Inteligentny dom to określenie budynku, który kryje w sobie nowoczesny, spójny oraz komplementarny ekosystem połączonych ze sobą układów i instalacji. Pozwala on na wygodne zarządzanie całym obiektem z jednego miejsca. Kluczowe jest dobranie takiego wariantu, który okaże się najlepszy dla danego inwestora. Nowe konstrukcje można od podstaw stworzyć w opcji smart. Natomiast starsze są modernizowane poprzez implementowanie pewnych rozwiązań dostosowanych do warunków danego domu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat inteligentnych domów.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom to technologicznie zaawansowany budynek, w którym wiele rzeczy może odbywać się w sposób w pełni zautomatyzowany. Programowanie systemu pozwala na łatwe zarządzanie wszystkimi instalacjami z poziomu aplikacji lub panelu. W jego skład wchodzą również urządzenia smart, integrowane z budynkiem. To forma myślącego obiektu w taki sposób, w jaki zaprojektował go właściciel, aby wiele powtarzalnych zadań wykonywał za niego.

inteligentny dom

Budowa i funkcje automatyki domowej

Stworzenie inteligentnego domu jest zróżnicowane. Zależy od tego, jakie układy zostaną zintegrowane oraz ile ich będzie w ramach jednego systemu. Kluczowe jest odpowiednie wykonanie przyłączy. Każdy punkt świetlny jest prowadzony indywidualnym przewodem, a włączniki realizowane są na skrętce komputerowej. Dzięki temu możliwe jest programowanie poszczególnych elementów w dowolny sposób, z dostępem do pojedynczych elementów oraz w formie łączenia strefowego. W skład zestawu wchodzą czujki, czujniki, przewody, kamery, oświetlenie, sterowniki, przyciski, piloty czy panele. Inteligentny dom pozwala na sterowanie wszystkimi elementami do niego podłączonymi, takim jak:

  • Ogrzewanie i klimatyzacja,
  • Sieć internetowa,
  • Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne,
  • Sprzęty RTV i AGD,
  • Monitoring oraz system alarmowy,
  • Kontrola rolet i bramy wjazdowej.

Bardzo przydatnymi funkcjami są system pogodowy i symulacja obecności. Nie bez znaczenia dla właścicieli paneli słonecznych pozostanie możliwość kontroli pracy fotowoltaiki czy stanu magazynów energii. Dodatkowo dzięki weryfikacji zintegrowanych rozwiązań, można wszystko zoptymalizować, poprawiając tym samym efektywność oraz wydajność.

inteligentny dom stacja pogodowa

Systemy dla inteligentnego domu

System i oprogramowanie determinują możliwości inteligentnego domu. Dlatego chcąc dokonać najlepszego wyboru, należy przyjrzeć się specyfikacji każdego wariantu pod względem funkcjonalności, jakie ten zapewnia. Jedne będą działały w technologii bezprzewodowej(Wi-Fi lub Bluetooth), a drugie na podłączeniu kablem LAN.

Do podstawowych funkcjonalności, które ma każdy produkt, należą: sterowanie ON/OFF, sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, oświetleniem, paskami LED RGB czy roletami.  Należy zwrócić uwagę na to, czy dany system ma wbudowane programatory. Warto przyjrzeć się:

  • F&Home RADIO – opcja modułowa, która obejmuje wiele elementów i jest przygotowana na rozbudowę w przyszłości.
  • KNX – rozwiązanie pozwalające integrować w prosty sposób rozmaite urządzenia od różnych producentów.
  • xComfort – urządzenie charakteryzują rozproszona architektura oraz samodzielne urządzenia.
  • SUPLA – bardzo rozbudowany wariant, dający wiele możliwości, oparty o łączność bezprzewodową.

Przygotowanie ścian pod czujniki zewnętrzne

Zestaw składający się na inteligentny dom obejmuje czujniki związane ze sterowaniem pogodowym. Należy zadbać o poprawne wykonanie izolacji zewnętrznej, która uchroni elektronikę oraz pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania. Do wykończenia można zastosować system na styropian Etics Majster Pol. W murze wykonywane są otwory i przeprowadzane przewody instalacyjne. Następnie nakładana jest zaprawa klejowa Styrolep K, a do niej przytwierdzana na kołki płyta styropianowa. Kolejno nakładana jest zaprawa klejowa Styrolep Z w której zatapia się siatkę zbrojącą. Powierzchnię pokrywa się najpierw podkładem gruntującym jak podtynkowy akrylowy, a następnie wyprawą tynkarską, jak np. tynk mozaikowy. Na końcu mocowane oraz podłączane są czujniki.

Zalety i wady systemu

Inteligentny dom ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad. Do plusów należą wygoda i kompletna kontrola z poziomu smartfona nad wszystkimi urządzeniami obecnymi w budynku. Stanowi to jednocześnie potencjalne zagrożenie, ponieważ zachodzi ryzyko, że niepowołana osoba zdalnie przejmie kontrolę nad całym systemem. Inteligentny dom pozwala na wspieranie dzieci bądź osób chorych, poprzez regulowanie temperatury, opuszczanie rolet, uchylanie okien oraz operowanie oświetleniem.

Do zalet należy zaliczyć także oszczędność czasu, ponieważ poszczególne zadania wykonują smart sprzęty. Dużym plusem jest oszczędność energii, a więc i redukcja kosztów, oraz wynikający z tego aspekt ekologiczny. Nie można zapominać także o wysokim poziomie bezpieczeństwa dzięki kamerom i różnym czujnikom np. czadu. Oczywistą wadą jest to, że w przypadku braku zasilania rozwiązania nie działają.

inteligentny dom kamery

Zakończenie

Inteligentny dom zapewnia prestiż, wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy oraz poprawia bezpieczeństwo poprzez pełną kontrolę nad elektroniką i instalacjami. Natomiast automatyzacja pozwala, poprzez odciągnięcie uwagi od czynności rutynowych, na skupienie się na sprawach istotnych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie budynku pod względem wykończenia murów, poprowadzenia instalacji systemu oraz jego zintegrowania.

Czytaj także
Czytaj więcej

Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Idea domów modułowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten typ budownictwa szybko zyskał zwolenników. Domy modułowe są…
Czytaj więcej

Dom w stylu loft – jak urządzić?

Surowy charakter wnętrz, otwarte przestrzenie i minimalistyczny design pomieszczeń – taki właśnie jest styl loft. Jego początki sięgają…
ogrzewanie do domu
Czytaj więcej

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Obecnie wykorzystywane technologie ogrzewania domu podążają w stronę oszczędności oraz ekologii. W związku z tym widać na rynku…