nierówności, ich wybór może się nie opłacać.
Gdzie najlepiej sprawdzi się wylewka samopoziomująca?
Wylewka samopoziomująca najlepiej sprawdza się do wyrównywania podłogi przed ostatecznym wykończeniem. Za jej pomocą można tworzyć posadzki o grubości od 5 do nawet 30 mm. Zastosowanie poszczególnych produktów różni się nieco od rodzaju wylewki.
Produkty tworzone na bazie bezwodnego siarczanu wapnia można stosować w pomieszczeniach suchych. Są doskonałym wyborem do pokojów z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ anhydryt świetnie przewodzi ciepło i jest niekurczliwy, dlatego nie pęka pod wpływem zmian temperatury. Posadzki anhydrytowe są idealnie gładkie, dlatego można stosować cienkie podkłady pod panele podłogowe. Bezpośrednio na wylewkę można także kłaść klej Greslep i układać na nim płytki gresowe.
Wylewki samopoziomujące cementowe mają nieco szersze zastosowanie. Można je używać zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Ponadto nadają się do pomieszczeń wilgotnych takich jak suszarnie, garaże czy piwnice. Są nieco mniej elastyczne, ale za to bardziej odporne na nacisk. Posadzki cementowe również można wykańczać panelami, płytkami, drewnem czy wykładzinami.
Jak układać wylewkę samopoziomującą krok po kroku?
Jak większość podkładów podłogowych, także wylewka samopoziomująca sprzedawana jest w formie sproszkowanej. Zanim zostanie użyta, należy ją rozrobić z wodą. Do tego niezbędna jest dobra wiertarka z mieszadłem uniwersalnym. Jak stosować wylewkę samopoziomującą?
Krok 1. Podłogę w pomieszczeniu należy bardzo dokładnie posprzątać i odkurzyć z pyłu i innych zanieczyszczeń, a następnie zagruntować, używając do tego Majstergrunt Uniwersalny lub Majstergrunt Głębokopenetrujący. Dzięki temu wylewka lepiej połączy się z podłożem i nie będzie w nią wnikać.
Krok 2. Na obwodzie pomieszczenia należy założyć dylatację z elastycznej pianki.
Krok 3. W podanych przez producenta proporcjach należy połączyć suchą masę wylewki z wodą i dobrze ją wymieszać. Najlepiej przygotować od razu taką ilość wylewki, aby starczyła na całe pomieszczenie. W przeciwnym wypadku drugą porcję należy przygotować jak najszybciej, tak by wylana porcja jeszcze nie zastygła.
Krok 4. Przygotowaną masę należy wylewać na podłogę pasami o szerokości 20–40 cm. Najlepiej zacząć od miejsca najdalej położonego od drzwi i cofać się w stronę wyjścia. W razie potrzeby należy od razu wyrównać ją szeroką pacą lub łatą, aby płynna masa dobrze pokryła całą podłogę.
Krok 5. Ostatnim krokiem jest odpowietrzenie wylewki. Podczas wylewania do masy mogło przedostać się powietrze, które zostało w niej związane w postaci małych pęcherzyków. Podczas wysychania pęcherzyki zaczną pękać i tworzyć dziury w zastygłej już masie. Aby tego uniknąć, należy całą podłogę odpowietrzyć za pomocą wałka z kolcami. Na mokrej posadzce najlepiej poruszać się w butach z kolcami.
Wylewka samopoziomująca jest szybkim sposobem na wyrównanie podłogi i przygotowanie jej pod ostateczne wykończenie. Jej układanie jest proste i szybkie, co powoduje, że jest popularna zarówno wśród deweloperów, jak i profesjonalnych ekip remontowych. Do wykończenia posadzki warto wykorzystać produkty marki MP MAJSTER-POL. W jej portfolio znajdują się wysokiej jakości grunty i kleje do płytek.