Malowanie elewacji może wydawać się zadaniem trudnym do zrealizowania bez ekipy remontowej. Jednak w rzeczywistości jest to czynność, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Przed przystąpieniem do prac, warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadam.

Przygotowanie podłoża

Na początek należy ocenić stan elewacji. Jeśli nie ma na niej większych uszkodzeń lub miejsc, gdzie wdarła się wilgoć, można przystąpić do działania. W przypadku, gdy na elewacji znajdują się drobne pęknięcia lub ubytki w strukturze – łatwo można je naprawić stosując odpowiedni klej lub zaprawę.

Jeżeli na powierzchni ścian znajduje się poprzednia farba, która odspoiła się od podłoża lub się kruszy, to należy ją całkowicie usunąć. Ubytki w ociepleniu najlepiej uzupełnić tym samym materiałem, zabezpieczając je zaprawą oraz siatką zbrojącą.

Następnie należy oczyścić powierzchnię np. za pomocą myjki ciśnieniowej stosując także środek do zwalczania grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów Elewacid.

Kolejnym krokiem jest nałożenie gruntu, który wyrówna chłonność podłoża, przygotowując je pod malowanie farbą.

Dobór kolorów

Szeroka gama dostępnych kolorów farb elewacyjnych pozwala na tworzenie dowolnych koncepcji estetycznych. Jednak przed wyborem konkretnego koloru, warto zastanowić się czy będzie on pasował do otoczenia oraz samego budynku. Im więcej detali ma dom – balkonów, werand, wieżyczek, balustrad, wykuszy czy lukarn – tym bardziej stonowaną barwę powinna mieć elewacja. To ona będzie dobre tło dla tych dekoracyjnych elementów.

Dobierając odpowiedni kolor elewacji warto także dopasować go do barwy dachu. Najlepiej używając specjalnych próbników, gdyż kolory mogą się od siebie różnić w rzeczywistości – inaczej wygląda czerwień dachówki ceramicznej, a inaczej czerwień pokrycia bitumicznego.

malowanie elewacji wybór kolorów

Ważnym punktem odniesienia w doborze koloru elewacji są również ramy okien i kolor drzwi. Czasem warto postawić na kontrast, ale niekiedy dobrze wyglądają zestawienia monochromatyczne. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorystyki, którą posłużył się architekt.

Rodzaje farb

Przed zakupem farby do malowania elewacji należy sprawdzić jaki rodzaj tynku znajduje się na ścianach domu. Ma to znaczenie dla trwałości i odporności powierzchni, ale też jej paroprzepuszczalności. Warto trzymać się zasady, według której rodzaj farby dobiera się do rodzaju tynku, jednak możliwych kombinacji jest więcej.

Farba akrylowa – odpowiednia do malowania cegieł, betonu, tynku, płyt g-k. Chroni przed wilgocią i umożliwia przenikanie powietrza.

Farba silikatowa – odpowiednia do malowania betonu, tynków cementowych, cementowo-wapiennych, mineralnych, silikonowych i silikatowych. Ma dobre parametry paroprzepuszczalności.

Farba silikonowa – odpowiednia do malowania cegieł, betonu, tynków, płyt g-k. Umożliwia swobodny przepływ pary wodnej.

Farba silikatowo-silikonowa – odpowiednia do tworzenia powłok dekoracyjnych i renowacyjnych. Paroprzepuszczalna i odporna na zabrudzenia.

malowanie elewacji farby

Malowanie elewacji krok po kroku

Na początku warto sprawdzić, czy wcześniej nałożony grunt jest całkowicie suchy. Dopiero wówczas można przystąpić do działania.

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować na bezdeszczowy dzień z temperaturą w przedziale od 20 do 25 stopni C. Wcześniej warto kupić odpowiednie narzędzia do aplikacji farby, takie jak wałki czy pędzle. W przypadku niektórych farb przydatny może się okazać pistolet natryskowy.

Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie te elementy domu i jego otoczenia, które nie będą malowane. Niezależnie od tego, jakim narzędziem elewacja będzie malowana, należy pamiętać, aby farbę nakładać raz przy razie, stosując się do zasady „mokre na mokre”. W czasie malowania jednej płaszczyzny nie należy robić przerw.

malowanie elewacji wałkiem

Na ścianach elewacji, które są bardzo nasłonecznione warto odczekać, aż zmaleje ekspozycja na słońce. W przeciwnym razie farba może zbyt szybko wysychać tworząc niejednolitą kolorystycznie powłokę.

Pomocna w tej sytuacji może się też okazać specjalna siatka osłonowa na rusztowanie, która umożliwi nieprzerwane malowanie całego budynku i równomierne wysychanie powierzchni.

Czytaj także
altana ogrodowa
Czytaj więcej

Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim ogrodzie wyjątkowe miejsce do wypoczynku, relaksu…
Czytaj więcej

Jak wykonać podwieszany sufit?

Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej…
Czytaj więcej

Pozimowy serwis elewacji

Z nadejściem wiosny czas na odświeżenie elewacji domu i przywrócenie jej blasku. W naszym najnowszym artykule omówimy kilka…