Odpowiednia aranżacja wnętrza to jeden z najważniejszych aspektów dla każdego, kto decyduje się na remont. Warto wybrać takie rozwiązania, które są zarówno modne i eleganckie, jak i praktyczne. Jednym z częstszych pomysłów na wykończenie łazienki jest zastosowanie stelażu podtynkowego. W jaki sposób wykonać stelaż, by wykonanie było zarówno stabilne, funkcjonalne, jak i estetyczne? Ten artykuł przedstawi krok po kroku wszystkie etapy montażu.

Dobór odpowiedniego stelaża podtynkowego

Jedną z kluczowych kwestii nad jaką należy zastanowić się w pierwszej kolejności przed przystąpieniem do pracy, jest wybór odpowiedniego stelaża podtynkowego. Wybór ten powinien być podyktowany przed wszystkim potrzebami wynikającymi z aranżacji łazienki oraz z funkcjonalności.

W łazienkach zasadniczo stosuje się kilka różnych odmian stelaży: zestaw do zabudowy mokrej i stelaż do zabudowy suchej. Pierwszy rodzaj stelażu, czyli do zabudowy mokrej stosowany jest do ścian murowanych. Z kolei stelaże do zabudowy suchej – lekkiej stosuje się zarówno do ścian murowanych, jak i ścian kartonowo-gipsowych.

Kolejnym elementem na jaki zwrócić należy uwagę jest wysokość samego stelaża. Wyboru należy dokonać pomiędzy stelażem niskim, wysokim, a stelażem samonośnym. Są to 3 różne typy stelaża, które mają wpływ na umiejscowienie ceramiki łazienkowej.

Jak zamontować stelaż podtynkowy?

Montaż stelaża podtynkowego należy wykonać zgodnie z kilkoma prostymi krokami. Dzięki temu uniknąć można błędów, jakie często popełniane są przy tego typu pracach przez niedoświadczonych monterów. Pierwszy krok polega na wyborze odpowiedniego miejsca na montaż. Jeśli wybór padnie na nowopowstające łazienki, czy też łazienki już istniejące, ale o ścianach murowanych, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wybór stelaża do zabudowy ciężkiej. Najpierw mocuje się ramę stelaża podtynkowego i spłuczkę do ściany przy pomocy śrub, zaś zbiornik spłukujący należy zamontować do instalacji wodnej. Śruby przytwierdzane są do ramy, a następnie zabezpiecza się je nakrętkami. Boki oraz dół stelaża należy obmurować.

Stelaż do zabudowy lekkiej sprawdzi się w niedużej łazience. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż takiego stelaża w narożniku. Montaż przebiega podobnie, jak w przypadku stelaża do zabudowy ciężkiej. Najpierw przytwierdza się stelaż śrubami do ściany – należy zastosować tu kołki rozporowe. Dolną część stelaża przytwierdzić należy do podłoża, zaś wiszącą misę nakłada się na śruby i zabezpiecza nakrętkami. Zabudowa zostaje wykończona dzięki płytom gipsowo-kartonowym.

Ustalenie wysokości montażu stelaża

Montując elementy sanitarne, zwrócić należy uwagę na wysokość montażu. Deska ustępowa nie powinna być powieszona powyżej 40 cm od poziomu podłogi, przy czym ważne jest, by zwrócić uwagę na takie elementy jak zastosowanie terakoty, czy kleju (np. Granlep). Ich zastosowanie podnosi poziom posadzki, dlatego warto wybrać stelaż z możliwością regulacji przyłączy.

Wykonanie podłączenia wodnego do spłuczki podtynkowej

Wykonując podłączenie wodne wykorzystuje się rury z metalu lub rury z tworzywa sztucznego. Aby wykonanie podłączenia było bezpieczne i profesjonalne, nie należy stosować gumowych wężyków, które powleczone są wyłącznie metalem. Do podłączenia wodnego niezbędne są ponadto odpowiednie zawory odcinające, zaś w samej zabudowie stelaża winno się wykonać otwór rewizyjny na wypadek zakręcenia wody przy wystąpieniu awarii.

Drożność odpływu kanalizacyjnego

Dobrze zamontowany stelaż podtynkowy ma drożny system odpływowy. Dlatego konieczne jest, by dobrać rury kanalizacyjne o odpowiedniej długości i średnicy – minimum 0,1 m. Muszą być to rury wykonane z polipropylenu, żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, polietylenu lub polichlorku winylu. Takie rury nie mogą być za krótkie, ani za długie, zaś ich spadek powinien mieć co najmniej 2%

Jak wykonać zabudowę stelaża podtynkowego?

Aby wykonać zabudowę stelaża podtynkowego konieczne jest wykonanie pomiaru powierzchni łazienki i wybór materiału do wykonania zabudowy.

  • Pomiar powierzchni – muszla klozetowa powinna liczyć 120 cm wysokości, 50 cm szerokości oraz 20 cm długości
  • Miska WC to w większości przypadków muszla o szerokości 40 cm oraz długości 60 cm. Na boki muszli zarezerwować trzeba minimum 20 cm, zaś od frontu około 60 cm. Stelaż podtynkowy ma podobne wymiary, dlatego ważne by zastosować podobne proporcje.

Materiał zabudowy

Zabudowę stelaża podtynkowego należy wykonać w dwóch etapach. Pierwszy polega na zastosowaniu specjalnej płyty oraz dodatkowej formy zabezpieczenia spełniającej jednocześnie funkcję estetyczną. Zabudowę wykonuje się najczęściej przy użyciu płyty gipsowo-kartonowej lub płyty budowlanej z XPS, która od razu gotowa jest do montażu.

– Płytę gipsowo-kartonową stosuje się zwłaszcza jeśli konieczne jest rozwiązanie niskobudżetowe. Minusem jest większa czasochłonność i dłuższa praca niezbędna do wykonania stelaża. Płyta jest cięższa od gotowych płyt budowlanych, mocno pyli podczas wykonywania wycięć oraz należy ją zagruntować np. przy pomocy Majstergrunt – grunt uniwersalny. Oznacza to wydłużenie czasu wykonania stelażu, ponieważ płyta taka schnąć musi od kilku do kilkunastu godzin.

– Płyta budowlana z XPS stosowana jest głównie w miejscach, w których już przebywają lokatorzy. Montaż jest bardzo szybki, wystarczy zaledwie 30 minut, bo w płycie takiej przygotowane są już otwory na przyłącza, czy do podwieszenia miski. Ich minusem jest znacznie wyższa cena w porównaniu z płytą gipsowo-kartonową, choć z kolei jest znacznie bardziej odporna na wilgoć.

Jak widać, wykonanie stelaża podtynkowego jest zajęciem wymagającym odpowiednich umiejętności i wiedzy. Jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie pod warunkiem wypełniania krok po kroku instrukcji montażu. Warto wykonać samodzielnie montaż, by zyskać finansowo, a jednocześnie mieć poczucie sprawstwa i dobrze wykonanej pracy.

Czytaj także
Czytaj więcej

Jak wykonać podwieszany sufit?

Sufit podwieszany jest często jedynym sposobem na podniesienie estetyki pomieszczenia, zwłaszcza kiedy instalowany jest w lokalu poddanym wcześniej…
Czytaj więcej

Pozimowy serwis elewacji

Z nadejściem wiosny czas na odświeżenie elewacji domu i przywrócenie jej blasku. W naszym najnowszym artykule omówimy kilka…
altana ogrodowa
Czytaj więcej

Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim ogrodzie wyjątkowe miejsce do wypoczynku, relaksu…