Pierwsza rysa boli najbardziej, wie o tym każdy posiadacz nowego samochodu. Gdy na elewacji pojawi się mikropęknięcie, warto zająć się nim natychmiastowo. Zwłaszcza jeżeli do kompleksowej naprawy wystarczy farba renowacyjna i pędzel.
JAK POWSTAJĄ MIKROSPĘKANIA ŚCIAN
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Siła ssąca wiatru może powodować naprężenia zewnętrznych powierzchni elewacji. Działanie takich czynników sprawia, że są one narażone na siły rozciągające (powstające w wyniku niewielkich różnic w ciśnieniu), które szczególnie szkodzą sztywnym, nieelastycznym materiałom, niezdolnym do amortyzowania różnic zachodzących w naprężeniu.
Wysokie zmiany temperatur również niekorzystnie wpływają na kondycję elewacji. Jesienią oraz wiosną, kiedy dobowa amplituda temperatur jest wysoka, lub kiedy słońce mocno nagrzeje jedną ścianę, podczas gdy sąsiadująca pozostanie zimna, dochodzi do nierównomiernego rozszerzania i kurczenia się różnych fragmentów budynku. W konsekwencji zarówno na wierzchnich, jak i głębszych warstwach elewacji może dojść do pęknięć.
Naprawa mikropęknięć ścian
Co zrobić, gdy na elewacji pojawią się drobne pęknięcia? Najlepiej od razu przystąpić do naprawy. Natychmiastowa reakcja pozwoli zminimalizować ryzyko przedostawania się wilgoci do ścian.
Dobrą praktyką jest pomalowanie elewacji przy użyciu renowacyjnej farby elastycznej, której zaawansowana struktura będzie pracować razem ze ścianą, wytrzymując powstające naprężenia.
Czym jest elastyczna farba renowacyjna?
Elastyczna farba renowacyjna zwykle oparta jest na kombinacji spoiw polimerowych, które zapewniają jej elastyczność. Niekiedy, jak w przypadku Farby ELASTIC firmy MAJSTER-POL, może ona pełnić dwie funkcje – zarówno ochronną, jak i dekoracyjną.
Taka elastyczna forma znakomicie mostkuje mikropęknięcia oraz rysy włoskowate nie większe niż 0,5 mm. Dzięki domieszkom naturalnych wypełniaczy dolomitowych i marmurowych gwarantuje skuteczną ochronę, minimalizując ryzyko odnawiania starych oraz powstawania nowych pęknięć.
Jak używać elastycznej farby renowacyjnej?
Przed rozpoczęciem należy zadbać, aby podłoże było nośne, suche oraz czyste. Konieczne jest pozbycie się wszystkich substancji – kurz, pył, tłuszcz, bitumy – które mogłyby utrudnić przyleganie farby powierzchni. Dodatkowo, jeśli na podłożu występuje odpadający tynk lub resztki starej farby, warto je usunąć. Jeśli chłonność podłoża jest wysoka, przed przystąpieniem do renowacji, warto ją zagruntować MajsterGruntem Uniwersalnym lub Głębokopenetrującym. Po 24 godzinach od takiego zabiegu można rozpocząć malowanie.
W przypadku świeżo wykonanego podłoża mineralnego, takiego jak beton czy tynki cementowe lub mineralne, gruntowanie – oraz późniejsze malowanie – może się odbyć nie wcześniej niż po 4 tygodniach od wykonania podłoża.
Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do malowania. Na początku Farbę Renowacyjną ELASTIC należy dokładnie wymieszać przy użyciu mieszarki lub wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem. Jeśli farba tworzy wrażenie zbyt gęstej, dopuszczane jest jej rozcieńczenie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu – zazwyczaj do 5% objętości.
Tak przygotowaną farbę możemy nakładać jako pierwszą warstwę. Warto jednak pamiętać, aby przed nałożeniem drugiej warstwy, zapoznać się z zaleceniami. W przypadku farby ELASTIC firmy MAJSTER-POL druga warstwa powinna być nakładana w oryginalnej konsystencji.
Nakładanie farby renowacyjnej na elewację
Renowację mikropęknięć należy wykonywać w określonych warunkach. Temperatura otoczenia powinna wynosić minimum +5°C i nie więcej niż +25°C.
Mając do renowacji całą ścianę, warto zaplanować prace w taki sposób, aby pomalować całość za jednym razem. W sytuacji, gdy malowanie wymaga rozłożenia na dwa dni, prace dobrze przerwać w mało widocznym miejscu.
W trakcie malowania należy kierować się zasadą mokre na mokre, czyli nakładać farbę przy pomocy zachodzących na siebie pasów. Jeśli powierzchnia jest na tyle duża, że wymaga użycia więcej niż jednego opakowania farby, dobrze jest wybrać takie, które pochodzą z jednej partii produkcyjnej.
Po zakończeniu pracy ścianę należy pozostawić do wyschnięcia. W optymalnych warunkach proces ten potrwa do kilku godzin dla jednej warstwy i 24 godzin dla obu.
Tak wykonana renowacja gwarantuje skuteczne łączenie drobnych pęknięć, zapewniając dobrą kondycję elewacji na lata.