Wykończenie domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji o tym, z czego wykonać poszczególne elementy konstrukcji. Od nich zależy zarówno wygląd samego budynku, jak i jego użyteczność. Jedną z takich kwestii jest z pewnością wybór schodów zewnętrznych. Element ten powinien nie tylko zapewniać mieszkańcom wygodne wejście do środka, ale też przetrwać zmienne warunki pogodowe. Czy zatem kierować się wybierając schody do domu?

Najważniejsze czynniki, które trzeba uwzględnić przy budowie schodów zewnętrznych

Ilość stopni, jakie będę prowadzić do wejścia zależy od różnicy poziomów między gruntem a drzwiami. Kluczowe jest zatem dokładne wyliczenie ile schodów i o jakiej wysokości zmieści się na tym obszarze. Prawo budowalne reguluje tę kwestię, co z jednej strony ułatwia podjęcie decyzji o najlepszych wymiarach, z drugiej zaś gwarantuje, że korzystanie z nich będzie wygodne i bezpieczne.

Schody zewnętrzne powinny mieć wymiary:

  • szerokość biegu – nie mniejszą niż 80 cm;
  • głębokość stopni – nie mniejszą niż 28 cm i nie większą niż 36 cm;
  • wysokość stopnia – nie większą niż 20 cm i nie mniejszą niż 12 cm.

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić jest wytrzymałość użytych materiałów. Schody prowadzące do domu są elementem nieustannie narażonym na działanie czynników zewnętrznych. Działa na nie zarówno niska, jak i wysoka temperatura. Podczas opadów zbiera się też na ich powierzchni woda. Biorąc to pod uwagę, trzeba wybrać surowce oraz elementy wykończeniowe, które nie będą zbyt szybko tracić swoich właściwości w tych trudnych warunkach.

Ważne jest także bezpieczeństwo. Z tego względu stopnie powinny być ułożone pod odpowiednim kątem, który umożliwia swobodny odpływ wody. To sprawia, że nie będzie się ona zbierać w zakamarkach. W tym celu stosuje się różnego typu hydroizolacje, którymi pokrywa się elementy konstrukcji. Dla zapewnienia wygody wchodzenia i schodzenia niezależnie od panującej pogody, należy też wykończyć stopnie antypoślizgową powierzchnią.

Elementem podnoszącym komfort korzystania ze schodów zewnętrznych jest też balustrada. Jednak we współczesnym budownictwie wejście do domów jednorodzinnych jest najczęściej usytuowane zaledwie kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią gruntu. Nie ma zatem potrzeby, aby dodawać balustradę. Jeśli się ona pojawia, to ma bardziej dekoracyjny niż użytkowy charakter.

Z jakich materiałów mogą być wykonane schody zewnętrzne?

Sama konstrukcja schodów jest najczęściej wykonywana z betonu lub żelbetonu. Najpierw wykonuje się fundamenty. Powinny być one na wytrzymałe, aby utrzymać ciężar konstrukcji i zapobiec zapadaniu się jej w ziemi. Przy takim rozwiązaniu układa się szalunki i wylewa masę. Można też spotkać się z zastosowaniem bloczków, z których tworzy się całą konstrukcję.

Plusem zewnętrznych schodów wykonanych z betonu jest z pewnością ich uniwersalność. Można je bowiem łatwo wykończyć dowolnym materiałem i dopasować do wyglądu elewacji. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli gres lub płytki. Ważne jest jedynie, aby przykleić je do betonowej konstrukcji, korzystając z odpowiednio dobranego kleju do mocowania płytek gresowych. Użycie go gwarantuje, że wybrane elementy będą dobrze trzymać się powierzchni, do której zostaną przytwierdzone.

Jak wykończyć betonowe schody do domu?

Poza zastosowaniem płytek ceramicznych można też zdecydować się na kilka innych rozwiązań, pozwalających na ciekawe wykończenie stopni. O tym, jaki będzie to materiał decyduje często to, jak wygląda elewacja budynku. Czasami dopasowuje się go kolorystycznie do położonego na ścianach tynku. Inni decydują się na powielenie tych samym materiałów, które zostały użyte w innych miejscach.

Często właściciele posesji decydują się też na wykończenie stopni drewnianymi panelami. Taki materiał prezentuje się bardzo elegancko i może harmonizować z innymi elementami elewacji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że drewno jest dosyć wymagające i aby prezentowało się dobrze należy je regularnie konserwować. Dla zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem wody drewno pokrywa się specjalnym impregnatem. Przed położeniem desek na schody trzeba też dobrze zaizolować konstrukcję masą bitumiczną lub płynną folią, bo elementy te nie powinny przylegać bezpośrednio do stopni.

Alternatywą dla drewna może być kamień, który prezentuje się równie dobrze. Najczęściej wykorzystuje się wtedy piaskowiec oraz granit. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim jego trwałość. Kamień jest odporny na ścieranie oraz nie pęka pod wpływem zmiennej temperatury. Plusem jest także to, że granit ma chropowatą strukturę, przez co ma właściwości antypoślizgowe. Łatwo jest też utrzymać go w czystości.

Coraz częściej spotyka się też zastosowanie kostki brukowej do wykonania schodów zewnętrznych. W takich aranżacjach wykorzystuje się ten sam wzór, jaki został ułożony na podjeździe do posesji. Minusem schodów z kostki jest to, że pomiędzy poszczególnymi jej elementami z pewnością będą zbierać się zabrudzenia.

Wybór zarówno konstrukcji, jak i elementów wykończeniowych użytych w schodach prowadzących do domu powinien być dobrze przemyślany. Element ten w dużej mierze wpływa na funkcjonalność budynku. Dlatego podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników.

Czytaj także
sauna domowa
Czytaj więcej

Jak zbudować domową saunę?

O pozytywnym wpływie sesji w saunie na organizm człowieka wiedzą doskonale nie tylko mieszkańcy Skandynawii. Także Polacy coraz…
renowacja parkietu
Czytaj więcej

Renowacja parkietu krok po kroku

Renowacja parkietu jest sposobem na odnowienie starej podłogi i przywrócenie jej estetycznego wyglądu. Pozwala także zmienić wygląd podłogi…
jak układać płytki tarasowe
Czytaj więcej

Jak układać płytki na tarasie?

Taras to absolutnie wyjątkowa część każdego budynku. Jest to bowiem jedyna przestrzeń, która znajduje się poza wewnętrzną zabudową.…
Czytaj więcej

Budowa ogrodzenia krok po kroku

Budowa ogrodzenia jest zazwyczaj ostatnim etapem wykańczania domu lub nowo wybudowanego budynku. Od jego wykonania zależy nie tylko…